İç varis nasıl anlaşılır?

İç Varis

Daha önceki yazılarımızı incelediğinizde mutlaka hatırlarsınız. İnsan vücudunda kirli kanı kalbe taşımakla görevli venler yani toplar damarlar bulunmaktadır. Varis hastalığı genellikle bu damarlarda yer alan kapakçıkların bozulması ile ortaya çıkar. Bu sebeple yaşanan sorun herkeste farklı şekilde görülebilir. Bunun için mutlaka muayene edilmesi gerekir. Aşağıda daha çok bilimsel tanımlamalar göreceksiniz ama halk arasında dışarda görünen varisler azsa hastalar iç olarak isimlendirmektedir. Dilerseniz iç varis çeşitleri ve belirtilerine göz atalım.

Yüzeysel toplar damarlar

Cildin hemen altında seyreden bu grup toplardamarlar bacaktaki kan akımının az bir kısımını taşırlar ama kapakçıkların bozulduğu durumun neredeyse tamamı bunlardadır Bu sebeple hastalık riski en fazla olan damarlar diyebiliriz.

Derin toplar damarlar

Bacaktan dönen kirli kanın büyük çoğunluğunu, neredeyse tamamını taşıyan gruptur. Derinde bacak kaslarının  daha derininde olduğu için bacak kasları kasıldıkça kanı kalbe doğru pompalar. Bacaklar birer kalp gibi davranmış olur. Tabiki bacak kasları kasılıyorsa bu fonksiyonu yerine getirir yani gün boyu oturan kişilerde bu işlevi yerine getirilmemiş olur.

Kominikan venler
Kelime anlamı birleştirendir. Yukarıda belirtilen yüzeysel ve derin venleri bir birine bağlayan damarlar bulunmaktadır. Kominikam dediğimiz bu grup damarlar duruma göre dönen kanın daha rahat akacağı sisteme (yüzeysel ve derin venler arasında) taşınmasını sağlar. Allah nasıl güzel bir sistem yaratmış dimi?

İç varis (derin toplar damar yetmezliği anlamına gelir)

Derin venlerde ki yetmezliği ana toplar damarlada ki kapak yetmezliğine bağlı olarak gelişir ve genellikle yüzeysel venlerde beraber görülür. Diğer bulgularsa şunlardır; bacaklar arasında çap farkı (şişlikten kaynaklanır), renk farkı, ödem (gode bırakan) mevcuttur.

DVT belirtileri nelerdir?
Derin ven yetmezliği teşhisi genellikle yersiz kullanılır. Bu sebeple teşhis bu konuda birikimli bir uzman tarafından onaylanmadan temkinli yaklaşılmalıdır. DVT tanısı muayene bulguları ile konulur. Fakat doppler USG ile desteklenmelidir. Son zamanlarda maalesef bazı hekim arkadaşlarda bu ifadeyi yanlış kullanmaktadır.

İç Varis Teşhisi Nasıl Konur

Muayene, muayenenin parçası olan testler ile bilgi edinilebilir ama gerçek teşhis doppler ultrason ile konur. Geçmişte ilaçlı damar filmleri çekilirdi ancak artık uygulamadan tamamen kalkmıştır denebilir.

Derin Ven Trombozu Tedavisi Nasıl Yapılır?
İsminden de anlaşılacağı üzere derinde yani kasların arasında seyreden toplar damarların tıkanmasıdır. Tedavisinde pıhtılaşmayı azaltıcı, Türkçedeki yaygın adıyla kan sulandırıcı ve istirahat ile yapılır. Gerçek ve ciddi bir tedavisi yojk denilebilir. Kan sulandırıcı ve istirahatle tıkanma kendiliğinden açılabilir ama bu tamamen teorik bir görüştür, pratikte açılması pek olası değildir.
Derindeki damarın içindeki pıhtı alınamaz mı?
Yine teorik olarak bu şekilde yani pıhtıyı alarak tedavi edilebilir gibi düşünülse de kısa sürede geri tıkandığı için pratikte böyle bir uygulama yoktur.
Yeri gelmişken kısaca söz etmek gerekirse benzer bir uygulama da kapakçık onarımıdır. Yapıyorum diyen olsa da dünyada böyle bir uygulama yoktur.

İç varisler

Varisin genel belirtilerini burada da sayabiliriz
Bacaklarda ağrı, sızlama, kramp girmesi
Geceleri huzursuzluk hissi
Bacaklarda şişlik
Morluklar
Genişlemiş damarlar şeklinde genel belirtiler vardır.
IDEA Klinik doktorları sizlere bir telefon kadar yakın, ister mesaj, ister yorum isterseniz telefonla gün içerisinde ulaşabilirsiniz.

98 Yorum

 1. Merhaba benim sağ ayak bilegimde 1
  Aydır şişlik var ve ağrıyo ödem dediler ama halen geçmedi bu son gittiğim doktor varis diyo napabilirim.

  • kliniklerimizde muayene ücretsiz gelirseniz değerlendirip tedavinizi ameliyatsız yöntemlerle yapabiliriz
   Op.Dr.Eren Ang

 2. Hüseyin kılıç

  Merhaba uzun yillardir sol bacagimda ic ve dis varis var sag bacagimdada ic varis mevcut devlet hastenelerindeki doktorlar ic varisin tedavisi yok diyip gecistirdiler ölene kadar cekiceksin malesef diyen bile oldu ilac verdiler sadece son olarak bi profa gorundum ameliyat icin oda cok yuksek bi fiyat cekti ic varisin tesavisi ameliyati mumkunmudur kesin cözüm varmi

  • gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz
   Prof.Dr.H.Berat Cihan

 3. Bende venöz yetmezlik var doxıum 1000 hiç işe yaramıyor.başka ne yapılabilir

 4. Hocam iyi günler kaslar içerisinde yer alan kanın %90 ını kalbe taşıyan toplar damarlardaki varisler ile ilgili tedavi yönteminiz nasıl acaba
  Op Dr Eren Anğ
  Yanlış anlamadımsa doğru bir tanımlama olmamış. Kasların arasındaki toplar damarlar derin venlerdir, derin venlerde varis olmaz.

 5. Merhabalar bacaklarında şişlik vardı. Doktora gittim Renkli. Doppler. Girdım sağ cfv gride 1reflü izlendı. Sağ sev de grade. 2. -3reflü izlendı. Bana. İlaç verdı. Doxium 500. Tilac ecopirin verdi acaba tehlikesi varmı. Yürüyüş yapabılırmıyım
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Ciddi tehlikesi yok, verilen ilaçlar iyileştirmez sadece varsa şikayetlerinizi azaltır. Tedavi olursanız ilerlemeden iyileşmiş olursunuz. Yürüyüş yapmak variste faydalıdır.

  • Hocam teşekkür ederım. Tedavı derken ilaçlarımızı içiyim başka tedavimi gerekiyor
   Op. Dr. Orhan Coşkun
   Varis ilaçlarını tedavi etmsi için yazmayız daha çok şikayeti azaltmak için yazarız. Ağrıyan çürük diş için ağrı kesici yazmak gibi. Taamen kurtulmak istiyorsanız diğer yöntemleri kullanmalıyız.

 6. hatice sevim turanlı

  2012 yılı eylül ayında vari ameliyamt oldum(iç varis) gene tekrarladı ,2 bacağımdada var sürekli ilaç kullandığı halde sızılarım geçmiyo çok huzursuzum ölüm tehlikesi varmım acaba çok gerginim
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Merhaba, tekrarlayan varisleriniz şikayetlerinize neden oluyor.Tekrar varislerinizi tedavi ettirmeniz gerekir.Ölüm tehlikesi yoktur.Kanama,varisli damarda pıhtı oluşması ve varis yarası oluşma riskleri vardır.Buyrun kliniğimize gelin sizi detaylı muayene edelim(muayene ücretsizdir),tedavinizi düzenleyelim.

 7. Merhaba,

  Ayağımda meydana gelen kas kasılmalarının nedenini bulamadık. Ne doppler de ne emg de, ne de ne bel mr’ında bir şey çıkmadı..

  Nedir kasılmanın sebebi sizce ?
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Size mümkün olduğunca yürüyüş (bir saatten az olmamalı) tavsiye edeceğim.Geçmiş olsun.Sağlıklı günler dilerim.

 8. Merhabalar
  Benim ayaklarimda kan birikmesi yaralar olusmaya basladi daha oncede hastnye gittim ama bna ic varis oldugunu soylediler tamamen bacaklarimda kanlar toplandim ve bu toplanan kanlar yarz olmaya basladi artik..
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kliniklerimizde muayene ücretsiz olup tetkiklerinizle beraber gelirseniz durumunuzu değerlendirir size en faydalı tedavi yöntemlerini öneririz.

 9. hocam bana dr oldukça çok iç variz var dedi sadece varız çorabı onerdı ama benim gecelerım kabusa dönüyor ayaklarım yanıyor sreklı soğuk istiyor betonda bekletıyorm ne olr bir şey söyleyın bu arada 46 yasındayım tşkler
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Songül hanım;doppler raporunuzla beraber buyrun kliniğimize geliniz.Size yardımcı olmak isteriz.Kliniklerimizde muayene ücretsizdir.

 10. İbrahim çetin

  Selamaleykum hocam bende toplar damarada varis var.
  Gittiğim doktor bey bana hem iç hem de dış varis olduğunu söyledi.
  Ameliyat olsam dahi tekrarla ya çağını bu sebebten mütevellit varis çorabı kullanmamıştır önerdi cevap verirseniz ve tedavisi mumkunmu bilgilendirir deniz sevinirim
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  İbrahim bey;iç varis ifadesi bazan yanlış kullanılıyor.Doppler raporunla beraber kliniğimize geliniz.Umarım size yardımcı oluruz.Kliniklerimizde muayene ücretsizdir.

 11. Mrb 39 yaşındayım, özellikle regl dönemimin ilk, yani yoğun olduğu günlerde diz kapağımız arka iç kısmında şiddetli ağrılar hissediyorum.Dizimi bükerek yukarı kaldırdığımda ağrım hafifliyor.Varis türünden bir rahatsızlığım olabilirmi?(2.doğumumdan sonra sol bacağımda trombüs rahatsızlığı geçirdim bunun bir etkisi olabilirmi)
  Op.Dr.Seyit Mehmet KÖŞKER
  Trombüse bağlı olabilir.Ancak muayene olmalısınız.Kliniklerimizde muayene ücretsizdir.

 12. Merhaba hocam ben hemşireyim , her iki bacağımda 2 yıldır.şişlık ve çok şiddetli agrı var.ödem çok fazla, ödem kontrolü yaptığım yerler morardı ve iyileşmiyor .ağrı dayanılmaz bir hale geldi ne yapabilirim yardımcı olabilirmisiniz
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Hemşire hanım,kliniklerimizde muayene ücretsiz olup tetkiklerinle beraber IDEA kliniklerinden size en yakın olana gidebilirsiniz.

 13. Mrb hocam 6 senedir varis hastaligim var bana komple yetmezlik teshisi kondu vsm de yetmezlik perforan venlerde yetmezlik sfv ve ana femoral ven de yetmezlik teshisleri kondu gitttigim 5 dr iki tanesi omur boyu ilac ve varis corabi onerdi diger dr ise seps ve lazer tedavisi onerdi vaeuslerimde her gecen gun sayisinda ve caplarinda artis var sizce ne yapmaloyim lazer tedavisi olmalimiyim
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Sinan bey,durumun ciddi.Tetkiklerinle beraber kliniğimizde muayene (ücretsiz) olmalısınız.

 14. Gizli varis var bende yürümeme büyük etkisi var hep topalliyarak yürüyorum her tarafım uyuşuyor n yapmam gerek lütfen bana yardımcı olurmusun
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Bahsettiğiniz şikayetler varis hastalığını anlatmamaktadır.Yinede tetkiklerinizle beraber kliniğimize geliniz sizi görelim.Kliniklerimizde muayene ücretsizdir.

 15. 36 yasında bir bayanim 2011 senesinde sağ bacaktan kasıktan iç varız sen ameliyat oldum.çok agrim vardı azaldı.ama gecmedi.2012 de tekrar başladı ve öncekinden daha kotu durumdaydı.sol kalcamdan iğne olmuştum komple otarafa geçti ağrı ve acılar.son 1 aydır sağ tarafta 2012 deki ağrı acılar geri geldi.bacağın diğerine gore daha kalın ve içten bir ağrı var.kasıkta,bacak iç kısmı,kalçanın içinden aşağıya inen ve ayak bileği ve tabanını da ağri yapan bir durum .bacagim kopcak gibi agriyor.en son dipleri 2013 yılında cekindim.reflu ve kaçak vardı lütfen yardımcı olun nereye gitmeliyim.Emekli sandığına tabiyim ve hastane gezmekten biktim.
  Op.Dr.Seyit Mehmet KÖŞKER
  Tetkiklerinle beraber IDEA kliniklerinden birine gidiniz.Size yardımcı olunacaktır.

 16. Merhaba ben ogretmenim iki normal dogumdan sonra varis ve odem olustu bacaklarimda 3 ay once sezaryan oldum derin ven yetmezligi olustu bacaklarimda.tedavi olarak iki aydir innohep syringe 20, 000 ıu kullaniyorum hergun bir igne seklinde birde varis corabi onerdi doktor.sizce baska tedavi sekli varmi köpuk sülük vs…..tesekkur ederim
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Maalesef yok.Doktorunuzun verdiği tedavinin dışına çıkmayınız.

 17. Ersin ŞİŞKO

  Hocam merhaba bir bacakta yüzeysel ven yetmezliği ile derin ven yetmezliği olduğunda yüzeysel varislerin alınması derin varislere faydası olurmu kısacası derin varis olan bacaktaki yüzeysel varislerin alınması doğru olurmu
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Derin ven yetmezliği olan hastaların (ileri değilse) varisleri tedavi edilebilir.

 18. Merhabahocam hocam benim sol kasigimda icvaris var kalp damaroyle soyledi. Agri yapiyo tedavisinin olmadigini corapla ve hapla idare edecegimi soyledi ne yapmliyim tesekkur ederim.hocam bazen cok rahatsiz ediyo hele soguk ve rubetlihavalarda.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  İç varisten kasıt derin ven yetmezliği ise tedavisi yoktur.

 19. Mrb hocam.Benim her iki bacağında da dışarıdan bakıldığında belli olmayan ancak dokunuldugunda ele gelen nohut büyüklüğünde yapılar var.Bunlar gittikçe çoğalıyor d okunduğunda acı veriyor ve bacaklarım da sık sık ağrı uyuşma ve kramp oluyor.Bu yapıların oluştuğu yerde küçük küçük mor çizgiler oluşmuş. Çok gittim bu sorunum için doktora ama yağ bezi olduğu tahmin edildi ve hiç bir tedavi yapılmadı. Varis olabilirmi bu belirtiler.30 yaşındayım iyi geceler.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Tarif ettiğin oluşumlar varis olmaz.Ancak bunu kalp damar cerrahına muayene ile tesbit ettirebilirsiniz.

 20. Selam hocam sag baldir ic kismimda varis var.ve arada kasinti yapiyor bunun tedavisi varmi bir tehlikede iceriyormu ? Saygilar
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Elbette tedavisi var.Hiçbir tehlikeside yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir