Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar ben Op. Dr. Nihat AYDIN bugünkü bilgilendirme yazımızda sizlere ameliyatsız varis tedavisinde kullanılan tekniklerden biri olan lazer uygulamasını tanıtmak istiyorum. Teknolojinin getirdiği imkanlardan biri olan bu cihaz özellikle 2000 yılı sonrası kullanılmaya başlanmıştır. İki türü olup, damar içinden ve cilt üzerinden uygulanmaktadır. Damar içinden uygulanan ameliyatlı yöntem olup, bizler yenilikçi uygulamalar olan sadece ameliyatsız teknikleri uyguluyoruz ve öneriyoruz. Cilt üzerinden uygulandığı için etkisi sadece kılcal damarlar ile sınırlı kalmaktadır. İğne giremeyecek kadar ince olan damarlarda ise doktorların imdadına yetişmektedir.

Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yukarıda da belirttiğim gibi cilt üzerinden uygulanan yöntemler arasında yer almaktadır. Benzer şekilde uygulanan birde Radyo Frekans tekniği bulunmaktadır. Lazer ışını 70-100 derece ısı taşıyabilmektedir. Ciltten koyu renkli damarlar tarafından tutulan bu ısı damarların tahrip olmasını sağlar.

Soğutucu Jel İle Yapılır
Uygulama ağrısız ve ameliyatsız olup, uygulama öncesinde genelde özel bir jel ile cilt soğutulmaktadır. Bu şekilde lazer ışınlarının 90 dereceye kadar çıkan ısısı kişiyi hiç etkilemez.

Orta ve Kalın Varisler İçin (Köpük Önerilir)
Damar genişlemesi hastalığı 3 gruba ayrılmaktadır. En küçüğü kılcal damarlar olmak üzere orta ve kalın venler şeklinde teşhis edilip, uygulanacak yöntemi belirlenir. Orta ve kalın damar genişlemesi olanlarda lazer işe etkisi olmaması nedeniyle genelde damar içinden iğne ile yapılan Köpük (Skleroterapi) yöntemi uygulanmaktadır.

Riskleri Yada Yan Etkisi Var mı?
Kişiyi zora sokacak riskleri yoktur. Sadece bilmeniz gereken bacaklarda uygulanması halinde kıl köklerine zarar vereceği için bacaklarda kıl çıkmayabilir, yada zayıflayabilir. Kadınların belkide hoşlarına gidecek bir durumdur. Hatta uygulanan bölgede cilt lekeleri olması halinde kaybolmaktadır.

Nasıl Yapıldığını Görmek İster misin?
Burada yazdıklarımız anlatmak istediğimizi bazen yansıtamayabilir. O nedenle bu noktadan sonra konuya bir Video arası vermek istiyorum. Aşağıda yer alan görüntülerde lazerin yapılışı yer almaktadır. Gittiğiniz hastane yada klinikte cihaz farklı olabilir, çünkü onlarca cihaz markası ve çeşidi bulunmaktadır.

Lazerle Kalın Varis Tedavisi

Kalın damarı içerden yakma şeklinde kullanılır. EVLA (Endo Venoz Laser Ablasyon) olarak adlandırılmaktadır. Klasik cerrahiye bir çok üsrünlüğü vardır. Diz bölgesinden kalın bie iğne deliği kadar yerden lazerin ışığını taşıyan kablo benzeri prob denilen alet varisin kalın yetrine kadar ilerletilir, içerden yakarak geriye doğru çekilip çıkarılır. İşlem tümüyle ayaktan yapılır, bir gün istirahat sonrası işe dönülebilir. Probun girdiği yani çalışılan noktada geçici morluk olabilir.Ayrı bir konu olarak ele alınacaktır. Aynı şekilde uygulanan bir diğer yöntem de EVRFA (endo venöz radyo frekans ablasyonu) yöntemidir.

Tedavi Ücretleri Ne Kadar?
Uygulama ve sonuçları güzel peki bu ne kadara yapılır diyenler içinde hemen gerekli açıklamayı yapalım. Tüm ins IDEA Klinik uygulamaya başladığı sanal muayene uygulaması ile yapılmaktadır. Doktora gitmeden ücret bilgisini öğrenmek için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayın. Hastalığınıza dair bir kaç resim çekerek açılan sayfadan doktorlarımıza gönderiniz. En geç 24 saat içinde size tedavi ücretinizi bildiren E-Posta gönderilmektedir. https://www.damargenislemesi.com/tedavi-ucretleri.html

IDEA Kliniklerde Ücretsiz Muayene
Dilerseniz doktorlarımız ile yüz yüze görüşmek için ücretsiz muayene imkanından yararlanabilirsiniz. IDEA Klinik İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’de 6 farklı kliniği ile hizmet vermektedir. Size en yakın kliniğimize gittiğinizde ücretsiz muayene imkanından yararlanabilirsiniz.

Bilgi Yada Randevu Almak İster misiniz?z
Benim lazerle ugyulaması hakkında aktaracaklarım şimdilik bu kadar olup, bir sonraki konumuzda biraz daha gelişmiş yöntemlerden biri olan RF (Radyo Frekans) uygulamasını tanıyacağız. Bu konu hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsa aşağıda yer alan soru ve yorum formunu kullanabilirsiniz.

Burun Kenarlarında Kılcal Damar Çatlaması

Bacaktakilerden farklı gibi algılanır ama aslında aynı yapılardır. tedavisi de bacaklardakilerle aynı şekilde yapılır. Bu bölge konusunda tecrübe önemli olduğu için araştırmanızı iyi yapmalısınız. Mikro skleroterapi, RF veya değişik lazerlerle silinebilmektedir.

Yazan
Op Dr Nihat Aydın

Kaynak
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1754-9485.2012.02457.x

123 Yorum

 1. MERHABALAR .BENİM İKİ BACAĞIMDADA ORTA DERECEDE VE DÜŞÜK DERECEDE VARİS BULUNMAKTA GÖRÜNTÜ ÇOK FAZLA RAHATSIZ ETTİĞİ İÇİN NASIL BİR UYGULAMA YAPTIRABİLİRİZ AĞRIM YOK DENECEK KADAR AZ OLUYO

  • muayene ile değerlendirilip,skleroterapi,köpük tedavisi,mikrosikleroterapi,ND yag yada exoterm laser,yada RF ile tedavi edebiliriz
   Op.Dr.Eren Ang

 2. İyi günler sağ bacağımda sağ SFJde grade 2-3 reflü safena magnada grade 2-3 reflü ana femoral vende grade 1-2 reflü izlendi. Ben bu yüzden ameliyat oldum sağ bacağımdan dojtor sana en uygun ameliyat dedi. Fakat sol bacağımda yüzeyel femoral vende distal daha belirgin olmak üzere grade 1-2 reflü izlendi. Sol popliteal vende grade 2 reflü izlendi. Sol bacağımda damarlarım hiç belli olmuyor sadece diz kapağımın yanında 3 cmlik uzunlukta damar biraz şişkin duruyor. Bu durum beni şu an için değil fakat gelecek için biraz endişelendiriyor.acele etmeme gerek var mı? Ameliyatsız çözüm uygun mudur? Ayrıca erkek ve yaşım genç olduğu için biraz fazla düşünmek durumundayım. Yardımcı olur musunuz
  Op.Dr.Serkan AKARSU
  Kliniklerimizde varisinizin boyutu ne olursa olsun ameliyatsız tedavi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.