Öğrenmek İstediğini (Doktora Sor)

Doktora Sor

Merhaba arkadaşlar bu sayfada varis hastalığı ve tedavisine dair en sık sorulan soruları ve yanıtları bulacaksınız. Soru ve yanıtları kısa kısa olması nedeniyle tek sayfada yer vermeyi uygun gördük, sayfada yer alan bilgileri inceleyerek sorunuza yanıt bulabilirsiniz. Merak ettiğiniz konu burada yer almıyorsa sorunuzu aşağıdaki yorum formundan iletebilirsiniz. IDEA’da görev yapan kalp damar cerrahisi uzmanı hekimler yanıt vermektedir.

Varis Soruları

Varis Genetik mi?
Evet değerli arkadaşlar damar genişlemesi genetik bir hastalık olup, anne babada bu hastalık olması sizleri de riskli hale getirmektedir. Özellikle annesinde böyle bir sağlık sorunu olanlar dikkat etmelidir. Koruma önlemi olarak ayakta uzun süre sabit çalışacak işlerden kaçınmalısınız. Hareketli bir yaşamı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Bacakta Uyuşma Yapar mı?
İlk başlarda ciddi anlamda şikayetlere neden olmayan genişlemiş damarlar orta ve kalın dereceye ulaşması halinde bacaklarda uyuşma başta olmak üzere ağrı, kaşıntı ve kramp gibi ciddi şikayetlere neden olmaktadır.

Nasıl Beslenmeliyim?
Damar genişlemesi hastalığının beslenme gıdalar ile alakası olmadığı için bu konuda sizlere herhangi bir öneri yada kısıtlama getirme olasılığı yoktur. Fakat kabızlığa neden olan acı ve çok baharatlı gıdalardan uzak durmalısınız.

Sağlığıma Zararı Var mı?
Ölümcül yönden bakarsak varis hastalığında ölümler çok sık yaşanmaz fakat ilerleyen süreçte kişiye ciddi sıkıntı yaşatır. Bunlar ağrı, kramp ve ilerledikçe damar çatlamasına bağlı kanama ve bacaklarda iyileşmesi güç yaralara neden olmaktadır. Bu yaralar sizi yatağa mahkum edebilir. Yani geç kalınmadan tedavi edilmesi gerekir.

Cinselliği Etkiler mi?
Damar genişlemesi sadece bacaklar ile sınırlı kalmadan eller, göbek ve hatta kadınlarda vajinal erkeklerde testis bölgesinde görülmektedir. Kadınlarda görülen vajinal varisler herhangi bir sıkıntıya neden olmazlar. Erkeklerde görülen ve Varikosel adı verilen sorun ise ilerledikçe sperm sayısını azaltması nedeniyle kısırlığa neden olabilir.

Muayene İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?
Damar genişlemesinden şüpheleniyorsanız gitmeniz gereken bölüm Kalp Damar Cerrahisi olup, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yaşıyor yada gelme imkanınız varsa IDEA Klinik şubelerinde ücretsiz muayene imkanı sunulmaktadır.

Tedavisi Nasıl Yapılır?
Öncelikle cerrahi müdahale gerektiğini yani bir cerrahın tedavi etmesi gerektiğini bilmeliyiz. Bu durumda ilaç, krem, bitkisel karşım ve hatta varis çorabı ile tedavi olma imkanı yoktur. Cerrahların yapacağı işlem ise çalıştığı kurumun teknolojisi ve kendi tecrübesine göre ameliyatsız tedavi yöntemleri ya da ameliyat uygular. Size önerim ameliyatsız yöntemleri tercih etmeniz olacaktır. Sadece 10 dakika içinde sağlığınıza kavuşursunuz.

Varis Çorabı Kullanmak Gerekir mi?
Bildiğimiz çoraplardan tek farkı daha baskılı bir yapısı olmasıdır. Bu bası ile genişlemiş damarı toplamaktadır. Bu şekilde hastalığın ilerlemesi yavaşlar ve şikayetler kısmen azalır. Fakat hastalıkta iyileşme yada ortadan kalkma oluşmaz. Biz sadece gebelik döneminde tedavisi mümkün olmayan hamile kadınlara öneriyoruz.

Polisliğe Engel mi?
Varikoz venleri olanlara engel çıkarmaktadır. Burada sizlere önerimiz ameliyatsız tedavi yöntemi ile kurtulmanızdır. Çünkü ameliyat olmanız halinde kalan iz yine sıkıntıya neden olacaktır.

Sülükle Tedavi Edilir mi?
Maalesef en hatalı işlemlerden biride sülük denen hayvanla kan emdirmek olup, kesinlikle hiç bir faydası olmayacaktır. Çünkü sorun kanın emilmesi vs değil, sorun toplardamarda ortaya çıkan fonksiyon bozukluğudur.

Lazer Tedavisi Yan Etkileri Var mı?
Cilt üzerinden uygulanan tedavilerden biri olup, etkisi oldukça azdır. Sadece kılcal damarların tedavisinde uygulanabilir. Yan etkisi 0 denebilir. Yani herhangi bir korku yaşamanıza gerek yoktur.

Varis Yastığı Ne İşe Yarar?
İlerleyen süreçte bacaklarda ağrı kaçınılmaz hale gelecektir. Genelde akşamları ortaya çıkan bu sorundan doğal bir şekilde kurtulmak için uzanıp bacaklarınızı 15-20 cm yukarıda tutmanız gerekir. Tabi ki bacaklarınızın altına destekleyici bir unsur koymazsanız en fazla 5 dakika dayanabilirsiniz. Bu ürün bacaklarınızın altına koyup, kan akışını hızlandırarak ağrıdan kurtulmayı sağlar. İsterseniz normal yastıkta kullanabilirsiniz. Amaç bacaklarınızı bir süre yukarıda tutmaktır.

Yürüyüş ve Spor Yapmaya Engel mi?
Kesinlikle engel olmadığı gibi ayrıca hastalar daha fazla yürüyüş ve spor yapmaları gerekir. Günlük 30-45 dakika düzenli yürüyüş kan akışını düzenleyeceği için bacak ağrılarından kurtulmanızı sağlayacaktır.

Varis Ameliyatı Nasıl Olur?
Bundan 10 yıl öncesine kadar neredeyse tek tedavi ameliyat olduğu söylenebilir. Fakat 2003 yılında keşif edilen lazer uygulaması ile birlikte ameliyatsız tedaviler geliştirilmiştir. Lazer ile başlayan süreç daha da gelişmiş olup, Köpük ve Skleroterapi ile tüm genişlemiş damarların ameliyatsız yapılmasına olanak vermektedir. O nedenle ameliyat olmak zorunda değilsiniz. Maalesef kamu hastanelerinde bu imkanlar olmadığı ve hasta yoğunluğu fazla olduğu için halen ameliyat yapılmaya devam ediyor. Ameliyatta esas olan kalın damarın vücuttan çıkarılmasıdır. Sadece kalın venler tedavi edilmektedir.

Varis Görünümünü Azaltan Krem Var mı?
Piyasada bir çok ürün bulunmaktadır. Hiç bir etkisi ve bilimselliği olmayan bu ürünler insanların umutlarını çalmakla kalmıyor aynı zamanda sağlıkları ile oynamaktadır. Krem hastalarda hiç bir olumlu etkisi yoktur.

Hacamat İşe Yarar mı?
Kirli kan aldırma şeklinde uygulanan hacamat varis hastalarında bilimselliği yoktur. Çünkü sorun kanda değil, sorun toplardamarlar ve onun içerisinde yer alan kapakçıklar ile alakalıdır. O nedenle kan aldırmak vücudunuzun ihtiyacı olan kan değerlerinin düşmesine neden olur.

Tedavi Edilmezse Ne Olur?
Hastaların en çok merak ettiği hususlardan biride varis tedavi edilmezse ne olur? olmaktadır. Daha doğrusu merak edilen öldürür mü şeklinde olmaktadır. Bu konuda rahat olun ölüme neden olan bir hastalık değildir. Fakat kişiyi şikayetleri ile canından bezdiren bir hastalıktır. Başta ağrı ile başlayan şikayetler yerini kramp, kanama ve bacak yaralarına bırakır. Ülser dediğimiz bu durum maalesef sizi yatağa mahkum edebilir.

Genişlemiş Damarlar Zamanla Geçer mi?
Kılcal damar ve toplardamar genişlemesi olarak bilinen hastalığı 2 gruba ayırmak gerekir. Kadınlarda daha fazla görülen bir sorun olup, bunun nedeni genelde hamile kadınlarda kılcal damar çatlamasının daha fazla görülmesi ile alakalıdır. Hamile kadınlarda hormonal dalgalanma ile ortaya çıkan bu durum genelde doğum sonrası kaybolma olasılığı bulunmaktadır. Tekrar belirtmek gerekirse sadece gebelik durumu olan kadınlar ve kılcal damarlar içindir. Toplardamar genişlemesi yani asıl varis hastalığı hiç bir şekilde kendi kendi geçmez ve sürekli ilerler.

Aradığınız Cevabı Bulamadıysanız Doktora Sorun
Yukarıda yer alan soru cevaplar en sık sorulanlar arasında seçilmiş olup, sizin için tatmin edici değilse sizde aşağıda yer alan soru ve yorum formundan öğrenmek istediğiniz hususu kalp damar cerrahisi uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Arayın Bilgi Verelim
Sizlere sunduğumuz bir diğer alternatif ise telefonla bilgilendirme olup, klinik telefonlarımızı sabah 08:00 ile akşam 24:00 saatleri arasında arayarak bilgi alabilirsiniz.

216 Yorum

 1. merhabalar bugun kadin dogum doktoruna gittim , muayne oldum bana varis oldugunu soyledi bi sorun yok dedi . kasiklarimda varis varmis … bu hamile kalmaya engel mi .

 2. Kızım yedi yaşında ve varis oluşmaya başladı bunun için öncelikle çocuk doktoruna mi götürmem gerekiyor şimdiden teşekkürler

 3. 21 yaşlarında sağ ayağımda varis şikayetim ortaya çıktı. Zamanla ilerledi.Şu anda31 yaşındayım.Yaklaşık 5 ay önce varis ameliyati oldum. Sağ diz kapağının iç kısmından. Yalnız şikayetlerim geçmedi. Ayakta biraz fazla kaldığımda dikiş yerimin çevresi morariyor ve şişiyor. Dikislerim de açıyor. Bunlar normal belirtiler mi?Doktoruma bunun için gittiğimde ayağım dinlenmiş durumdaydı ve morarma yoktu oda hiç bir şey olmadığını söyledi. Bu morarma lar ve aci hissi normal mi acaba?Giydigim kıyafetler bile rahatsiz ediyor artik.Cevap icin şimdiden teşekkür ederim.

 4. Iyi gunler ben fransada yasiyorum bacaklarimda ve uterus cevresinde varis olabilecegi soylendi ve baska dr yonlendirdi bende asiri kanama problemi var ve polip ameliyati oldum acaba bu asiri kanama varisten dolayi olabilirmi cok zor durumdayim regli olunca 2 gun disari cikamiyorum bana yardim edebilirmisiniz tsk ederim

  • heriki alt extremite dopler usg gerekiyor, çektirip, bacak resimleri ile birlikte atabilirseniz değerlendirebiliriz
   Op.Dr.Orhan Coşkun

 5. Iyi gunler ben 44 yasindayim sol bacagim şiştigi icin doktora gittim ultrason cekildi rahim varisi cikti ameliyat dedi doktor ama bacaklardaki varisleri aliriz rahimdeki damarlar cok oldugu icin birsey yapamayiz yeniden cikar dediler ne yapmam gerekiyor ilaclarla tedavisi varmi acaba ameliyattan sonra daha kotu olur diyrlar .satis elemaniyim istende cikmam gerekir mi acaba

  • Doppler ultrasonografi sonucu ile ücretsiz muayene randevusu alırsanız değerlendirebilirim (0212 572 72 66). Çoğunlukla ameliyatsız yöntemle tedavi ediyoruz. Geçmiş olsun
   Op.Dr.Orhan Coşkun

 6. Iyi gunler bi bilgi almak istiyorum ayağımın arkasına dövme yaptırdım ve sanırim bi yerde varize denk geldi kücük bi şişlik var ve yara oldu damara geldiyse bi tehlikesi varmıdır rica etsem cevap verirmisiniz
  Op Dr Serkan Akarsu
  Damara gelmesinin önemi yok , zaten damara geldiğinden değil başka sebeple olmuştur, iltihabi durum olabilir.

 7. Bacaktaki ilerlemiş varis erkekte cinselliği etkilermi
  Op Dr Nihat Aydın
  kesinikle ilişkisi yok

 8. hocam 36 yaşıntayım 1 aydır vucutumdaki damarlar belirginleşmeye başlatı.özellikle ayaklarımda belirginlikler artı.damarlarımda yanma hissi oluyor.kalp ve damar cerrahisine gittim ultrosonografi çektiler bana bişey yok dediler beyaz tenli olduğundan damarların belrigin dediler. beyaz tenliyim ama damarların bu kadar belrgin değil ve yanma olmuyordu onlarda acaba varislerimmi var.bu konuda bilgilendireiblirmisiniz beni teşekkürler….
  Op.Dr.Eren ANĞ
  Size yardımcı olabilmek için en yakın IDEA a gitmeniz yeterlidir.

 9. Mrb ii günler ben lazer ameliyatı ile ilgili bi soru sorcaktım varis olan damarlar deliniyor içine küçük lazer tüp sokuluyor sonra ultrason görüntüleri ne bakılarak bu damar içten lazerle yakılır ve kapatılıyor peki bu damar tamiri ediliyor yoksa iptalmi ediliyor yani bu damar tamamen kapatiliyormu yoksa tamirmi ediliyor yoksa varis olan bölge tamamen iptali ediliyor lütfen cvp teşekkürler
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Varis tedavilerinin tamamında varis olan damar yok edilir.Ya ameliyatla alınıp vücuttan dışarı atılır.Yada laser,radiofrekans,köpük gibi yöntemlerle yakılarak yok edilir.Köpük bunlardan uygulama kolaylığı ve sonuçları itibariyle en iyisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.