Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur

Bir çok hastalık ilk ortaya çıktığında herhangi bir belirti ve şikayeti olmadan bir noktaya kadar ilerleyebilir. O hastalıklardan biride damar genişlemesi olup, ilk başlarda estetik yönden kötü görünüm dışında herhangi bir şikayete sebebiyet vermez. Bu durum insanların bu sorunu sürekli ikinci plana atmasını sağlar. Çünkü şikayet oluşturmadığı için muayene ve tedaviye gerek duyulmaz. Fakat bu süreç her zaman bu şekilde devam etmez. Çünkü orta ve kalın venler haline geldiğinde kişide bacak ağrısı, kramp, kaşıntı, kanama ve daha ilerisi ülser dediğimiz bacak yaralarına yol açar. Bu sebeple varis tedavi edilmemesi halinde ciddi sıkıntılara neden olmaktadır.

Tedavi Edilmeyen Damar Genişlemesi

Tedavi Olmamak İçin Geçerli Bir Sebebimiz Var mı?
Tedavisi sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede ve  ameliyatsız yöntemlerle yapılmaktadır. Fakat bunu bilen insan sayısı çok azdır. Halen insanlar tedavilerin ameliyat ile yapıldığını düşünmekte ve korkuya kapılmaktadır. Oysaki ameliyatsız yöntemlerde narkoz, hastanede yatma, iş gücü kaybı vs gibi sorunları yaşamadan sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Türkiye’nin 4 farklı ilinde İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da hizmet veren IDEA Klinik alanında tecrübeli kalp damar cerrahi uzmanları ile sorunlarınıza pratik çözümler üretiyor.

Kötü Görünüm, Sızlama (Kılcal Varisler İçin Geçerlidir)
Varis denince insanlar tüm damar genişlemelerini bir araya koymaktadır. Oysaki varis sadece toplardamarlarda kapakçık bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkan bir sorundur. Bunun dışında birde toplar ve atardamarları bir birine bağlayan genişliği 1 ile 2,5 mm arasında değişen kılcal damarlar bulunmaktadır. Kılcal damar genişlemesi hastalık olarak kabul edilmeyip, daha çok estetik sorun olarak ele alınır. Şikayet olarak sadece kötü görünüm ve sızlamaya neden olur. Kadınlarda sık görülen bu durum özellikle etek giyen hanımlarda estetik kusur haline gelmektedir.

Bacaklarda Ağrı (Orta ve Kalın Venlerde)
İlk ortaya çıktığı dönemlerde ciddi anlamda şikayeti görülmeyen damar genişlemesi önlem alınmadığı sürece ilerlemeye devam edecektir. Bu ilerleme cilt üzerinden toplardamarların cilt dışına taştığını görebilirsiniz. Yine aynı şekilde kötü bir görünüm yanı sıra bacaklarda ağrı şikayeti ortaya çıkacaktır. Özellikle öğlen sonrası başlayıp, akşamları yoğunlaşan bu ağrı için insanlar ağrı kesici alma gereği hissetmektedir. Tabii ki bacaklarda ağrının tek sebebi varis olmayabilir. Bunu anlamak için yapmanız gereken evdeyseniz yatak yada koltuğa uzanıp, bacaklarınızı 20-30 cm yukarıda tutmaktır. Bunu yapmak için bacaklarınızın altına bir yastık koyabilirsiniz. Ağrınız 20-30 dakika içinde geçmesi halinde bu genişlemiş damarlardan kaynaklı bir ağrıdır. Aynı şekilde ağrı dışarıda başladıysa 30-45 dakika hafif tempolu yürüyün ağrı yine kendiliğinden kaybolacaktır. Aynı şekilde Daflon yada at kestanesi özütü içeren bilimsel tabletler ağrıları anlık olarak giderir. Fakat bu hastalığın iyileştiği anlamına gelmez.

Kramp (Uykudan Uyandırabilir)
Bacaklarda ağrı ile sınırlı kalmayan şikayetlere özellikle akşamları sık karşılaşacağınız kramp eklenecektir. Genelde gecenin ilerleyen saatleri ve yatarken bir anda bacaklarınızda 20-30 saniye sürecek ağrı ile uyanırsınız. Bunun nedeni yine toplardamarlarda bekleyen kirli kanın neden olduğu bir şikayettir. Tabii ki tüm kramp problemleri yine damarların genişlemesi ile alakalı olmayıp, aynı zamanda kas problemleri olabilmektedir.

Kaşıntı
Kirli kan toplardamarlarda beklemeye devam ettiği sürece damarlar genişlemeye devam etmektedir. Bu durum yukarıda yer alan şikayetler yanı sıra varisli damarların olduğu alanda kaşıntıya neden olmaktadır. Kaşıntının nedeni kirli kanın beklemesi olup, pislik olan her alanda kaşıntı olduğu gibi toplardamarlarda bekleyen kirli kanda kaşıntıya neden olur. İnsanlar kaşıntıya çözüm olarak kortizon içermeyen Pruzon Krem gibi ürünler kullansa bile kaşıntının yok olması hastalığın iyileştiği anlamına gelmez.

Şişlik, Ödem
Bir noktadan sonra ise damarlarda sıvı kaçışı başlayacaktır. Bu durum özellikle bacaklarınızda can sıkıcı sorun haline gelen şişlik ve ödem gibi istenmeyen sonuçları beraberinde getirecektir. Bunun için Daflon Tablet gibi ilaçlar önerilmektedir. Damarları büzüştürüp sıvı kaçışını önlemektedir. Tabii ki hiç bir ilacın iyileştirici özelliği yoktur.

Bacaklarda Renk Değişimi (Kahverengi Olur)
İşte asıl tehlikeli günler kapıda diyebiliriz. Bacaklarınızda renk değişimi olmaya başladığında artık tedavi olmak için acil harekete geçmeniz gerektiği anlamına gelmektedir. Çünkü her an için bacaklarınızda kanamalar görülecektir.

Varis Ülseri (Bacak Yaraları)
İşte varacağınız son noktaya vardınız. Damarlarda oluşan çatlama sonucu kanamalar meydana gelmektedir. Bu kanamalar ise bacaklarda iyileşmesi güç yaralara yani ülsere dediğimiz soruna neden olmaktadır. Cildin çürümesi olarak nitelenen bu durum sizi yatağa mahkum edebilir. Çünkü çürük bir bacakla yürümeniz ve rahat hayat yaşama imkanınız olmayacaktır.

Ülser tedavi edilmemesi halinde bacaklarınızın kesilmesine kadar ilerleyen bir sürece neden olur. O nedenle ilk olarak ülser sonrasında ülsere neden olan genişlemiş damarlar tedavi edilmesi gerekir. Yani görünen o ki hastaların hiç bir şekilde tedavi olmaması gibi bir şansı bulunmuyor. Yok hocam ben bacak yaraları ile yaşarım diyorsanız seçim sizin diyebilirim. Bacak yaraları hakkında hazırladığımız geniş kapsamlı yazıya aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz.  https://www.damargenislemesi.com/varis-ulseri.html

Peki Hocam Sizce Ne Yapmalıyım?
Yukarıda yer alan şikayetlerden biri yada bir kaşını yaşıyorsanız yapmanız gereken ilk işlem muayene olmaktır. Bunun için Kalp Damar Cerrahisi Uzmanına görünmelisiniz. Bu konuda dikkatli olmalısınız tüm devlet hastanelerinde bu bölüm ve doktoru bulma imkanınız olmayabilir.

Ücretsiz Muayene Edyoruz.
İstanbul, Ankara, İzmir yada Bursa’da yaşıyor yada 30 dakika gibi bir süreliğine gelme imkanınız varsa randevu alarak gelin ücretsiz muayene imkanımızdan yararlanın. Alanında deneyimli kalp damar cerrahi uzmanlarının görev yaptığı IDEA Klinik Op. Dr. Orhan Coşkun, Op. Dr. Nihat Aydın, Op. Dr. Serkan Akarsu ve Op. Dr. Eren Anğ gibi başarılı hekimler görev yapmaktadır.

Randevu ve Bilgi Almak İçin Arayın
Evet değerli arkadaşlar konu hakkında aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, daha fazla bilgi ve ücretsiz muayene imkanından yararlanmak için sizleri de kliniklerimize bekliyoruz.

Tedaviniz Sadece 10 Dakika İçinde Yapılır
Yapılan muayene esnasında varis teşhisi konması halinde doktorunuz size uygun yöntemi önerecektir. Çünkü damar genişlemesi hiç bir şekilde ilaç, krem vs ile geçecek kadar basit değildir. Çünkü yapısal bir hastalık olup, sorunlu damar imha edilmesi gerekir. Bunun için hastalığın durumuna göre cilt üzeri ve damar içinden uygulanan yöntemler bulunmaktadır. Sadece 10 dakika içinde ve hastalığın durumuna göre bir kaç seans uygulama ile sonsuza dek görünen tüm venlerden ve şikayetlerinden kurtulursunuz.

Hamile Kadınların Tedavisi Doğum Sonrası
Gebelik durumu olan hanımlar tedavilerini doğum sonrasına bırakmak durumundadır. Gebe kalmadan önce varisleri olanlar ise mutlaka gebelik öncesi tedavi olması önerilir. Çünkü gebelik ile birlikte mevcut venler daha hızlı ilerleyerek daha fazla şikayet yaşamanıza neden olur. Gebelik dönemini daha rahat geçirmek için varis çorabı ve hareketli bir yaşamı tercih etmelisiniz.

Doktorlarımıza Sorun
Bu konuda aktaracaklarım bu kadar olup, konuyu toparlamak gerekirse kılcal damar haricinde ki tüm hastalar mutlaka ama mutlaka tedavi olmaları gerekmektedir. Hiç bir insan ömrünün sonuna kadar varisler ile yaşayamaz. Bu konuda sormak, öğrenmek istediğiniz hususlar varsa aşağıdaki soru ve yorum formundan doktorlarımıza sorabilirsiniz.

20 Yorum

 1. Selamun aleyküm hocam yaşım 14. DİZ bölgelerimde kılcal varisler var Yayılma durumu ise şuan Çok fazla değil. Deri hafif bir aşınmaya uğramış sanki 1katman Azalmış gibi Hocam Sol kolumdada aynı durum var Bazı kaynaklarda kilolardan dolayı da ola bileceği Yazıyor. acilen tedavi olmam’mı gerekiyor ?? Ve kliniğiniz’deki fiyatlar nedir? size whatsapp tan Görüntü yollayarak Teşhis koymanıza daha kolay yardımcı olmamı istermisiniz hocam ? SAYGILAR…

 2. Hayirli geceler benim varisim sol bacagimda siskin ve icinde bilye gibi kan pihtisi var ve sol bacak ic damarda genişleme var aydindaki cerrah senin oldugun varisi 50 -60 yasindaki insanlarda olur diyor yasim daha 31 ameliyat olcan diyor ama ben istemiyorum ameliyatsiz cözum varmidir hocam ??

  • kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi ameliyatsız yöntemlerle planlayabiliriz.Toplardamar Dopler ultrasonu ve 0542 2955254nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderirseniz değerlendirebilirim.
   Op.Dr.Serkan Akarsu

 3. Merhaba hocam geçtiğimiz haftalarda annemde iç varis olduğunu söylediler ve kalbe giden kanın çok az pompaladığını birde acil amaliyat olması gerektiğini söylediler. Annemin sorusu amaliyat olmadan ne gibi sorunlar doğurur diyor. Teşekkür ederiz

  • kliniklerimizde varis muayenesi ücretsiz,gelirseniz durumunuzu değerlendirir eğer uygunsa ameliyatsız yöntemlerle tedavi edebiliriz
   Op.Dr.Orhan Coşkun

 4. Bende yaklaşık bir yıldır varis olduğunu öğrendim ve tedavi oluyorum ilk gittiğimde sadece ilaç verdi ve ikinci gittiğimde çorap ta verdi benim kılcal varis değil ve doktor bana tekrar geldiğinde iyileşme girilmezse ameliyat olacağımı söyledi devlet hastanelerindeki ameliyat nasıl olmaktadır tehlikesi varmı ve iyileşme oranı ne kadar olur yada sizin klinikte olsam tedavi masrafim ne kadar tutar
  Op dr Orhan Coşkun
  Ameliyata karar vermeden önce ameliyatsız yöntemleri iyi araştırın.
  Masraf varisin yaygınlığına göre çok değişir. Sanal muayene sayfasından fotoğraf gönderirseniz net ücret verilebilir.

 5. Peki hoca tedavinin toplam
  Tutarı nekadardir
  Op Dr Orhan Coşkun
  Hastalığın yaygınlığı, kullanılacak yöntemlere ve SGK olup olmamasına göre 400-8000 TL arasında değişir.

 6. Merhaba hocam
  Anemmin ayağında varısrar
  15 yıla yakındır hemen hemen sürekli
  AğrılarI var bazen çok ağrıyor diyor
  9 yıl önce hamiydi diye doktor
  Ameliyati doğum dan sonraya erteledi
  Odan sonra 3 yıl önceden çorap verdiler
  Açıkçası biz ameliyatı istemiyoruz
  Başka iyi bir tedavi sistemi varmı
  Dediğinize göre varmış
  // peki yan etkileri varmı ))
  Sizin bu tedavini zin
  Op Dr Orhan Coşkun
  Kendiliğinden düzelen morarma ve hafif lekelenmeler dışında yan etkisi yok.

 7. Hayırlı günler hocam.göğüs altın da /mide hizasında sağ ve sıl tarafta/, varisler var.ayaklarımdada var.göğüs altındaki varislerin ameliyatsız tedavisi mümkün mü?saygılar…
  Op.Dr.Nihat AYDIN
  Bütün varislerin (IDEA kliniklerinde) ameliyatsız tedavisi mümkün.Size en yakın kliniğimizden randevu alarak gidiniz.

 8. Hocam selamlar 9 yılından beri ayaklarımda yaralar var ameliyat odum geçmiyor gıref nakli yaptılar geçmedi köpük tedavisi geçmedi lazer ameliyat olmadı neyapmalıyım lütfen yardım edermisinniz
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Oldukça ciddi bir durumdan bahsediyorsunuz.Kliniğimizde ücretsiz muayene olabilirsiniz.PRP tedavisi ile umarım size yardımcı olabiliriz.

 9. 9 yıl önce görünen yüzeysel varisleri için damarlara verilen ilaçla tedavi olmuştum hamilelik olursa vücut yatkın olduğu için tekrar edebilir denmişti.. şuan yine ağrı ve başka şikayetim olmadan yüzeysel görüntü olarak rahatsız edici varislerim var. Tedavi olmak istiyorum fakat ilk tedaviden sonra doktor çorap dahil hiçbirşey kullanma önerisinde bulunmamıştı. Yine aynı şekilde çorap kullanmadan böyle bir tedavinin varmı??
  Op.Dr.Eren ANĞ
  IDEA klinikte bandajsız çorapsız tedavi olabilirsiniz.

 10. İyi günler; doktor bey ben 25 yaşındayım tüp bebek tedavisi gördüm kalp damar cerrahi gittm dppler ultrasonda iki bacağımda da venöz yetmezlik olduğunu söyledi bir tedavi uygulamadı gitmediğim doktorlar kalmadı ne yapmalıym bacaklarm ikiside çok ağrıyor ve ateşlenme var
  Op.Dr.Eren ANĞ
  Gülizar hanım;doppler sonucunla beraber kliniğimize gelirseniz size yardımcı oluruz.Kliniklerimizde muayene ücretsizdir.

 11. Merhabalar 38 yaşında bir bayanım ayak şişmesi şikayeti ile doktora gittim doppler sonucu bacaktaki damarkarın kapakçıklarının bozulduğunu ve kanın ayaklarda toplandığını ve tedavisinin olmadığını söylediler.Şu an bacağımdaki şişlikler rahatsız edici bir boyutta benim yapabileceğim bir şey varmıdır?Tedavisi varmıdır?
  Op.Dr.Eren ANĞ
  İki bacakta birden şişlik varsa %98 damarla ilgili değildir.Tek bacakta şişlik varsa %98 o bacakta damar sorunu vardır diyebiliriz.Tekrar muayene olmanızda fayda vardır.Kliniklerimizde muayene ücretsizdir.

 12. varisi olan bir arkadaşım var ve beden eğitimi öğretmeni olmak istiyor. tedavi olursa spor yapabilir mi yoksa risklimi
  Op.Dr.Eren ANĞ
  Kliniklerimizde yapılan tedavilerde aynı gün bile spor yapabilir.

 13. Benim bacağımda şiş bir varis vardı tiryakiye düğme büyüklüğünde ve birğün bacağımda morarma olmuş o bölğede ne yapmamlağzım
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kalp damar cerrahi uzmanına muayene olmalısınız.Kliniklerimizde muayene ücretsizdir.Buyrun gelin size yardımcı olalım.

 14. Hocam ayagimda morarma oluyor otururken ve ayakta duz dik dururken.yururken dizimin arkasinda rahatsizlik hissediyorum zorlaniyorum.ultrason sonucum: tikanma yok.komperasyon ve augmentasyona yanit tam.trombozis yok.fakat valsalva manevrasi sag ana femoral ve yuzeyel vende devamli., sol ana femoral vende 2sn suren, yuzeyel vende dusuk ampitutlu ancak devamli reflu akim.derin ven yetmezligi denildi hocam yasim 25 endiseleniyorum tedavisi yokmu ilerde sakat kalirmiyim allah korusun ama korkuyorum
  Op.Dr.Serkan AKARSU
  Kliniklerimizde muayene ücretsizdir.Tetkiklerinizle beraber buyrun gelin yardımcı olalım.

 15. 2 normal doğum yaptım 3hamileyim Sezer’in olabilirmiyim Belimden aşağısında çok varis var kalın damarlarda
  Op.Dr.Serkan AKARSU
  Sezeryan olmanda hiçbir sakınca yoktur.Doğumdan sonra kliniğimize müracaat ederseniz sizi tedavi ederiz.

 16. Benim diz kapağının arka kısmında varisim var cerrah lar ameliyat diyor imkanım olmadığı için olamıyorum bana yardımcı olabilirmisiniz bitkisel ilaçlar ise yarar mı
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Bitkisel ilaçlar hiçbir işe yaramaz.Kliniğimizde ameliyatsız tedavi olabilirsiniz.

 17. iyi günler. 31 yaşındayım.hemşireyim.bacaklarımda orta düzeyde belirgin varisler var.bazı bölgeler çok belirgin. üzerinde bazen hafif kaşıntıda oluyor. dooplerde yüzeyel venlerde yetmezlik olduğu söylendi. dinlensemde ağrım dinmiyor. şuan tedavi için sadece doxium tablet kullanıyorum. geceleri belimden aşağısını örtemiyorum.(ağrılarım yüzünden)acaba bana tavsiyeniz ne olur.yardımcı olursanız sevinirim.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Hemşire hanım kliniğimizde kısa zamanda tedavi olur ve geceleri rahat uyuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.