Vajinal Varislerin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajina Varisleri

İnsan vücudunda kan dolaşımını sağlayan yaklaşık 40 km uzaklığında damar bulunmaktadır. Sağlığımız için gerekli olan bu organ bir çok sağık sorunu ve hastalığa açık olması nedeniyle oldukça dikkatli olmak gerekir. Damarsal hastalıklar arasında en sık karşımıza çıkan Varis olmaktadır.
Varis tedavisi videoları ve fotoğrafları için instagram.com/varistedavisi
Kirli kanı geri taşımakla görevli olan bu dolaşım sistemi içerisinde bulunan kapakçıklar bozulması ile sorunlar meydana gelmektedir.

Kadınlarda Vajinal Varis

Varis Sadece Bacaklarda Olmaz
Genelde hastaların %90’ı bacaklarında ortaya çıkan ağrı, kramp, kaşıntı ya da venlerin genişleyip, cilt dışına taşması ile doktora başvururlar. Fakat bu durum sorunun sadece bacaklarda olduğunu göstermez. Çünkü kadınların büyük bir bölümünde genital varisler görülebilir.

Vajinal (Vulvar) Varisler Nedir?
Kadınlarda sık görülen damar genişlemesi hastalığının nedeni tekrar belirtmek gerekirse onların gebelik ve doğurganlık özelliği ile yakından alakalıdır. Bacaklarında olabileceği gibi cinsel organda da görülür. Vulvar varis dediğimiz bu durum genelde vajina dudaklarında yer alır. Yani bakınca görülen, anlaşılan bir yapıya sahiptir. Bu kapsamda muayene olduğunuzda doktorun Doppler vs gibi görüntüleme ihtiyacı olmaz.

Neden Olur?
Vajina dudaklarında görülen bu sorun bacaklarda görülenden hiç bir farkı olmayıp, hatta bağlantılıdır. Çünkü bacaklarda başlayan venler yukarı doğru ilerlemekte ve o bölgede dalları bulunmaktadır. Bu yüzden genital bölgede olması bacaklarınızda da olması riskini artırmaktadır.

Nasıl Anlaşılır?
Tüm genişlemiş venler gibi belli bir noktadan sonra gözle görülür hale gelmektedir. Zaten vajenin dış kısmına doğru yer aldığı için dikkatli bakıldığında mor ve genişlemiş venler dikkat çekmektedir. Aynı şekilde yine ilerleyen süreçte kişide oluşturduğu şikayetlerle ile huzursuzluğa neden olmaktadır. Bu şikayetlerin başında her zaman olduğu gibi ağrı görülmektedir.

Vajinal Kaşıntıya Neden Olur
Sorunu sebep olduğu şikayetler arasında ağrı ilk sırada gelse de en az ağrı kadar sık görülen kaşıntı problemi insanı bezdirebilir. Aynı şekilde vulvar varisler içinde kaşıntı problemi bir noktadan sonra kişiyi huzursuz edebilir. Fakat vajinal kaşıntının en önemli nedeni genelde vajinal mantar olup, bu konuda kadın sağlığı ve hastalıkları uzmanından yardım almalısınız.

Gebelik Döneminde Sık Görülür
Kadınlarda en sık hamilelik döneminde görülmektedir. Hormonal dalgalanma ve bebeğin verdiği baskı, fazla kilo gerek bacaklar gerekse vajina bölgesinde soruna yol açabilir. Fazla kilo probleminiz varsa bir an evvel çözüm bulmak gerekir.

Normal Doğuma Engel Olur mu?
Gebelik döneminde sık karşılaşılan bu durum kadınlarda paniğe neden olmaktadır. Özellikle normal doğum yapacak anne adaylarında korku iki katına çıkmaktadır. Fakat bu korku oldukça gereksiz olup, normal yada sezeryan ile doğum yapmanız herhangi bir sıkıntıya neden olmayacaktır. Zaten gebelik durumunda tedavi yapılamaz.

Doğumdan Sonra Geçer mi?
Genelde fazla kilo ve karın bölgesinin baskısı ile ortaya çıkan toplardamarlarda genişleme maalesef kendi kendine düzelme imkanı yoktur. O nedenle doğum sonrası geçer diye boşuna ümitlenmeyin. Bilimsel yöntemlerle tedavi edilmesi gerekir.

Tedavisi Doğum Sonrası Yapılır?
Hamile hanımlara aklımdayken aktarmak istediğim bir diğer husus ise tedavi ile alakalı olup, gerek vajinal gerekse bacak varisleri gebelik esnasında tedavi edilmemelidir. Çocuğa zarar verme riski olduğu için kliniklerimizde gebe hastaların tedavisini doğumdan 2 ay sonrası yapıyoruz.

Vajinal Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bacaklarda görülen hastalıktan farklı olmadığı için tedavisi de genelde %80 aynı olmaktadır. Kliniklerimizde varis tedavisinde uygulanan ameliyatsız yöntemler cilt üzeri ve damar içi olup, genital varislerde cilt üzeri uygulanan Lazer ve Radyofrekans yöntemi işe yaramayacaktır. Bu nedenle geri kalan Köpük ve Skleroterapi uygulanır.

Tedavisi 10 Dakikada Ameliyatsız Yapılır?
Köpükle varis tedavi genital bölgede de uygulanmakta olup, çok ince bir iğne ile yapılmaktadır. Nasıl yapıldığını merak ettiğinizi biliyorum ama maalesef kadın cinsel organı tedavi maksatlı bile olsa yayınlama mümkün değildir. Fakat aşağıda bacak varislerinde uygulanışı yer almaktadır. İlaç aynı, iğne aynı sadece uygulanan yer bacak değil genital bölge olacaktır. Sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede ameliyatsız olarak sağlığınıza kavuşursunuz.

Muayene Ücreti Ödemezsiniz
Bacaklarınız yada vajina dudaklarında varis olduğundan şüpheleniyorsanız mutlaka bir kalp damar cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekir. Bunun için IDEA Klinik ücretsiz muayene imkanı sağlamaktadır. İstanbul, Ankara ve İzmir ve Bursa’da bulunan kliniklerinde bu alanda uzman isimler görev yapmaktadır.

Randevu Almayı Unutmayın
Türkiye’nin 4 büyük ili olan İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da hizmet veren IDEA Klinik Varis Tedavi Merkezi sizlere daha iyi hizmet verebilmek için randevulu hizmet vermektedir. klinik telefonları arayarak yada online randevu formunu kullanarak hizmet alabilirsiniz.

Vajinadaki Damarların Genişlemesi Tehlikelimidir

Genişlemenin düzeyine göre tehlike arz eder. Çok hafif düzeyde ise daha çok doğum esnasında kanamalar neden olabilir ama çok genişlemişse cinsel ilişki sırasında hatta durup dururken bile abartılı kanamalara neden olabilir. Bu sebeple ilerlemesini beklemeden tedavi ettirmek akıllıca olur.

Alıntı
Op Dr Eren Anğ

Kaynak
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/5186-pregnancy-having-a-healthy-pregnancy

83 Yorum

 1. Merhaba kaşık ağrılarımdan dolayı kadin doğum uzmanına gitim iki kere ilk i tüplere iltihap var dedi ikincisi rahimde varis var dedi rahimde gözle görülen bir şey yok ve her iki doktor rahmin alınmasını gerekli olduğunu söyledi ben 35 yaşında biriyim ne yapacagimi bilemedim yeni bir dr daha gitmem gerekiyor degilmi

  • Görünmeyen bölümdeki varisler için tedavi uygulayamayız. Kadın Doğum uzmanı daha faydalı olur.
   Op.Dr.Orhan Coşkun

 2. Merhaba benimde 4 gebelik ve rahimde cok varıs var ne yapmalıyım cok korkuyorum normal dogumda birsey olursa

  • Doğumdan önce herhangi bir müdahale ve tedavi yapılamaz. Fakat durumunuz muayene ile değerlendirilip en uygun yöntemle doğum yapmalısınız

 3. Merhaba 35 yaşindayim 3 gebeliyim vajinada ucuk gibi birşeyler cikmiş doktorum varis diyor 18 haftaluk gebeyim cocuga zarari varmisir

  • Damarsal bir sorunsa variş olabilir. Dinlenmenize dikkat ediyosun süre ayakta kalmayın, doktorunuzun önerilerini uyun

 4. Bn 20 gün önce normal doğum yaptım ve doğumda vajinada varis vardı patladı dedi ebe dikiş attılar bu ilerde soruna sebep olur mu?

  • doğumdan sonra bası kalktığı için varislerin gerilemesi beklenir.eğer şikayetleriniz gerilemezse muayene olmalısınız

 5. Merhaba benim babamin başının şakağında bir bezelye kadar bi şişlik var acaba nedeni nedir cevaplarsanız sevinirim

 6. İyi günler bn dün soru sormuştum ama bugün sorumu göremiyorum yanıt da verilmedi mı

 7. Kasiklarimdan bacaklarima veren agrim var yururken oturup kalkarken zorlaniyorum 8ay oncedogum yaptim hamile iken karnimin sol alt tarafina kiramplargiriyordu sikayetleri dogumdan sonra devsm etti sebebi ve tedavisi nedir
  Op Dr Eren Anğ
  Şikayetleriniz varisle uyumlu değil ilgili branşlarla görüşmelisiniz.

 8. Bacakla vajina bölgesinin tam kenarında bir şişlik var ve aşırı ağrı yapıyor. 7 aylık hamileyim.bacaklarımda varis var. Acaba o şişlikte varismidir.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Bacak varisinin uzantısı olabilir, muayeneyle emin olunabilir.

 9. 38 haftalik gebeyim. 2. Doğumum olacak inşaallah. Bndede ayni sıkıntılar car. Sag bacağımdaki mor fakat sag rahim de kiler ceviz büyüklüğünde şişlik var 2 tane doğum dr. Gidiyorum devletteki dr.normal dogurursun sezeryann zor olur varisden dolayi dedi .özel hastane deki dr. ise normal yaparsan ölümle sonuçlanir sezaryen olman gerekir dedi. Oturup kalkarken kramplar giriyor. Sizce ne yapmalıyım
  Op.Dr.Eren ANĞ
  Öncelikle doğum doktorlarıyın önerileri doğrultusunda doğumunu yapmalısınız.Doğumdan sonra gelirseniz varislerinizi tedavi ederiz.

 10. ben 33 haftalik hamileyim ve özel bölgede mor sislikler var 2 ci cocuguma hamileyim normal dogum olcak bir sakincasi olur mu ve ne zamn tedavi yaptirabilirim
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Doğumdan hemen sonra tedavi olabilirsiniz.

 11. Merhabalar. Sağ bacağımda ve vajinamda varislerim var . Ankara da ki kliniginize ulasmam daha kolay Eskişehirde yaşıyorum. Randevu nasıl alabiliyoruz. Tedavi ücretleri hakkında bilgi alabilirmiyim. Ankara da adresiniz nasil. Öğretmenim sgk ile anlasmaniz var mi
  Op.Dr.Nihat AYDIN
  Ankara-Kızılay (0312 434 37 00) nolu telofonu arayarak adres ve randevu alabilirsiniz.Kliniklerimizde tedavi ücretleri 400-4000tl aralığındadır (SGK lılar için)

 12. Merhaba ben 38 haftalık gebeyim ilk gebeligim vajinamda mor şişlikler sivilce byklgnde oluşmuş VE gittikçe çoğalıyor lütfen tedavi yntmyle ilgili bilgi alablirmiyim kalıcı bi durum mu ameliyat şart mı…
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Doğumdan sonra gelirseniz tedavinizi yapabiliriz.

 13. Diz ustunde, bacagimin ortasinda 6- 7 sm uzunlugunda varis var. Bekarken olusmaya basladi. Simdi 1.gebeligim. 4aylk oldu. normal dogum yapabilir miyim?
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Merhaba,vajinal bölgede varisiniz yoksa normal doğum yapabilirsiniz.

  • Merhaba hamileliğimde doğum doktorum vulvar varisim olduğunu ve normal doğum yapamayacağımı söyledi ve sezeryan oldum 2 yıl oldu. Ve 2 yıl sonra kalp damar cerrahisine gittim. gozle gorunen bir sislik var ozel bolgemde.cinsel iliski sirasinda ara ara ağrım oluyor.ayakta cok durursam ayaklarım da aşırı bir agrim oluyordu.doplor çektirdim iki farklı yerde doktor çok az bi varisim olduğunu söyledi köpük tedavisi yapılabilir dedi.sizce çok az bi varis bu kadar şikayet normal mi

   • Benim varisim var hemde vajina bölgede 7aylık hamileyim sizce doğum sırasında bir sorun oluşur mu çünkü çok korkuyorum

    • Merhaba,
     Genellikle gebelikte tedavi yapılmaz. Fakat jinekologunuzla görüşün, normal doğum yapıp yapamayacağınızla ilgili kalp-damar cerrahının görüşü alınmalı.
     Op.Dr.Rüştü Kalaç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir