Kılcal Varis Tedavisinde SGK Geçerli mi?

Kılcal Damar Tedavisi

IDEA Klinik kılcal varis tedavilerinde de ücretsiz muayene ve SGK’lı hastalara hizmet vermektedir. Türkiye’nin 4 büyük kenti İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa’da bulunan 6 kliniği ile hizmet veren kurum tüm damar genişlemesi sorunlarında ağrısız ameliyatsız teknikler uygulamaktadır. Bu sayfada spider veins dediğimiz tıp dilinde Telenjiektazi olarakta bilinen sorunun nedenleri, belirtileri ve tedavisinin nasıl yapıldığını göreceğiz.

Kılcal Damar Tedavisi

Kılcal Damar Nedir, Neden Olur?
Telenjiektazi 0,1 ile 25 mm arasında değişen yapılar olup, atar ve toplardamarlar arasındaki geçişi sağlamaktadır. Ortaya çıkış nedeni tam olarak bilinmeyen fakat erkeklerde alkol kullanımına bağlı olduğu tahmin edilmektedir. Bazen gözle görülmeyecek kadar ince olabilir. Zamanla bacaklarda ağrı, sızlanma ve dışarıdan bakıldığında belirgin kötü görünümüm halini alır. Kadınlar için ciddi estetik sorun haline gelir.

Bacaklar ve Yüz Bölgesinde Görülür
Normal varislere göre daha farklı olup, özellikle alkol bağımlısı erkeklerin yüz bölgesinde çok belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda daha çok bacaklarda olup, bu durum bir çok hanımın etek giymesine mani olmaktadır. Yazının giriş kısmında tedavisi SGK kapsamında olduğu belirtildi, fakat dikkat etmeniz gereken SGK sadece bacaklarda bulunan spider veins tedavilerini karşılamaktadır. Yüz bölgesinde bulunanlar hastalık değilde, estetik sorun olarak değerlendirildiği için tedavisi SGK tarafından karşılanmayıp, kişi tüm masrafı kendi cebinden ödemesi gerekir.

Ciddi Riskleri Olan Bir Hastalık Değildir
Öncelikle sizleri rahatlatmak adına sevindirici cümlelere geçelim. Öncelikle ciddi bir hastalık olmayıp, genelde estetik problem olarak ele alınmaktadır. Kadınlarda daha sık görülen bu durum iki nedenle tedavi edilmesi gerekir. Birincisi kötü bir görünüme neden olması nedeniyle diğer insanların dikkatini çekmektedir. İkincisi ise sızlamaya neden olmaktadır. Sürekli aynı şikayetler ile uğraşmaktansa 10 dakika içinde ameliyatsız yöntemlerle tedavi olabilirsiniz.

Gebelik Döneminde Daha Sık Görülür
Kadınlarda erkeklere göre 10 kat daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni özellikle gebelik sürecinde ortaya çıkmasıdır. Fakat yine herhangi bir tehlikesi olmayıp, güzel bir yönü doğum sonrası 2-3 ay içerisinde kendi kendine kaybolabilmektedir. Kaybolmaması halinde ise tedavi olmayı düşünebilirsiniz.

Kılcal Damar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Teknolojinin sağladığı imkanlarla sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede ve genelde tek seansta kurtulabilirsiniz. Zaten ameliyat ile tedavisi mümkün değildir. Çünkü ameliyatlarla sadece kalın varisler tedavi edilebilmektedir. Idea kliniklerinde spider veins tedavileri için 3 yöntem uygulanmaktadır. Bunlardan ikisi cilt üzerinden yapılan Lazer ve Radyo Frekans olup, diğeri ise en çok uygulanan yöntem Köpük uygulamasıdır. Şimdi dilerseniz bu yöntemleri ve yapılış şekillerini ayrıntılı olarak ele almak ve hatta yapılışını sizlere izlettirmek istiyorum.

Köpük Tedavisi

Özellikle orta ve kalın varislerin tedavisinde adeta mucizevi işlemlere imza atan Köpük yöntemi kılcal damarların hepsinde uygulanamayabilir. Çünkü ven içinden iğne ile yapılması nedeniyle damarlar iğne girecek kadar kalın olmalıdır. Bazı venler öylesine ince ki maalesef iğne giremiyor. Sorun değil bu durumlarda cilt üzerinden uygulanan yöntemler bulunmaktadır. Hemen dilerseniz onlara bir göz atalım.

RF (Radyo Frekans)
Yüksek frekanslı radyo dalgalarının çok ince iğne ile damarı tahrip etmesi şeklinde bir yöntemdir. Damara uygulanan bu ısı enerjisi damarın ısınarak tahrip olmasını sağlar, tahrip olan damar vücut tarafından emilerek dışarı atılır. Tedavide sıklıkla tek seans yeterli olup, etkisi kalıcıdır. Uygulama esnasında minimal  düzeyde acı olabilir. Uygulamadan sonra oluşan çok küçük kırmızı noktacıklar günler içinde kendiliğinden kaybolur ve hiç iz kalmaz.

Lazer
Cilt üzerinden uygulanan ışık açık renk olduğu için cilde zarar vermeden geçer ve daha derindeki renkli damarı ısıtarak damarı tahrip eder. Tahrip olan damar vücut tarafından emilerek yok edilir. Uygulama öncesi bacağınıza sürülen soğutucu jel sizin canınızın yanmasını önlemektedir. Özellikle iğne girmeyecek kadar ince olan kılcal damarların tedavisinde çok önemli yere sahiptir. Özellikle yüz bölgesindeki Telenjiektazi tedavisinde çok ideal bir yöntemdir. Hatta ben tedavisi içinde kullanılan Lazer ile herhangi bir iz kalmamaktadır.

Kılcal Damar Tedavilerinde SGK lı indirimi Geçerlidir

Fakat bilmeniz gereken önemli hususlardan birisi sadece bacaklardaki kılcalların tedavilerinde SGK geçerlidir. Yüz bölgesindeki sorunların tedavisini SGK hiç bir kurumda karşılamamaktadır. O nedenle yüz bölgesinde tedavi olacaksanız ücreti tamamen kişinin ödemesi gerekir.

Nasıl Yapıldığını İzleyin
Evet arkadaşlar şimdi dilerseniz köpük yönteminin nasıl yapıldığını görelim.

Bitkisel Tedavi Mümkün mü?
Hayır arkadaşlar varis hastalığı yapısal bir sorun olup, ilaç, krem yada bitkilerle tedavisi mümkün değildir. Sadece varislerin neden olduğu ağrı, sızlama ve karıncalanma gibi şikayetleri azaltabilirsiniz.

Varis Çorabı Giymek Gerekir mi?
Hastalığın ilerlemesini yavaşlattığı ve ağrıları azalttığı bilinen bu ürün spider veins için herhangi bir faydası olmayacağı için kullanmaya da gerek yoktur. Genelde orta ve kalın damar genişlemelerinde önerilmektedir.

Yüzdeki Kılcallar Nası Geçer
İlaç veya benzeri uygulamalarla düzelmez. Yukarıda sayılan yöntemlerle veya exotherme lazerle yapılabilir.

72 Yorum

 1. Serpil kayagil

  İyi gunler İzmir’den yaziyorum. Benim de yüz bölgemde ozellikle yanak bölgesinde kılcal damar catlamalari ve kizariklik var lazer tedavisi yaptirmak istiyorum ama tedirginim kalici hasar yanık vs gibi şeyler olur mu? Basari oranı nedir beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Merhaba,
   Öncelikle muayene İle değerlendirmek gerekir, muayene ile hangi yöntemle tedavi edilebileceğine karar veriyoruz. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve ücretsiz muayene için randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Serkan Akarsu

 2. Selam benim valizler parmak gibi oldu gelsem kalıcı olarak tedavi oluyormu

  • varis tedavisine yönelik tüm teknolojiye sahibiz,gelirseniz tedavinizi ameliyatsız yöntemlerle kalıcı olarak yapabiliriz
   Op.Dr.Orhan Coşkun

 3. Hocam merhabalar lazer uygulaması bu aylarda yapılabilir mi peki. Kışın yapılması daha uygun deniliyor ama etkisini azaltır mı şimdi yapılması.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kışın önerilmesinin sebebi bacaklar bronzlaşmamış olur, bu dönemde de güneşe çıkılmadığı için bacaklarınız bronzlaşmamıştır ve başarıyla uygulayabiliriz. Diğer taraftan kısa süre önce Frandsa’dan ithal ettiğimiz Exotherme lazeri yazın da güvenle kullanabiliyoruz.

 4. Esimin bacaklarini tamamen kaplamis varisleri var.bunun tedavisi mumkun mu?
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Evet ne kadar yaygın olursa olsun tedavi edebiliyoruz

 5. merhaba ben 2 çocuk annesiyim yaşım 42 bacaklarımda örümcek ağı gibi kılcal damarlarım var son zamanlarda ayak bileklerime kadar indi sürekli bacaklarımda yorgunluk ve sızlama oluyor acaba bu tedavide sonuç alırmıyım SSG var karşılıyormu mersinden geleceğim 1 gün içinde tedavim olurmu tşk ….sglr
  Op Dr Nihat Aydın
  Çok yaygında bir günde bitmeyebilir, 1-2 ay sonra kontrol ve ikinci seans gerekebilir.

 6. Merhaba, göz altı kılcal damarlarınıda tedavi ediyorsunuz değil mi? Belirli bi yaş sınırı var mı ? ve bu bölge için ortalama fiyat nedir?
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Yaş sınırı yok ama çocukların canı yandığı için büyümelerini bekliyoruz

 7. Burnumda ufak bi kızarıklık var fiyat nedir acba
  Op.Dr.Eren Anğ
  500-1000 TL arasında olabilir

 8. Merhaba benim yüz bolgemde aşırı kizariklik var ve bu durum soğuk sıcak heyecan durumlarında dahada artiyor.pskolojik etkilediği gibi fiziksel olarak ta etkiliyor yüzümde surekli yanma batma durumu mevcut.Lazer tedavisi kesin çözüm mudur ?
  Op.Dr.Op. Dr. Orhan Coşkun
  Merhaba, yüzünüzdeki yanma,batma gibi rahatsızlıklar için öncelikle bir Cildiye uzmanına görünmenizi öneririm.Daha sonra buyrun kliniğimize gelin damar cerrahisi açısından detaylı muayenenizi yapalım(muayene ücretsizdir).Tedavinizi düzenleyelim.

 9. merhaba. iki yanağımda da sanırım kılcal damar sorunu var. yüzüm süreli kızarık durumda. soğuk sıcak heyecan çok etkiliyor fakat normal de de sürekli kızarıklık mevcut. lazer tedavisinde ssk geçerlimi fiyat ortalaması nedir acaba. Teşekkürler iyi çalışmalar
  Op.Dr.Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı
  Merhaba, yüz bölgesinde uygulanan tedaviler estetik kabul edildiği için SGK geçerli değildir.Tedavi ücretlerimiz 1000-2000tl aralığındadır.

 10. kezban eskicioglu

  Merhaba bacağımda kılcal damarlarımda çatlama morarma var gittikçe dağılıyor variste var gittikçe yayılıyor ankarada oturuyorum bana yardım ederseniz sevinirim düştünüz olurum tl 05059959806
  Op.Dr.Nihat Aydın
  Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı
  Merhaba,bacağınızdaki varisleri ameliyatsız yöntemlerle kesin tedavi ederiz.Buyrun Ankara şubemize gelin ,muayene edelim(muayene ücretsizdir),tedavinizi düzenleyelim.Ankara şube iletişim: 0 312 434 37 00, 0 505 119 36 90

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.