Sülükle Varis Tedavisi Yapılır mı?

Sülükle Varis Tedavisi

Toplum olarak en büyük hatamız sık görülen sağlık sorunlarına karşı bilgi sahibi olmamaktır. Oysaki halk arasında en sık görülen ve özellikle genetik olanlara karşı biraz ilgi duyup, araştırma yapmanız halinde %50 tehlikeyi azaltmış olursunuz. Aynı şekilde başımıza gelen hastalıklardan bilimsel anlamda nasıl kurtulacağımızı öğrenmeliyiz. Örnek varis tedavisi konusunda yeterli bilgi sahibi olmayan insanlar sürekli ilaç, krem, ve hatta sülükle çözüm aramaktadır. Hiç bir faydası olmayan aksine maddi ve manevi yönden olduğu gibi sağlık yönünden zararları olan bu uygulamalara neden gerek duyarız?

Sülükle Varis Tedavisi

Sülükle Varis Tedavi Edilir mi? 
İşte bu soruyu kime sorduğunuz önemlidir. Bilimsel anlamda hizmet veren bir doktora sorduğunuzda emin olun gülecektir. Fakat bu işten para kazanan birine sorarsanız size tedavi edeceğine dair garanti bile verebilir. Fakat bizler her zaman bilimsel yöntemlerle çözüm bulmamız gerekir. Olaya bilimsel yönden bakıldığında sülükle tedavinin mümkün olmadığını görürsünüz.

Çünkü Varis Yapısal Bir Hastalıktır
Konuya devam etmeden önce hastalığı tekrar bir özetlemek istiyorum. Ayakta çok fazla duranlar, hamileler ve fazla kilolu insanlarda damar genişlemesi olan bu durumun ana nedeni toplardamarlarda bulunan kapakçıkların bozulması şeklinde açıklayabiliriz. İlk ameliyatlardan birisi kapakçık onarımı şeklinde geliştirilmiş fakat yeterince başarılı olmamıştır. Bu aşamadan sonra genişlemiş damar kişiye zarar vermemesi için vücuttan çıkarılması uygun görülmüştür. Ameliyatların bir çoğu sorunlu damarı vücuttan çıkarmaya yöneliktir. Ameliyatsız tedavilerde benzer işlemi yapmakta olup, farkı kesmeye gerek kalmadan cilt üzeri ve damar içine ilaç vererek yapmaktadır. Sonuç olarak sorunlu hale gelen damarın yok edilmesi gerekir.

Sülük Zaten Bu Şekilde Yaşar
Yukarıda hastalığı ve bilimsel tedavilerine dair bilgi vermeye çalıştım. Sülükle varis tedavisi yaptığını iddia edenlerin ise yaptığı hayvana kan emdirme şeklinde yapmaktadır. Sülük yada diğer adıyla Hirudinea kan ile beslenen bir hayvan olup, daha çok tatlı sularda derelerde yaşamaktadır. Bu tür su birikintilerine girin 10 dakika sonra bacağınıza sülük yapışmış halde çıkarsınız. Sağlıklı, sağlıksız olun hiç önemli değil, çünkü bu hayvan bu şekilde yaşamaktadır.

Toplardamarlardan Kan Emmesi İşe Yarar mı?
Varis hastalarında uygulanışı gördüğüm kadarı ile genişleme olan toplar damarın üzerine koyarak kan emdirilmesi şeklinde olmaktadır. O hayvanı vücudunuzun neresine koyarsanız koyun, kan emmeye başlar. Toplardamarlarda kan emmesi herhangi bir şey ifade etmemektedir. Önemli olan kanın emilmesi değil, önemli olan toplardamarlarda oluşan kapakçık bozulmasıdır. Bu hayvan emdikçe yerine yenisi gelecektir. Çünkü sağlıklı bir insan vücudunda yaklaşık 5-6 litre kan bulunmaktadır. Hayvan emdikçe kalp yenisini pompalayacak değişen hiç bir şey olmayacaktır. Madem bu şekilde yapılan uygulama sorunu çözecekse iğne ile oradan bir litre çekelim sağlığınıza kavuşun. Ama maalesef böyle bir şey mümkün vede bilimsel değildir.

Kansızlık Problemine Neden Olur
Vücudunuza bıraktığınız hayvan mümkün olduğu kadar emmeye devam eder. Bazen kocaman hale gelmektedir. Bu durum sizde bir iyileşmeye neden olmayacağı gibi kişide anemiye neden olur. O nedenle lütfen böyle bilimden uzak uygulamalardan uzak durmanızı rica ediyorum. Anemi şuan kadınların en önemli sorunlarından biri olup, birde sülük ile sorunu artırırsanız artık bir noktadan sonra kişi ayakta duramaz sürekli düşer bayılır.

Kansızlık (Demir Eksikliği) Saç Dökülmesi Nedenidir!
Kadınlarda görülen saç dökülmesinin en önemli nedeni anemi olup, kıl kökleri yeterli miktarda kan alıp, beslenemediği için kıl kökünde kalite kaybı ve devamında dökülmeler görülür. Bu durumlarda ilk etapta demir eksikliğini düzenleyici tedaviler uygulanıp, çözüm olmaması halinde kişiye bir kaç ünite kan verilmektedir.

Tıbbi ve Doktor Sülükler Varmış?
Bu kısım beni en çok güldüren kısmıdır. Sülük tedavisi uygulayan kişilerin insanları etkilemek için uyguladığı yöntemlerden biri tıbbi vede doktor sülük gibi yakıştırmalar yapmalarıdır. Gülüyoruz ağlanacak halimize, değerli arkadaşlar bu bir hayvandır, ne doktorluğu vardır nede tıbbi bir özelliği bulunmaktadır. En azından bir kalp damar cerrahi uzmanı olarak 30 yıldır tedavisini yaptığımız varis hastalığında hiç bir faydası yoktur.

Ameliyatsız Yöntemlerle 10 Dakikada Kurtulun
İnsanlar özellikle ameliyat korkusu nedeniyle bilimsel olmayan yönlere tevessül etmektedir. Oysaki gelişen teknoloji ile birlikte gereksiz hale gelen varis ameliyatı yerine biz IDEA Klinik olarak tüm hastalarda ameliyatsız yöntemler uyguluyor. Sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşen tedavilerde Lazer, RF, Skleroterapi ve Köpük yöntemi ön plana çıkmaktadır.

Bilimsel Çözüm Yolları

Ücretsiz Muayene Olun, Bilgilendirelim
Türkiye’de bir ilke imza atan Idea klinikleri İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa’da bulunan merkezleri ile ücetsiz muayene olanağı sunmaktadır. Hastalığınız ve tedavisine dair sizleri bilgilendirmek için merkezlerimize randevu alarak gelmenizi rica ediyoruz. Alanında tecrübeli kalp damar cerrahi uzmanlarımız sizleri bilgilendirmekten memnuniyet duymaktadır.

Ücretsiz Muayene Fırsatı
Ücretsiz muayene olduğunuzda doktorlarımız size hastalığınız ve uygulanması gereken tedaviye dair bilgi vermektedir. SGK’lı hastalara ise tedavi ücretlerinde %50 indirim yapılmaktadır. Doktorumuz sizin tedavi ücretinizi belirtecek olup, onay vermeniz halinde 10 dakika içinde sağlığınıza kavuşursunuz.

51 Yorum

 1. Merhaba. 35 yaşındayım. Çok fazla görünen varislerim var. 6 yil önce Lazer ameliyati oldum. Sklero terapi yapildi. Damarların görüntüsünde ağrılarda hic azalma olmadı. Dr varislere kalıcı çözüm olmadığını kılcal damarlarda yeni oluşumları engelleyemiyeceklerini söyledi . Sürekli varis çorabı ve aralıklı kopuk tedavisi olmam gerektiğini söyledi. 15 bin tl kadar para harcadim nerdeyse. Siz kesin çözüm garantisi verebiliyor musunuz.

  • kliniğimizde tüm ameliyatsız varis tedavileri yapılmaktadır.gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Orhan Coşkun

 2. Hocam varis ameliyatı oldum ayaklarımda şişkinlik karıncalanma yanma meydana geldi tavsiyeniz nedir yardımcı olabilirmisiniz

  • doktorunuza kontrole gidip,sorularınızı ona sormalısınız.ayrıntı değerlendirmeyi muayene etmeden bilemeyiz

 3. Slm orhan bey. annem 80 yaşında ic vatisleri var usg yapildi bir kapsül verdiler iki ayrı doktora götürdüm ilk basta disardaki kical damar kanamalarini iyilestirmisti Kapsülle simdi kanamalar küçük yaralar acmaya basladi kremlerle iyilesir gibi oluyor baska yerden tektarliyor.yasli oldugundan ameliyat olamaz deniliyor köpük yada lazer tedavisi etkili olurmu yardimci olurmusunuz teşekkür ederim başarılar. .

 4. Hocam bendede varis var sigortalılara tedevi ücret ne kadar tutuyor
  Op.Dr.Serkan Akarsu
  Varisin yaygınlığına göre çok değişir.
  Net ücretlendirme için aşağıdaki linke fotoğraflar atabilirsiniz.
  Sanal muayeneyle ücretlendirme linki https://www.ideaklinik.com/sanal-muayene-uygulamasi.html

 5. Hocam bende varıs var ılacı yada tedavisi varmı
  Op Dr Orhan Coşkun
  İlaç şikayeti azaltsa da tedavi etmez
  Ameliyatsız yöntemlerle tüm varislerinizi tedavi edebiliriz.

 6. Hocam kolay gelsin siz bir şeyleri bildiğinizi söylüyorsunuz
  Ama bize göre cahiller çok şey bildiğini zanneder

 7. İyi günler hocam ben 18 yaşındayım ayaklarımda koyu mavi damarlar var ayakta durkdukca şişiyor ama oturduğum zamamin şişliği iniyor ilerleyen saatlerde ağrı sızı oluşuyor ben tedaviden korkuyorum bana yardımcı olurmusunuz teşekkürler
  Op.Dr.Eren ANĞ
  Kliniğimizde ücretsiz muayene olabilirsiniz.Size tedavi süreci ve ücret hakkında detaylı bilgi verebiliriz.

 8. Slm hocam bacagımda varis var agrı yok gecenlerde bıraz şişlik oldu suluk tedavidi tavsıye edermidiniz
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Sülüğün varis tedavisinde hiçbir yeri yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.