Varis Ameliyatı olmak Zorunda Değilsiniz!

Bir çok insan damar genişlemesinin çözümüne dair yaptığı araştırmalarda ameliyat kelimesini kullanmaktadır. Bir çok insan ise ameliyat korkusu nedeniyle doktora gitmeyi sürekli erteleyerek iyileşmesi zor bacak yaralarına sebebiyet vermektedir. Oysaki ameliyata gerek olmadığı gibi gereksiz ve ilkel bir yöntemdir. Onun yerine sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede sağlığınıza kavuşmanızı sağlayacak olan ameliyatsız yöntemler bulunmaktadır. Cilt üzeri ve damar içinden yapılan bu tedaviler narkoz, hastanede yatma ve iş gücü kaybı gibi sorunlara neden olmazlar. IDEA Klinik olarak tüm varislerde ameliyatsız yöntemler uyguluyoruz. Bu sayfayı sizleri bilgilendirme amaçlı ekledik, biz önermiyor ve uygulamıyoruz.

varis ameliyatı

Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Konuya geçmeden önce her zaman olduğu gibi hastalığın oluşumu ve ortaya çıkan yapısal bozukluğu bilmeliyiz. Damar genişlemesi %90 toplardamarlarda görülmekte olup, genişlemenin nedeni ise kirli kanı geri kaçırmamakla görevli kapakçıkların bozulması nedeniyle olmaktadır. Kapakçıklar görevini yapamadığı için kirli kan damarlarda beklemekte ve her geçen gün damarlarda genişlemeye neden olmaktadır. Hastalarımızda ağrı,şişlik  gibi şikayetleri azaltmak ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak için genelde varis çorabı önerilir. Çünkü o damarlara baskı yaparak genişlemeyi önlemektedir. Fakat tedavi edici özelliği olmayan bu ürünler ortaya çıkan kapakçık bozukluğuna yararı olmayacaktır. Peki, günümüzde uygulanan yöntemleri özetle tanıyalım.

Kapakçık Onarımı
Bacaklarda bulunan ve basınca dayanamayarak bozulan kapakçıkları onarmak için bir cerrahi yöntem geliştirilmiş fakat pratik olmayan bu yöntem günümüzde  yaygın  olarak uygulanmamaktadır.

Stripping Venoktomi
Biliyorsunuz devlet hastaneleri özellikle ameliyat uygulamasına devam etmekte olup, en çok uygulanan yöntemlerden biri Stripping Venektomi olarak görülmektedir. Yapılış şekli kasıklardan başlamak üzere vücuttan çıkarılacak olan damara ince bir tel sokulur. Bu tel ilerleyebildiği kadar ilerler ve bacaklara yakın bir bölgeden çıkarılan tele damarın ucu bağlanır ve kasıklardan tel geri çekilerek sorunlu ven çıkarılmaktadır. Bu işlemi yapabilmek için 5-10 cm arasında kesi yapılması gerekmektedir. Tabii ki tedavi sonrası orada ciddi bir dikiş izi kalmaktadır. Aşağıda yer alan video’da nasıl yapıldığı görülmektedir. ( Video görüntüsünü çocukların izlemesi uygun değildir.)

Hook Venektomi
Özellikle çok ileri derece (varikoz ven) tedavilerinde uygulanan Hook Venektomi yöntemi aslında bir aletin isminden gelmektedir. Hook denilen bir alet (kanca) yardımı ile 1 cm alanda kesi yapılarak damar çekip çıkarılmaktadır. Tek başına yeterli bir yöntem olmayıp, ağrı ve kanamaya neden olabilmektedir.

Pake Eksizyonu
10 Yıl öncesine kadar Idea Klinik klinikleri tarafından da uygulanan bu yöntem varis ameliyatı olarak en katlanılabilir yöntemdir. Bu yöntemde yine 1 cm gibi bir alanda kesi yapılarak damar uçları kesilerek bağlanır. Yada kesmeye gerek kalmadan bağlama işlemi yapılarak sorunlu damarlar devre dışı bırakılmış olur.

Varis Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Artık çok az merkezde uygulanan ameliyatlar hastanın aktif hayatını etkilemekte olup,hastanede yatış gerektirmekte ve sonrasında dikiş izine neden olmaktadır. Oysaki ameliyatsız yapılan tedavilerde ise hasta tedavi sonrası evine, işine, okuluna dönebilmektedir. Ameliyatlı yöntemlerde ayrıca tekrarlama riski çok yüksek olup, ciltteki ince kılcal damarların görüntüsü geçmemektedir.

Ameliyat anestezi gerektirir!
Yukarıda belirtilen tüm yöntemler ameliyathane ortamında ve genel (narkoz) veya spinal(belden uyuşturma) anestezi ile yapılmaktadır. Ameliyat esnasında hasta  herhangi bir ağrı hissetmese de narkozun etkisi geçmesi ile ağrılı süreç başlayacaktır.

3-10 gün İstirahat Gerekir
Ciddi bir operasyon olması nedeniyle hasta tedavi sonrası 1-2 gün arasında hastanede doktor kontrolünde kalması gerekir. Hastaneden taburcu olduktan sonra ise evinde yine 3-10 gün istirahat etmesi gerekir. Birçok hastada  iş gücü kaybına neden olmaktadır.

Tekrarlama Riski (%95 Oranında) Yüksektir
Aslında olay tekrarlama değilde tedavisi yapılmayan, yapılamayan damarların ortaya çıkması denebilir. Çünkü ameliyat ile sadece kalın damarlar tedavi edilebilir. Kılcal, orta ve yeni ortaya çıkan retiküler venlere müdahale edilemeyeceği için onlar ilerlemeye devam edecektir. 1-2 Yıl içinde kişi yine aynı sorunla karşılaşır. Bu durum tekrarlama değilde tedavi edilmeyenlerin ileri dereceye gelmesi ve belirginleşmesidir.

Kılcal Damarlar Tedavi Edilemez
Toplumda en sık görülen hastalıklardan biri olan kılcal damar tedavisi ameliyat ile imkansızdır. Çünkü sadece kalın damarlarda uygulanabilmektedir. O nedenle sızlama ve yanma problemi devam edecektir.

Varis Ameliyatı İzle (Korkutucu Olabilir)
Yukarıda yeterince bilgi verdik, bazı yöntemleri anlattık, şimdi ise bu anlatımları birde görsel ile desteklemek istiyorum. Idea klinik olarak ameliyat yapmadığımız için sizlere göstereceğimiz bir ameliyat görüntüsü bulunmamaktadır. Bu nedenle yabancı bir sağlık merkezinin çektiği Video görüntüsüne yer vereceğiz. Görüntülerde uygulanan varis ameliyatı Stripping Venektomi olup, tekrar belirtmek gerekirse lütfen çocukların yanında izlemeyin, onlara izletmeyin.

Varis Ameliyatı Yapmıyor ve Önermiyoruz
Çünkü biz idea klinik olarak son 10 yıldır tüm damar genişlemesi hastalıklarında ameliyatsız tedavi yöntemleri uyguluyoruz. Cilt üzeri ve damar içinden uyguladığımız 4 farklı yöntemi ve uygulanış şekillerini aşağıdaki bağlantıya tıklayarak mutlaka incelemenizi öneririz. https://www.damargenislemesi.com/ameliyatsiz-varis-tedavisi.html

Ücretsiz Muayene Fırsatı Sunuyoruz
Türkiye’nin en büyük 4 şehri olan İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa’da size en yakın noktada hizmet verirken, aynı zamanda muayene ücreti almamaktadır. Tedavi olmaya karar verdiğinizde ise SGK mensubu olan hastalarda %50 indirim yapılmaktadır.

21 Yorum

 1. merhaba benim bir bacagimda varis olustu ve damarlar disardan iyi derecede belli oluyor doktorlar ameliyat diyor bende olmak istemiyorum yardimci olursaniz sevinirim

  • Merhaba
   kliniklerimizde varis tedavisini ameliyatsız yöntemlerle yapıyoruz 05426210888 nolu telefondan bilgi ve ücretsiz muayene için randevu alabilirsiniz

   Op. Dr. Orhan Coşkun

 2. İyi günler bacağında varisler var ve artık intahap olmuş bacağının bazı yerleri ve Dr amilyat diyor ve olmak istemiyorum bebeğim var nasıl yapmalıyım

  • merhaba saniye hanım
   genel durumunuzu görmek gerekir sonuçlarınızı ve sorunlarınızı bize iletirseniz yardımcı olmaya çalışalım
   iletişim için 05426210888 nolu whatsapp numaramız

 3. Merhaba hocam her iki bacağımdan ameliyat oldum toplardamar varisinden fakat hiçbir faydasını görmedim ağrılarım ve kramplarım oluyor hala tedavi olma şansım varmı yoksa ameliyat olduğum için bu şansımı kaybettim mi?

 4. merhaba eşim geçen sene bir özel hastaneye kontrole gitti damarın 6cm genişlendiği söylendi ve kataterle damarın içine sıvı enjekte edileceği söylendi. eşimle kabul ettik ama kataterle damar içinde gidemediler 20 yada 25 kez denediler işlem başarısız oldu eşim çekindiği için birdaha yaptırmadık bu sene başka bir hastanede kontrole gitti damar genişlemiş ve 8 cm çıkmış.şimdi ise kesinlikle ameliyat deniyor nasıl bir yol izlemeliyiz yardımcı olursanız sevinirim..

  • tüm varisler ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Eren Ang

 5. Lütfen Adana’da da klinik açın ameliyattan çok korkuyorum,diğer tedavi yöntemleri de bütçemi çok zorluyor ,yeriniz İstanbul İzmir ve Bursa’da yemiş,oraya gelecek butcem yok

 6. MERHABA
  Bacağımda çekilen usg de aşağıdaki bilgiler mevcuttur.
  Safena magna bileşke düzeyinde sağda 4,3 mm , solda 4,8 mm ölçülmüştür. Solda femur proksimal
  yarısı seviyesinde safena manga lümeninde >6 sn süren yetmezlik izlenmiştir.
  Ancak ameliyatla mı iyileşir? Ameliyatsız olur mu?
  Teşekkürler

 7. Merhaba 2 bacağımdada varis var ve bu beni ve işimi çok olumsuz etkiliyor ve çok ağrı oluyor whatshaptan resim yollasam maliyet ve yapılabilecek tedavi yöntemi söylermisiniz lütfen.Whatshap numarası nedir?iyi günler.

 8. Merhaba
  Annem 57 yaşında bacaklarını ikisinde de varis varis var bugün ultrason çektirdi. Bize yarım saatlik bir ameliyat olduğu 1 gun hastanede yatış ve bir hafta hafif dinlenme gerektiği söylendi. Benim merak ettiğim gerçekten basit bir ameliyat mi bu yardimci olursaniz sevinirim
  Op Dr Orhan Coşkun
  Zor bir ameliyat değil ama yine de orta düzeyli bir ameliyat. Ameliyatsız yöntemlerle çok daha kolay bir şekilde tedavi edebiliyoruz.

 9. Merhaba benim varis sorunum var sol bacagimda ama nereye gidecegimi bilmiyorum bide sigortam yok bana pahaliya mal olurmu ya cok istiyorum kurtulmayi ne olur bana adres yazip ne kadara gelecegini yazarmisiniz
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kliniklerimizde ücretler makul düzeydedir. size yakın şubemizin cep telefonuna whatsapp tan görüntüler atarsanız net ücret verilir.

 10. Merhabalar çektırmiş olduğum ultrason sonucunu sizinle paylaşmak istedim ve ne gibi bir tedavi yöntemiyle tedavi olmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim

  Bileteral ana femorel ven , derin ve yüzey dalları popliteal ven ve krurisin derin venlerinde akım yönü sefaladdır . derin venz sitemi oluşturan diğer venlerde ugmentasyon ve kompresyona yanıt olumludur. Venlerden elde edilen hız değerleri normal sınırlardadır.
  sağ vena safena magna 5.6 mm sol vena safena magna 6.3 mm çapında olup bileteral orta dereceli safenofemral reflü izlenmiştir. popliteoparval reflü izlenmemiştir. Sol tarafta vena safena magna seyri boyunca 8 mm çapa ulaşmakta ve içerisinde reflü saptanmıştır. Ayak bileğine komşu perforen damarlarda da çaplar 3 mm ye ulaşmakta ve reflü bulgulara eşlik etmektedir
  TANI : solda bileteral yetmezlik

  iyi çalışmalar iyi ak günler dilerim
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Size diğer sitelerde ve mail adresinizden cevap verildi.

 11. varisim için doktorum kapalı amelıyat önerdi,aklıma yattı ama yinede endişe ediyorum. sizlerin değerli fikirlerinize ihtiyacım var teşekkür ederim..
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  linilerimizde varis hangi boutta olursa olsun kapalı yada açık ameliyata gerek kalmadan %100 garantili bir şekilde köpük ve radiofrekansla tedavi ediyoruz.

 12. Sgk toplam maliyeti ne kadardır
  Op.Dr.Serkan AKARSU
  Klinilerimizde varis tedavi ücretleri 400-4000tl (SGK lılar için) aralığındadır.

 13. İbrahim Güneş

  merhaba.63 yaşındayım.iki bacağımdan da – bağlama yöntemi ile sanırım- ameliyat oldum.bacaklarımın ikisinde de şişme ve ağrı oldu.yeniden başvurdum,bir kez daha ameliyat ettiler. 3 ay geçmesine rağmen
  bacaklarımda yine çok şişlik var,ağrı da oluyor. Şu anda Ümraniye şerifali de misafir olarak kalıyorum,
  biraz uzunca kalacağız.Bana ne öerirsiniz.şimdiden teşekkür ederim.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kliniğimizde musayene ücretsizdir.Buyrun gelin sizi değerlendirelim.Tetkiklerinizide getiriniz.

 14. MERHABA
  ŞİMDİ DOKTORDAN GELDIM PAZARTESİ AMELIYAT DEDI LER İNT ARASTIRMAYA BASLADIM SIZIN SAYFANIZ CIKTI BEN AMELIYATDAN KORKUYORUM BIR SAAT SURECIGINI SOYLEDILER IKI GUN YATICAKSINIZ DEDILIER YARDIMCI OLURMUSUNUZ BANA ?
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Varis tedavisi için ameliyat tarihin derinliklerinde kaldı.Kliniklerimizde işinizden gücünüzden alıkonmadan günlük yaşantınızdan kopmadan 2-3 gün içinde %100 garantili tedavinizi yapabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.