İç varis nasıl anlaşılır?

İç Varis

Daha önceki yazılarımızı incelediğinizde mutlaka hatırlarsınız. İnsan vücudunda kirli kanı kalbe taşımakla görevli venler yani toplar damarlar bulunmaktadır. Varis hastalığı genellikle bu damarlarda yer alan kapakçıkların bozulması ile ortaya çıkar. Bu sebeple yaşanan sorun herkeste farklı şekilde görülebilir. Bunun için mutlaka muayene edilmesi gerekir. Aşağıda daha çok bilimsel tanımlamalar göreceksiniz ama halk arasında dışarda görünen varisler azsa hastalar iç olarak isimlendirmektedir. Dilerseniz iç varis çeşitleri ve belirtilerine göz atalım.

Yüzeysel toplar damarlar

Cildin hemen altında seyreden bu grup toplardamarlar bacaktaki kan akımının az bir kısımını taşırlar ama kapakçıkların bozulduğu durumun neredeyse tamamı bunlardadır Bu sebeple hastalık riski en fazla olan damarlar diyebiliriz.

Derin toplar damarlar

Bacaktan dönen kirli kanın büyük çoğunluğunu, neredeyse tamamını taşıyan gruptur. Derinde bacak kaslarının  daha derininde olduğu için bacak kasları kasıldıkça kanı kalbe doğru pompalar. Bacaklar birer kalp gibi davranmış olur. Tabiki bacak kasları kasılıyorsa bu fonksiyonu yerine getirir yani gün boyu oturan kişilerde bu işlevi yerine getirilmemiş olur.

Kominikan venler
Kelime anlamı birleştirendir. Yukarıda belirtilen yüzeysel ve derin venleri bir birine bağlayan damarlar bulunmaktadır. Kominikam dediğimiz bu grup damarlar duruma göre dönen kanın daha rahat akacağı sisteme (yüzeysel ve derin venler arasında) taşınmasını sağlar. Allah nasıl güzel bir sistem yaratmış dimi?

İç varis (derin toplar damar yetmezliği anlamına gelir)

Derin venlerde ki yetmezliği ana toplar damarlada ki kapak yetmezliğine bağlı olarak gelişir ve genellikle yüzeysel venlerde beraber görülür. Diğer bulgularsa şunlardır; bacaklar arasında çap farkı (şişlikten kaynaklanır), renk farkı, ödem (gode bırakan) mevcuttur.

DVT belirtileri nelerdir?
Derin ven yetmezliği teşhisi genellikle yersiz kullanılır. Bu sebeple teşhis bu konuda birikimli bir uzman tarafından onaylanmadan temkinli yaklaşılmalıdır. DVT tanısı muayene bulguları ile konulur. Fakat doppler USG ile desteklenmelidir. Son zamanlarda maalesef bazı hekim arkadaşlarda bu ifadeyi yanlış kullanmaktadır.

İç Varis Teşhisi Nasıl Konur

Muayene, muayenenin parçası olan testler ile bilgi edinilebilir ama gerçek teşhis doppler ultrason ile konur. Geçmişte ilaçlı damar filmleri çekilirdi ancak artık uygulamadan tamamen kalkmıştır denebilir.

Derin Ven Trombozu Tedavisi Nasıl Yapılır?
İsminden de anlaşılacağı üzere derinde yani kasların arasında seyreden toplar damarların tıkanmasıdır. Tedavisinde pıhtılaşmayı azaltıcı, Türkçedeki yaygın adıyla kan sulandırıcı ve istirahat ile yapılır. Gerçek ve ciddi bir tedavisi yojk denilebilir. Kan sulandırıcı ve istirahatle tıkanma kendiliğinden açılabilir ama bu tamamen teorik bir görüştür, pratikte açılması pek olası değildir.
Derindeki damarın içindeki pıhtı alınamaz mı?
Yine teorik olarak bu şekilde yani pıhtıyı alarak tedavi edilebilir gibi düşünülse de kısa sürede geri tıkandığı için pratikte böyle bir uygulama yoktur.
Yeri gelmişken kısaca söz etmek gerekirse benzer bir uygulama da kapakçık onarımıdır. Yapıyorum diyen olsa da dünyada böyle bir uygulama yoktur.

İç varisler

Varisin genel belirtilerini burada da sayabiliriz
Bacaklarda ağrı, sızlama, kramp girmesi
Geceleri huzursuzluk hissi
Bacaklarda şişlik
Morluklar
Genişlemiş damarlar şeklinde genel belirtiler vardır.
IDEA Klinik doktorları sizlere bir telefon kadar yakın, ister mesaj, ister yorum isterseniz telefonla gün içerisinde ulaşabilirsiniz.

98 Yorum

 1. Hayırlı günler hocam Kılcal damar varis tedavi ücreti nedir

  • Kılcal damar tedavi ücreti yaygınlığına göre değişir. Kliniklerimizde varis muayenesi ücretsiz, gelirseniz muayene ile değerlendirebiliriz.
   Op. Dr. Orhan Coşkun

 2. Hocam kolay gelsin, kan tahlili icin aile hekimine gitmistim. Dizlerimdede cok agri oldugunu soyledim.muayene yapti doktor ve varis baslangici dedi. Dizlerim herzaman agri var gece bazen uyaniyorum ve hala agridigini hissediyorum. Size danisma sebebim belirtileri nelerdir. Hic damar sismesi veya morarmasida mevcut degil. Tesekkurler.

  • VAris bacaklarda ağrı ve sızlamaya neden olabilir. Kliniklerimizxe varis muayenesi ücretsiz, gelirseniz varis yönünden değerlendirebiliriz.

 3. Hocam bende gılcardamalarda varis var bacaklarımın agrısından duramıyorum caresi ney hocam

 4. Bacaklarimda bir senedir ağri şişlik ve kırmızı bir görünüm oluştu varis degil bir çok dr gittim malesef hiç biri kesin birsey söylemedi ve tedavi olamadim yürümekte artik zorlaniyorum sürekli bir his kaybi var gibi ne yapmaliyim cevaplarsaniz gerçekten çok ihtiyacim var zor durumdayim sağlikli günler dilerim herkese..teşekkürler..

  • kliniklerimizde varis muayenesi ücretsiz,gelirseniz durumunuzu değerlendirebiliriz,burdan yorum yapmak zor.
   Op.Dr.Eren Ang

 5. Sol bacağında iç varis var sadece varis çorabı önerildi doktorun ağrılar cinsin diye verdiği hap bitince dayanılmaz ağrılar oluyor herhangi bir tedavi verilmedi ne yapabilirim

 6. Benimde ayagimin ic kisminda bi sislik var basinca ortaya cikiyor ama agri yok acaba nedir bu

 7. Benim sag ayagimin ic kismina basinca bi bezelye gibi şişlik cıkıyor ama ağrımıyor sebebi nedir acaba

 8. merhabalar..iki bacagimda günün ilerleyen saatlerinde ağırlaşıyor yürümekte bile zorlniyorum..sezeryan esnasında doktorum vajinal varis var demişti.. bunun etkisi olabilir mi?tedavisi nasıl olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir