At Kestanesi İle Varis Tedavi Edilir mi?

At Kestanesi İle Varis Tedavisi

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak maalesef sağlığımızı çok fazla önemsediğimiz söylenemez. Ne zaman ki bir sağlık problemi yada hastalık ile karşı karşıya kaldığımızda harekete geçiyoruz. Oysaki her zaman belirttiğim gibi toplumda sık görülen sağlık sorunları ve tedavi yöntemlerine karşı bilinçli olmalıyız. Toplumda en sık görülen hastalıklardan biride varis olup, kadın erkek farkı olmadan milyonlarca insanda görülmektedir. IDEA Klinik doktorları olarak kliniklerimizde ücretsiz muayene imkanı yanı sıra İnternet sitelerimizden sizleri aydınlatmaya devam ediyoruz. Bu sayfada yine en sık yapılan hatalardan birin at kestanesi ile tedavi hususunu ele alacağız.

At Kestanesi Kremi

At Kestanesi Nedir?
Meyve veren ağaçlardan biri olup, daha çok süs ağacı olarak kullanılmaktadır. İlk bakışta normal bir kestaneye benzese de büyüklüğü ve dışındaki dikenli kapsülü onu normal kestaneden ayırmaktadır. Normal kestane çiğ yada farklı şekillerde yense de bu ürünün insanlar tarafından yenebilen bir yönü yoktur. İlk olarak Osmanlı İmparatorluğu tarafından Arnavutluk dağlarından solunum sıkıntısı çeken atların tedavisi için getirilmiş olup, atlar bu meyveyi yiyerek sağlığına kavuştuğu belirtilmektedir.

İnsanlar Yiyebilir mi?
Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar parklarda bahçelerde bu ağaç ve meyvesi ile karşılaşırlar. Kimimiz ilk defa gördüğü için meyvenin tadına bakmak isteyebiliriz. İşte burada çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü saf haliyle yenmesi halinde insanı zehirleyici esculin maddesi içermektedir. Bunun için Amerikan İlaç Dairesi (FDA) tüketilmesi güvenli olmayan bitki grubuna dahil etmiştir.

Sağlık Alanında Nasıl Kullanılır?
Peki madem yenmiyorsa nasıl kullanılır? burada ilk yapılması gereken işlem kurutulması gerektiğidir. Kurutulan Aesculus hippocastanum daha sonra toz haline getirilerek su bardağı içine 1-2 çay kaşığı karıştırılarak günde 2-3 defa içilmesi uygundur. Aynı şekilde küçük parçalar halinde kıyılan tohumları yarım litre suda haşlayarak elde ettiğiniz suyu tüketebilirsiniz.

Varis Tedavisinde Kullanılır mı?
Aesculus hippocastanum denince en çok damarsal hastalıkların tedavisinde kullanıldığı karşınıza çıkacaktır. Hemoroid ve varis ön plana çıkmaktadır. Fakat dikkat etmediğinizde sağlığınız yanında paranızdan da olursunuz. Çünkü bu ürünün tedavi edici özelliği olmayan sadece bazı şikayetleri rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır.

Tedavi Edici Özelliği Yoktur
Öncelikle tedavi kelimesinin anlamına bakmak gerekir. Tedavi denince hastalıktan kurtulmak anlamına gelir. Oysa ki Aesculus hippocastanum sizi hastalıktan kurtarma gibi bir olasılığı kesinlikle yoktur. Bu şekilde ürün kullanmayı düşünüyorsanız işe yaramayacağını baştan söyleyebilirim. Çünkü damar genişlemesi yapısal bir hastalık olup, genişleyen damarlarda geri dönüşü olmayan bir hasara neden olmaktadır. Çözümüne yönelik olarak kapakçık onarımı ameliyatı geliştirilmiş olsa da çok başarılı olmadığı görülmektedir.

Şikayetleri Azaltıcı Etkisi Vardır
Aesculus hippocastanum ile hastalıktan kurtulma imkanınız yoktur. Fakat tamamen işe yaramaz olduğunu söyleyemem. Etkisi hastalığın sebep olduğu ağrı, ödem, kramp gibi şikayetleri kısmen yada tamamen ortadan kaldırmaktadır. Tabii ki ağrı, kramp ve şişlik gibi sorunların ortadan kalkması hastalığın yok olduğu anlamına gelmez. Hastalığın neden olduğu şikayetlerden kurtulmak için at kestanesi özütü yada bu özütü içeren tabletler kullanmak gerekir.

At Kestanesi Kremi İşinize Yaramaz
Yukarıda da belirttiğim gibi kendiniz öğüterek kullanabilir yada özütü içeren tabletlerden kullanabilirsiniz. Fakat sakın krem ve jel formunda ki ürünlere boşuna para vermeyin. Çünkü bu tür ürünler hastalarda hiç bir şekilde şikayetlerin azaltılmasına da yardımcı olmaz.

Kozmetik Markaları Bile Üretip, Katalogda Satıyor
Şuan Google arama sonuçlarına baktığınızda normalde işi kozmetik ürünler (parfüm, makyaj vs) ürünleri üreten firmanın krem şeklinde üretip 80-100 TL’ye sattığını görürsünüz. 5-10 TL’ye imal ettikleri ürünü 10 katı fahiş bir fiyat ile satmaktadır. Lütfen bu tür ürünlerin tedavi edici özelliği olmadığını bilmelisiniz.

Varis Tedavisi Cerrahi Müdahale İle Mümkündür
Öncelikle ayakta çalışan tüm insanlarda görülme riski bulunan damar genişlemesi probleminden kurtulmak için mutlaka kalp damar cerrahi uzmanlarından destek almak gerekir. İlk olarak muayene olarak hastalığın teşhisi yapılmalı ve durumuna göre tedavi yöntemi belirlenmesi gerekir. Bunun için İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan klinikleri ile hizmet veren Idea Klinik alanında tecrübeli kalp damar cerrahi uzmanları ile hizmet vermektedir.

Köpük Yöntemi ile 10 Dakikada Sağlığına Kavuşursunuz
Kliniğimize başvuran hastaların %90 gibi büyük bir bölümü ilerlemiş teşhis konmaktadır. Kliniklerimizde tüm hastalar için özellikle köpük tedavisi uygulanmaktadır. İğne girecek kadar 1 mm ve üzeri tüm damar genişlemelerinde uygulanan bu yöntemle hastalık ve şikayetlerden anında kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir