Bacaklarda Toplardamar Genişlemesi (Varis) Nedir?

Varis Nedir?

Sorusunun en net cevabı damarlarda genişleme diyebiliriz. Merhaba arkadaşlar ben kalp damar cerrahisi uzmanı Op. Dr. Orhan COŞKUN bu sayfada sizlerle damarsal hastalıklar arasında en sık görülen varisleri enine boyuna ele alacağız.

Damarlarda Genişleme Problemi

Evet, arkadaşlar yukarıda da belirtildiği gibi sorunun yapısı genişlemiş damarlardır. Bu durum başta toplardamarlar olmak üzere kılcal damarlarda da görülür. Genişliği 1mm’den başparmak kalınlığı dediğimiz 3-4 cm’ye kadar olabilir. Bu nedenle kılcal damar, retiküler (orta boy) ve varikoz ven (kalın) şeklinde ayrılır. Hastalığın tipine göre kozmetik (tedavi gerektirmeyen) ya da geç kalınmadan tedavisi yapılması gereken bir vakıa olabilir. Bu nedenle ailesinde ya da kendisinde bu tür sorun olan insanlar dikkatli olmalıdır.

Varis nedir?

Varis Neden Olur?

Birçok neden sayılabilir. Örnek vermek gerekirse genetik, meslek seçimi, hamilelik, hareketsiz yaşam, ilaç kullanımı, hormonal dalgalanma, fazla kilo diyebiliriz. Nedenleri detaylıca görmeden önce sorunun nasıl oluştuğuna bakalım mı?

Toplardamar Kapakçıklarının Bozulması

Evet, arkadaşlar başlıkta da belirtildiği gibi sorunun kaynağı toplardamar içerisinde yer alan kapakçıkların bir ya da birden fazlasının bozulmasıdır. Kapakçık nedir, ne işe yarar? Sorusuna yanıt vermeden geçmeyelim. Toplardamarın görevi dokular tarafından kullanılmış ve oksijenden yana yetersiz, kirli kanı tekrar kullanıma hazır hale getirmek için kalbe taşımaktadır. Bacaklardan kalbe yani yukarı yönde olmaktadır. Yer çekiminin etkisi ile bu görev gerçekten çok zordur. Çünkü kan kalbe gitmek yerine süreli aşağı yönde gitmek isteyecektir.

Bunu önlemek için toplardamar içerisinde 5-10 cm aralıklarla tek yönde açılıp, kapanan valf benzeri dokular bulunmaktadır. Bu dokuların görevi kanı ileri itmek ve geri kaçışını önlemektir. Tabii ki bunlardan bir ya da birkaçı bozulması halinde kanı ileri itemediği gibi geri kaçışını da önleyemeyecektir. İşte varis hastalığına neden olan etken budur. Peki, bu dokunun bozulmasına neden olan etken nedir? Aşağıda yer alan videoda kapakçıklar ve bozulması animasyon ile gösterilmektedir. Kısa süreli bu görüntüye mutlaka göz atmalısınız.

Kapakçıklar Neden Bozulur?

Yine birçok nedeni bulunmaktadır. En önemli neden toplardamar içerisinde oluşan yüksek basınçtır. Bu ayakta durma, hareketsiz kalma, ıkınma, fazla kilo kaynaklı olabilir. Şimdi dilerseniz bu etkenleri başlıklar halinde görelim.

Genetik (Kalıtsal)

Birçok hastalık gibi damar genişlemesi de yine genetik bir hastalıktır. Anne babada olması çocukları da etkilemektedir. Bunun nedeni toplardamar kapakçıklarının zayıf olması ya da doğuştan hiç olmaması ile açıklanmaktadır.

Meslek Seçimi

Bir diğer yönü ise çalışmaya bağlı olarak ortaya çıkışıdır. En riskli grup uzun süre ayakta (sabit) çalışanları ilgilendirmektedir. Mesela bir kuaför düşünün neredeyse 12 saat boyunca 1 metre alanda ve sürekli ayakta çalışmaktadır. Bu arkadaşın damarlarında aşırı basınç oluşarak toplardamar kapakçıklarının bozulmasına neden olacaktır. Kuaför sadece bir örnek, bunun gibi yüzlerce iş alanı sayılabilir. Tabii ki tek risk ayakta çalışanlar değil, uzun süre oturarak çalışanlarda da risk vardır.

Gebelik, Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Yapılan araştırmalara göre varis hastalığı kadınlarda erkeklere göre 2-3 kat daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni gebelik, doğum kontrol haplarının kullanımı ve menopoz gibi dönemler olmaktadır. Gebelerde östrojen ve kan seviyesi artar bu nedenlerden biridir. Aynı şekilde hareketsiz yaşam, bebeğin büyümesi ile birlikte toplardamarlara baskı yapması yine nedenlerden biridir. Aynı şekilde hamile kalmaktan korunanların tercihi doğum kontrol hapları olmaktadır. Bu kişilerde de östrojen artışına bağlı olarak damar duvarlarında zayıflama meydana gelir.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Sorun yüzeysel (cilde yakın) toplardamarlarda olması halinde fark edilmesi en kolay hastalıklardan biri diyebilirim.  Tabii ki birde iç varis olarak tabir edilen derin ven trombozu bulunmaktadır. Kısa adı DVT olan (derin toplardamarlarda kapakçık bozulması) teşhisi görüntüleme cihazları ile yapılır. Şimdi dilerseniz bir kişide hastalık olup, olmadığını anlamak için nelere dikkat edilmesi gerektiğine bakalım.

Damarların Belirgin Hale Gelmesi (Kötü Görünüm)

Sağlıklı bir bacak pürüzsüz ve estetik olması beklenir. Fakat genişlemiş damarlara sahip olan insanlarda bu pek mümkün değildir. Kılcal damar probleminde belirtiler örümcek ağına benzer şekilde olabilir. Orta ve kalın venlerde ise damarın yeşilimsi renkte belirgin hale gelebilir. İlerleyen süreçte kıvrımlı şişlik ortaya çıkabilir. Yukarıda yer alan görselde demek istediğini daha net anlayacaksınız.

Ağrı, Kramp, Kaşıntı

Sorun sadece estetik açıdan kötü görünüme sebep olmaz. Aynı zamanda kişinin yaşam lüksünü etkileyen şikâyetleri de beraberinde getirir. Bu şikâyetlere göre hastalığın sınıfı belirlenir. CEAP dediğimiz bu sınıflandırmayı sitemizde detaylıca bulabilirsiniz.

Ağrı: Hemen hemen tüm hastalarda görülen bir durumdur. Özellikle günün ilerleyen saatlerinde başlar. Şiddeti akşama doğru giderek artar. Çözümü yürüyüş ya da uzanarak bacakları kalp seviyesinden tutmaktır.

Kaşıntı: Genişleyen damarlar zamanla cilt altına sıvı kaçırmaya başlar. Bu durum cilt yüzeyinde kaşıntıya neden olur.

Kramp: Bir tür kas sorunu olan kramp problemi de sıkça görülür.

Ciltte Renk Değişimi, Kanama ve Ülser

Hastalık ilerledikçe şikâyetlerde artış ve yenileri eklenecektir. CEAP sınıflandırmasına göre C4 olan hastaların cildinde renk değişimi, deride sertleşme görülür. Bunun nedeni damardan sızan sıvıdır. Bu durum ciltte renk değişimine de neden olur. Zamanla yerine kanama ve iyileşmesi zor yaralar dediğimiz varis ülserine bırakır. C5’te iyileşmiş yaralar olurken C6’da ülser açık halde görülür. Ülser ile ilgili görseli aşağıda görebilirsiniz.

Varis ülseri

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır, Hangi Yöntemler Uygulanır

Başlıktan da anlaşılacağı gibi varis hastalığı mutlaka tedavi edilmelidir. Kılcal damar estetik kusur olması nedeniyle çok fazla sorun oluşturmaz. O nedenle spider venler için tercih sizindir. Fakat orta (retiküler) ve kalın (varikoz venler) mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde yukarıda gördüğünüz bacak yaraları ile karşı karşıya kalırsınız. Peki, tedaviler nasıl yapılıyor, en iyi, en başarılı yöntem hangisidir? Birazda bu hususlara bakalım.

İlk Olarak Muayene Oluyoruz

Öncelikle yaşadığımız sorunun ne olduğu, hangi aşamada olduğunu öğrenmek için muayene olmamız gerekir. Bunun için tercih edeceğimiz doktor kalp damar cerrahisi uzmanı olmalıdır. Avrupa’da sadece varis teşhis ve tedavisi yapan özel bölüm (Fleboloji) bulunmaktadır. Umarım ülkemizde de böyle bir uygulama yaygınlaşır.

IDEA Kliniklerde Ücretsiz Muayene Olabilirsiniz

Evet, arkadaşlar ben ve diğer doktor arkadaşlarım İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da sizlere ücretsiz muayene imkanı sağlamaktadır. Bana randevu oluşturmak için 0212 572 72 65 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Diğer doktor arkadaşlarımıza muayene olmak içinde IDEA Klinik randevu sayfasından online randevu oluşturabilirsiniz. Peki, teşhis işlemi nasıl yapılır?

Diğer hastalıkların teşhisinde olduğu gibi yine aynı şekilde doktorunuz sizin yaşadığınız şikayetleri dinlemekle başlayacaktır. Sonrasında sizden sedyenin üzerine çıkarak ayakta durmanızı isteyebilir. Çünkü varis hastalarında muayene ayakta yapılmaktadır. Bu şekilde damarlar daha rahat fark edilmektedir. Buna ek olarak kliniklerimizde bulunan Doppler cihazı ile genişlemenin boyutu da gözlemlenir. Aynı şekilde derin toplardamarlarda sorun olup, olmadığına bakılır. Derin venler sağlıklı değilse maalesef tedavi yapılamaz.

Lazerle Varis Tedavisi (Cilt Üzeri, Damar İçi)

Tedaviler 15-20 yıl öncesine kadar sadece ameliyat ile yapılırdı. Şuan neredeyse gereksiz hale gelen ameliyat yerine ameliyatsız, gelişmiş yöntemler uygulanmaktadır. Ameliyatsız tedavi denince ilk akla gelen yöntemlerden biri olan lazer cilt üzeri ve damar içi şeklinde iki şekilde uygulanmaktadır. Cilt üzerinden uygulanan sadece kılcal damar tedavisinde uygulanmaktadır. Damar içerisinden yapılan ise kısa adı EVLA olan (Endo Venöz Lazer Ablasyonu) olarak bilinmektedir. Nasıl yapıldığını ameliyatsız varis tedavisi sayfasında görebilirsiniz.

RadyoFrekans (RF) Damar içi ve cilt üzerinden

Benzer şekilde gelişmiş bir diğer yöntem ise kısa adı RF olan Radyofrekans uygulamasıdır. Yine aynı şekilde cilt üzeri ve damar içerisinde uygulanan EVRF (Endo Venöz RadyoFrekans Ablasyonu) şeklindedir. Lazere göre daha gelişmiş olduğu söylenebilir.

Köpükle Varis Tedavisi (Skleroterapi)

Pahalı cihazlara ek olarak birde sadece ilaçla yapılan tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu kapsamda geliştirilen Aethoxysklerol isimli madde sorunlu damarın imha edilmesinde işe yaramaktadır. Doktor tarafından çok ince bir enjektör ile sorunlu damara zerk edilmektedir. İlaç saf olarak yanı sıra hava karışımı ile köpürtülerek kullanılmaktadır. Bu nedenle skleroterapi ve köpük yöntemi olarak bilir.

Zamk (Damarı Yapıştırma)

Son zamanlarda uygulanışı yaygınlaşan yöntemlerden biri de zamk uygulamasıdır. Damar içerisine yapıştırıcı madde zerk edilmektedir. Bu şekilde sorunlu damar kapatılmaktadır.

Varis Ameliyatı (Damarı Çıkarma, Kapakçıkları Onarma)

Yukarıda da belirtildiği tedavide en eski yöntemlerden biri ameliyattır. Tabii ki halende uygulanışı devam etmektedir. Ama gelişmiş yöntemler karşısında dezavantajlı durumu düşmüştür. Bu nedenle biz uygulamıyoruz. Fakat hasta yoğunluğu fazla olan özellikle devlet hastanelerinde devam etmektedir.

Ameliyatta amaç sorunlu damarı çıkarmaktır. Bunun için stripping yöntemi kullanılır. Tabii ki venleri tamamen çıkarmak yerine pake eksizyonu ile küçük kesiler şeklinde de yapılabilir. Buna ek olarak kapakçık onarımı şeklinde sorunlu kapakçıkların değiştirilmesi ya da dikilmesi şeklinde uygulanan yöntemler bulunmaktadır.

Sorunuzu İletin

Evet, arkadaşlar bu konu ile ilgili aktaracaklarımız bu kadar olup, sizlerin sormak istediği sorular varda aşağıda yer alan soru ve yorum formundan iletebilirsiniz. En kısa sürede bu sayfada sorunuza yanıt verilecektir.

12 Yorum

 1. Merhaba ict tedavisi hakkında bilgi verirmisiniz kliniğimizde yapiliyormu kalıcı bir tedavimi ücreti nedir? Teşekkürler

 2. Merhabalar,
  Benimde 2. Hamileliğimde ortaya çıkan vajinal varisim giderek arttı diz kapağının arka kısmına doğru parmak genişliğinde dışarı çıkıyor ana damarım. Doktor ameliyat demişti ama ihmal ettim korkudan 5 yıldır.nasıl tedavi şekli uygulanır ve kesin çözümü varmıdır?tedavi olmak istiyorum artık.

 3. Meehaba dr bey benim sag bacakta damar genislemesi var 11 2 solda 9 7 sag bacaktakjasikta agri oluyo arkaya dogru gidiyo damari ameliyatla kuculecek dediler aort damarda genisleme var dediler tehlikesi nadir gogsumde agri var konusuken baze uyurken nefesim bana yetmiyo gogsumdeki agriyi bulamadilar ben yurt disinda yasiyorum ne yapmam lazim cok tesekkurler basarilar

  • Kardiyovasküler sistem tam olarak değerlendirilmesi ve sorunlar tespit edilip tedavi edilmeli. Anjiyo veya ek yöntemlerle mutlaka neden saptanmalı.
   Öp. Dr. Orhan Coşkun

 4. Emel Yeşilkaya

  Merhaba bugün doktora gittim ultrason çekildi ve damar genişlemesi var dendi normal de 2,5 cm olması gereken damar 7 cm dedi doktor bey venlazerle yakalım dedi bende hiç bi fikrim yok bu konuda sağlıklı mı o damar işlemini kaybedicek çünkü Cevat yazarsanız çok sevinirim iyi günler

  • Muayene ile de değerlendirmek gerekir. Kliniğimizde muayene ücretsiz. Gelirseniz değerlendirebiliriz.farklı ameliyatsız yöntemlerinden tedavisini yapabiliriz.
   Öp. Dr. Orhan Coşkun

 5. Merhaba ben almanyadan nuray iki defa amaliyet oldum ama hiç bir degişiklik olmadı ayni görüntü ayni agrılar yani köpük tedavisi iyi diyorlar, burda yapmıyorlar

  • merhaba Nuray hanım
   kliniğimizde ameliyatsız tüm varis tedavi yöntemleri başarı ile uygulanmaktadır.gelirseniz,durumunuzu muayene ile değerlendirip köpük,skleroterapi,yapıştırma ,laser yada RF ile tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Orhan Coşkun

 6. mediha nurdan koç

  Merhaba ;

  Ankara’da yaşıyorum . Bacağımda toplar damarda reflü var, renli dopler sonucunda bazı doktorlar ameliyat dedi . Şuanda daflor kullanıyorum Bi süredir gece agrıları ve krampları dayanılmaz hale geldi. Size nasıl ulaşma şansımız olur acaba ?

  • iletişim bilgilerimiz:Adres: Atatürk Bulvarı No:81/5 Kızılay – ANKARA
   TEL: 0312 431 75 47 – 0312 431 95 47
   GSM: 0505 119 36 90 bu adres ve telefon numaralarından kliniğimize ulaşabilir,whatsapptan fotoğraf gönderebilir,extra bilgi alabilirsiniz.ameliyatla tedavi edilebilecek tüm varisleri ameliyatsız yöntemlerle tedavi edebiliyoruz.gelirseniz durumunuzu değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Nihat Aydın

 7. Benim bacaklarımda da ortaboy ve kılcal damar varisleri var. Daha önce doktora gittim orta basınçlı çorap giyebilirsin dedi ama ben hiç kullanmadım. Ama hem görüntü hemde bacaktaki ağrı rahatsız ediyor. Ne yapmalıyım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir