Varis Kremi İşe Yarıyor mu?

Varis Kremi

Merhaba arkadaşlar bu sayfaya gelen ziyaretçilerin %90 gibi büyük bir bölümü varis kremi kullanarak hastalıktan kurtulmayı hayal etmektedir. Fakat toplardamar genişlemesi öylesine ciddi bir problem ki tedavisine yönelik bugüne kadar yaklaşık 10 farklı ameliyat + 4 farklı ameliyatsız tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Bilim adamları kapakçık onarımı dahil olmak üzere bir çok yöntemi tarif ederken ne hikmetse kremle tedavi etmeyi unutmuşlar. Ama olsun onu da Türkiye’de bizim paragöz insanlar bulmuşlar. Kolay yoldan para kazanmak isteyenler insanların sağlığını hiçe saymaya devam ediyor. Lütfen sizler uyanık olursanız böylesi paragözlere fırsat vermemiş olursunuz. Şunu net bir şekilde bilmelisiniz ki toplardamar genişlemesi ya da kılcal damar çatlaması hiç bir şekilde ilaç, krem ya da benzeri bitkisel ürünlerle iyileşmesi mümkün değildir.

Kremlerin varis tedavisinde etkisi

Hastalığı İyileştirici Hiçbir Özelliği Yoktur!
Değerli arkadaşlar asıl konuya geçmeden önce kremlerin işe yaramadığını sizin de net bir şekilde anlamanız için hastalığın yapısını özetleyerek başlayalım. Bu hastalık %95 oranında bacaklarda görülür ve toplardamarlarda ortaya çıkmaktadır. Çünkü insan vücudunda en fazla baskı ve basınç bacaklarda olmaktadır. Toplardamar kirli kanı kalbe ve akciğerlere taşıyan dolaşım sistemi olup, kan akışı aşağıdan yukarı doğru gerçekleşmektedir. Zor bir görevi olan toplardamarların kan akışını kolaylaştırmak, kirli kanın geri kaçışını önlemek için her 5-10 cm aralıklarla kapakçık dediğimiz tek yöne açılan dokular bulunmaktadır. Hastalığın en önemli nedeni bu kapakçıklardan bir ya da bir kaçının bozulmasıdır. Kapakçıklar onarılması zor olduğu için sorunlu hale gelen toplardamarlar imha edilir. Bozulan kapakçıklar nedeniyle kan kalbe gitmek yerine toplardamarlarda bekleyerek damarın genişleyerek belirgin hale gelmesine neden olur. İlk başlarda ciddi şikayetlere neden olmayan varisler tabii ki ilerleyen zamanlarda ağrı, kramp, kaşıntı kanama ve hatta ülser gibi korkutucu sorunlara neden olmaktadır.

Varis Kremi Bozuk Olan Kapakçıkları Düzeltebilir mi?
Sorunu anladık, çözümü de belirttim. Pe ki kullanacağınız krem bozuk olan kapakçıkları onarabilir mi? kesinlikle hayır, öyle bir başarısı imkansızdır. Toplardamarlarda ortaya çıkan kapakçık bozukluğunu düzeltmeye yönelik kapakçık onarımı ameliyatı geliştirilmiş olup, insan vücudundan alınan sağlam kapakçıklar ile sorunlu kapakçıklar değiştirilmesi amaçlanmıştır. Fakat istenen başarılı sonuç elde edilmediği için uygulayan doktor yok diyebiliriz. Düşünsenize bozuk olan kapakçık ameliyat ile çıkarılıyor yerine vücudun farklı bir bölgesinden alınan sağlam kapakçık naklediliyor. Fakat doktor müdahalesi bile tam anlamı ile yeterli olmazken krem ne yapabilir. Özellikle Uydu üzerinden yayın yapan TV kanallarında abartılarak satıldığını görürsünüz.

Bu Tür Ürünler Sağlık Bakanlığı Onaylı mı?
İnsanları aldatırken seçilen cümlelerden biride ürünün sağlık bakanlığı izinli ya da onaylı olduğunu belirtmektir. Bu şekilde insanlara daha fazla güven vermeyi hedeflemektedir. Oysaki Sağlık Bakanlığından ne onayı nede izini vardır. Çünkü bu tür ürünler ilaç değil kozmetik üründür. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı onayı ya da izni yerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından izin alınmaktadır. Sizde kolayca bir krem üretip satışını yapabilirsiniz. Çünkü ilaç değil kozmetik markalarının sıkça sattığı nemlendiriciler gibi kozmetik üründür.

Boşuna Paranız ve Sağlığınızdan Olmayın
Bu tür ürünlerin daha çok İnternet sitelerinde satıldığını görürsünüz. Birçoğu ise birkaç ay satıldıktan sonra ortadan kaybolduğunu görürsünüz. Çünkü insanlar işe yaramadığını anlayınca sorgulamaya başlarlar ve İnternet üzerinde olumsuz yorumların ortaya çıkması ile artık ürün ve satıcısı yok olur. Fakat çoktan yeni bir marka üzerinde çalışmaya başlamıştır. Varis tedavisinde ille de ilaç kullanmak istiyorum derseniz krem yerine ağrıların hafifletilmesinde bir nebze etkisi olan tablet türü ilaçlar kullanın. En azından akşama doğru ortaya çıkan ağrı, kramp gibi sorunları biraz hafifleterek rahatlatıcı etkisi olmaktadır. Kremlerin bırakın iyileştirici özelliği, rahatlatıcı etkisi bile yoktur.

Çözümü Cerrahi Müdahale (Tedavi) İle Mümkündür
Evet arkadaşlar hastalıktan kurtulmak için ilaç ve kremlerin yeterli olmayacağını gördük, peki hastaların ne yapması gerekir. İlk önerim hamilelik sürecinde bu hastalıkla tanışan annelere yönelik olacaktır. Gebelik sürecinde hormon dalgalanmalarına bağlı olarak kılcal damar problemleri ortaya çıkmaktadır. Bunlar büyük ölçüde doğum sonrası hormonların dengelenmesi ile kendi kendine kaybolmaktadır. Bu nedenle anne adayları gebelik sürecinde tedavi olmayı düşünmesinler. Zaten insan sağlığına önem veren hekimler hamile hastaların anne ya da bebeğe zarar vermemek için ertelerler. Şikayetleri oluyorsa doğum sonrasına kadar varis çorabı kullanabilirler. Doğumdan sonra 3-4 ay içinde geçmeyen sorunlar kalıcı hale gelmektedir. Hamileler dışında kalan tüm hastalar tedavi olması gerekmektedir.

Kılcal Damar Problemlerini Sorun Etmeyin
Varis hastalığı toplardamarlarda genişleme ve kılcal damarlarda genişleme şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Asıl sorun olan toplardamarlarda görülen genişleme olup, hamileler doğum sonrası diğer hastalar ise daha fazla ilerlemeden tedavi olması gerekir. Kılcal damar genişlemesi ise daha çok estetik sorun olarak kabul edilmekte ve tedavisi sizin tercihinize bırakılmaktadır. Çünkü genişliği en fazla 2-3 mm olup, bundan daha fazla büyüme olasılığı yoktur. Şikayetleri ise sadece sızlamaya neden olmasıdır. Estetik yönden ele alarak tedavi olabilirsiniz. Çünkü etek giyen kadınlarda ciddi sıkıntı olup, bacaklarda örümcek ağı gibi dikkat çekici görünüme neden olmaktadır.

Varis Ameliyatı Olmak Zorunda Değilsiniz
İnsanlarda oluşan ameliyat, narkoz, hastanede yatma ve iç gücü kaybı korkusu maalesef umut tacirlerinin daha fazla kazanç elde etmesini sağlıyor. Bundan 15 yıl öncesine kadar tek çözüm yöntemi olan ameliyatlar maalesef insanlar üzerinde olumsuz etkiye neden olmuştur. Günümüzde alt yapısı ve yeteri kadar kalp ve damar cerrahisi uzmanı olmayan hastanelerde uygulanan varis ameliyatları genel anlamda sorunlu damarı vücuttan çıkarmayı hedeflemektedir. Fakat 2000 yılı sonrası bu tekel kırılmış olup, artık ameliyat tedavide tek seçenek olmaktan çıkmış yeni teknolojiler ile neredeyse gereksiz hale gelmiştir. Örnek vermek gerekirse IDEA Klinik kalp ve damar cerrahisi uzmanları 10 yıldır hiçbir varis ameliyatı yapmamıştır. Çünkü tüm damar genişlemelerinde ameliyatsız yöntemler %100 başarılı olarak uygulanabilmektedir.

Ameliyatsız Varis Tedavi Yöntemleri ile Tanışın
Kremden sonra ameliyatında çok gerekli olmadığını gördük, şunu da hatırlatmakta yarar var ameliyat bilimsel bir yöntem olup, dezavantajları (hastanede yatma, narkoz, iş gücü kaybı, tüm venlerin tedavi edilememesi) nedeniyle bizler önermiyoruz. Varis kremleri ise hiçbir iyileştirici yönü ve bilimselliği olmayan kozmetik ürünlerdir. O nedenle ameliyat ile aynı kefeye koymamak gerekir. Size önerimiz artık Türkiye’nin her yerinde yaygınlaşan ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulayan hastane ve doktorları tercih etmeniz yönünde olacaktır. Çünkü birçok avantajı bulunmaktadır. Tüm venlerde uygulanabilir, 10 dakika gibi kısa sürede yapılır, narkoz ve hastanede yatmak gerekmez. Aynı istirahate gerek olmadığı için çalışanlar işinden öğrenim görenler okulundan geri kalmazlar. Uygulama sonrası hastalar evine, işine, okuluna dönerek hayatına hiçbir şey olmamış gibi devam ederler. Peki bu ameliyatsız yöntemler nedir, nasıl yapılır? Aşağıda kısa ve özel bir şekilde değineceğim. Asıl detaylı bilgilendirmeyi ise sitemizde ameliyatsız tedavi yöntemleri sayfasında bulabilirsiniz.

LAZER: Ameliyatsız tedavilerde uygulanan ilk yöntem olup, 1998 yılından beri uygulanmaktadır. Cilt üzeri ve damar içi dediğimiz EVLA (Endo Venöz Lazer Ablasyonu) şeklinde 2 farklı türü bulunmaktadır.

RADYO FREKANS: Lazer uygulamasına benzer bir yöntem olan RF yine cilt üzeri ve damar içinden uygulanan 2 şekli bulunmaktadır. Gerek kılcal damar gerekse toplardamar genişlemelerinde uygulanmaktadır.

KÖPÜK (Skleroterapi) : Uygulanan bir diğer yöntem ise Skleroterapi olup, halk arasında köpük ve iğneli tedavi olarak bilinmektedir. Varis tedavisine yönelik geliştirilen sklerozan madde (ilaç) köpürtülerek ya da saf halde sorunlu damarlara enjekte edilmektedir. Evet arkadaşlar bu yöntemleri yakından tanımak ve nasıl yapıldığını görmek için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayınız.

Sizi de IDEA Kliniklere Bekleriz
Türkiye genelinde yaygınlaşan ameliyatsız tedavi uygulamalarını bulacağınız sağlık merkezlerinden biride IDEA Klinik olup, 20 yılı aşkın bir süredir varis tedavisi üzerine yoğunlaşmıştır. Türkiye gelinde İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da 6 farklı klinik ile hizmet veren IDEA’yı biraz yakından tanıyalım. https://www.damargenislemesi.com/ameliyatsiz-varis-tedavisi.html

Tüm Hastalara Ücretsiz Muayene İmkanı
IDEA Kliniklerde gelişmiş tedaviler kadar adından söz ettiren bir diğer uygulama ise tüm hastaların ücretsiz muayene uygulamasından yararlanıyor oluşudur. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yaşıyor ya da 30 dakikalığına gelme imkanınız varda size en yakın idea klinik şubesinde ücretsiz muayene olabilirsiniz.

Deneyimli Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanları Görev Yapıyor
Günümüzde varis tedavisi ile bir çok branş ilgilense de bu işin asıl uzmanları kalp ve damar cerrahisi uzmanları olmaktadır. Avrupa’da Flebolog olarak anılmaktadır. IDEA Kliniklerde görev yapan uzmanların hepsi kalp ve damar cerrahisi alanında uzman isimler olup, her birinin Flebolog unvanı bulunmaktadır.

Randevu Almayı Unutmayın
Bu konuda aktarmak istediğim son husus yine IDEA Klinik ile alakalı olup, sizde ücretsiz muayene ve ameliyatsız tedavi imkanlarından yararlanmak için randevu almayı unutmayın. Sizlere en iyi hizmeti vermeyi hedefleyen IDEA İnternet üzerinden online yada 0212 572 72 65 numaralı telefondan tüm şubelere randevu alımı yapmaktadır. 09:00 ile 23:00 saatleri arasında hasta danışmanlarımızla görüşerek size en uygun zamana randevu oluşturabilirsiniz.

36 Yorum

 1. Köpük tedavisi var olan genişlemiş damarı (kapakçığı) bir madde ile tıkıyor kan akışı olmuyor, onra vücüt onu Bi şekilde baypas ediyor. O tedavi edilen damar ÖLÜYOR DOĞRU MU ANLAMIŞIM.

 2. Bende her iki bacaktada varis var ssk emekli yetim maasi aliyorum ucretler ne kadardir sosyal guvence gecerlimidi

  • Sosyal güvencesi olanlara tedavide %50 indirim yapıyoruz. 05426210888 nolu tefondan bilgi ve randevu alıp size en yakın kliniğimize ücretsiz muayeneye gelenilirsiniz

 3. Merhaba hocam benim sol dizimde 2 tane 6.4 çapında 2 tane varis var doktora gittim kesin ameliyat olman lazım dedi bir öneriniz varmı hocam iyi akşamlar

  • kliniğimzde varis muayenesi ücretsiz,gelirseniz durumunuzu değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Nihat Aydın

 4. Merhaba ben ve annem 5 yıl önce lazerli köpük tedavi yöntemiyle ameliyat olduk.
  Dr bilekden yapılan bir işlem oldugu için 1 yıl kadar uyuşukluk olabilir dedi.5 yıl oldu benimde anneminde bileklerinde uyusukluk devam ediyor…Bu operasyondan iyi bir sonuç alamadım bacaklarım şiş ve örümcek ağı görüntüsü var…Hangi yöntemi denemeliyim???

 5. Bende iki bacağımdan varis ameliyatı oldu.ozaman 26 yaşında idim beş yıl geçti ama tekar oluşuyor ve şöyle bir şey duydum doğrumudur hasarlı damar alınınca diyer dmarlara daha fazla yük bindiği için tekrar artarak varis oluşuyormuş.yani bunun sonu yokmu ölene dek bu döngü devam mı edecek
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Duyduğunuz doğru değil. Ameliyatta sadece kalınlar alınır orta kalınlıktakiler ve inceler zamanla kalınlaşıp tekrarlamasına neden olur. Ameliyatsız yöntemelrde gözün görebileceği kılcallar dahil hepsini alıyoruz. Bu defa daha az tekrarlayan ameliyatsız yöntemleri tercih edin. Size yakın şubemize gelebilirsiniz.

 6. Slm.hocam.ben bir amaliyat oldum.yine sislikler badladi agri oluyor kadinti batma kucuk topukta iyne gibi batma var ayakta calisiyorum 13 saat yardimci olursaniz sevinirim.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Ayakta çalışanlarda tekrar ihtimali daha yüksektir.

 7. Ben aldım 2 tane hiç faydası olmadı. .onca param gitti. .helal etmiyorum. .bacagim hala aynı en ufak fark yok ..milleti kandiriyosunuz

 8. Kremlere inanmiyorum fakat 2yil once cok hafif olan varislerime kopuk tedavisi yaptirdim anadolu yakasinda iyi bir klinikte degerli bir hocaya fakat 1 yıl sonra eskisinden daha kötü bir sonuç cerrahi mudahale ve tedavi olarakta içerden alinan bitkisel agırlıklı tabletler kesin cözüm
  Op Dr Orhan Coşkun
  Varis dişin çürümesi gibi bir doku sorunudur, nasıl bitkisel ürünlerle çürük diş iyileşemezse varsin iyileşme ihtimali de yoktur, yine diş örneğinde olduğu gibi çürük dişin tedavi edilmesi ya da çekilmesi başka dişin çürümesine engel olmaz yani yeni damarlar genişleyebilir. Bunun için yani tekrarı azaltmak için kılcallar dahil hepsini yok ediyoruz.

 9. Teşekkürler bu yazıyı okumasam ben de varison kremi alacaktım..

 10. Bu açıklamayı okumasam, ben de krem alacaktım. Bilgilendirip, aydınlattığınız için teşekkür ederim.

 11. Köpük tedavisi

  Merhaba ben köpük tedavisi ile varislerden ve bacak ağrılarından kurtuldum çok etkili bir yöntem çalışmanıza da engel olmuyor herkese tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir