Varis İlaçları İşe Yarar mı?

Varis İlaçları

Ortaya çıkan sağlık sorunları ve hastalıkları genelde en basit şekilde yenmeyi hayal ederiz. O nedenle ilaç, krem ve hatta son yıllarda iyice yaygınlaşan ama çokta etkisi olmayan bitkisel karışımları kullanmak daha cazip gelmektedir. Bunu yaparken genelde doktora muayene olmayı bile erteleyebiliriz. Fakat bu durum bize bazen pahalıya patlayabilir. Çünkü bir çok hastalığın tedavisi yalnızca cerrahi müdahale ile yapılabilmektedir. Onlardan biride toplumda sık görülen varis olup, kesinlikle ilaç, krem ve bitkisel karışım gibi ürünlerle hastalıktan kurtulmayı hayal etmeyin, çünkü böyle bir şey mümkün değildir.

Varis İlaçları Ne İşe Yarar?
Gerek eczane gerekse İnternet ortamında satılan bir çok ilaç ve bitkisel ürün bulunmaktadır. Hiç bir markanın tedavi edici özelliği olmayıp, sadece şikayetleri azaltma yönünde etkisi bulunmaktadır. Örnek diş ağrısı için genelde ağrı kesici kullanırız. O ağrı kesici belli bir süre uyuşturarak ağrıyı ortadan kaldıracaktır. Fakat çürük dişe herhangi bir etkisi olmayacağı için bir süre sonra diş ağrısı yeniden görülür. Çözüm o çürük dişin tedavi edilmesi, çekilmesi vs ile mümkündür.

Ağrı, Kramp ve Şişlikleri Azaltır
Varis ilaçları ki sadece bilimsel olanları ile mümkün olur hastalığın neden olduğu bacak ağrıları genelde öğlen sonra ve akşamları ortaya çıkmaktadır. Bu ağrıları azaltmak, kramp oluşumunu minimuma düşürme etkisi bulunmaktadır. Aynı şekilde damar genişlemesi ilerleyen evrelerde bacaklarda şişlik, ödem gibi durumlar sık görülür. Bu ilaçlar bu şikayetleri azaltır ve minimum düzeye çekmektedir. Fakat hastalığı iyileştirme imkanı olmadığı için şikayetler sürekli tekrarlayacaktır.

Bilimsel ve Bitkisel Varis İlaçları (İsimleri)
Şimdi dilerseniz hastalığın neden olduğu şikayetlerde etkili olan ilaçları tanımak istiyorum. Bilimsel anlamda kullanabileceğiniz en önemli iki marka Daflon Tablet ve Doxium Kapsül öne çıkmaktadır. Bu tür ilaçları mutlaka doktor tavsiyesi ve mutlaka eczanelerden temin etmelisiniz. Şimdi bu ilaçların etkileri ve yan etkileri gibi önemli hususlara bir göz atalım.

Daflon Tablet: Özellikle tedavi ile uğraşmak istemeyen doktorların en çok reçete ettiği ilaç DAFLON 500 mg film kapl tablet ana maddesi Diosmin ve Hesperidin olan bu ürün Fransız bir firma tarafından geliştirilmiş olup, Türkiye’de Abdi İbrahim İlaç Sanayii ve Ticaret A.Ş tarafından üretilmektedir. Başlıca amacı hastalarda görülen ağrı, şişlik ve kramp problemine yönelik olup, rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Hamile hanımlarda yeterli deneme yapılmadığı için kullanımı önerilmiyor. Üretici yaptığı açıklamada ayrıca Hemoroid hastaları içinde etkili olacağını belirtmiştir. Fakat basur hastaları tromboze olmadığı sürece ağrı şikayeti ile karşılaşmazlar. Yani çok gerekli ve etkili değildir.

Doxium Kapsül: Bildiğiniz gibi varis hastalığı kılcal, orta ve kalın dereceli olarak ayrılmaktadır. Kılcal damarlar ciddi anlamda sıkıntıya neden olmayan fakat sızlamaya neden olan bir durumdur. Estetik yönden kötü göründüğü için tedavi edilmesi önerilmektedir. Ortaya çıkan bu sızlamayı hafifletmek için DOXİUM 500 mg kapsül kullanabilirsiniz. Ruhsatı İsviçreli bir firmaya ait olup, Türkiye’de üretimi Abdi İbrahim İlaç San. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılmaktadır.

Venoruton Forte: Kullanabileceğiniz bir diğer bilimsel marka ise Venoruton Forte Tablet olup, diğerlerinden tek farkı içerisindeki ilaç sayısıdır. Hemen hemen aynı etkiyi göreceğiniz bu ürünler ile bacak ağrılarından, ödemlerden ve kramplardan geçici olarak kurtulma imkanınız bulunmaktadır. Ruhsat sahibi ve üreticisi Novartis Sağlık, Gıda ve Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. olup, Türkiye’de eczanelerden bulabilirsiniz.

Bacak Ağrılarından Doğal Yöntemlerle Kurtulun
İlk başlarda herhangi bir şikayete neden olmayan damar genişlemesi hastalığı bu nedenle tedavisi sürekli ertelenmektedir. Bu durum hastalığın ilerlemesi ve şikayetlerin artmasına neden olmaktadır. Bu şikayetlerin en başında bacaklarda ağrı olup, yukarıdaki ilaçları kullanabileceğiniz gibi ilaçlara gerek olmadan doğal bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken bol bol yürüyüş yapmak ve evinizde uzandığınızda bacaklarınızı 20-30 cm yukarıda tutmak yeterlidir.

Şikayetlerden Kurtulmak İçin Tedavi Olmalısınız
Ağrı, kramp ve şişlik gibi sorunlardan ve hastalıktan tamamen kurtulmak, huzurlu bir hayat yaşamanız için bilimsel yöntemlerle tedavi olmanız gerekir. IDEA Klinik olarak sadece ameliyatsız tedavi yöntemleri uyguluyoruz. Sadece 10 dakika gibi kısa bir sürenizi ayırarak damar genişlemesi ve şikayetlerinden kurtulabilirsiniz.

SGK Geçerli ve Ücretsiz Muayene
Türkiye’nin en büyük 3 şehri İstanbul, Ankara ve İzmir’de hizmet veren Idea klinik aynı zamanda tüm hastalara ücretsiz muayene imkanı ile bilinmektedir. SGK’lı hastaların tedavisinde %50 indirim imkanı bulunmaktadır. Alanında tecrübeli kalp damar cerrahisi uzmanları görev yapmaktadır.

Daha Fazla Bilgi ve Randevu Al
Evet arkadaşlar bizim bu hususta aktaracaklarımız bu kadar olup, sizlerin sormak istediği hususlara gerek İnternet sitemizde gerekse klinik telefonlarından cevap veriyoruz.

25 Yorum

 1. Nasıl tedavi edebileceğim konusunda bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler hocam

  • Merhaba,
   Muayenemiz ve Damar ultrasonu ücretsizdir.
   Kliniklerimizde genişliği 0.1 mm-25 mm arasındaki tüm varisleri (uzunluğu ve yaygınlığı ne kadar olursa olsun) yeni nesil ameliyatsız yöntemler lazer, mikro skleroterapi, radyofrekans, likit skleroterapi, köpük tedavisiyle ayaktan veya çağdaş ameliyatlar olan EVLA, EVRFA, yapıştırma yöntemleri ile tedavi ediyoruz. Tedavi varisin yaygınlığına göre 1-4 seans sürebilir ancak ücret seansa bağlı değildir, bir defa ücret ödersiniz. 15-20 dakika süren seans sonrası işinize dönebiliyorsunuz.
   SGK lı hastalarımıza % 50 indirim uygulanır.
   Op.Dr.Orhan Coşkun

 2. Hocam iyi akşamlar 32 yasındayim ve 20 yıldan fazladır venöz yetmezlikle mücadele ediyorum iki bacağımda var özellikle sağ bacağımda bir kaç kez ameliyat oldum ama son 2yildir iğleşmeye yaramvar ilaç kullanmama rağmen birsl sonuca ulaşmak mümkün olmadı

  • Merhaba,
   Size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu muayene ve anoskopi muayenesi ile değerlendirip en uygun yöntem yada yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Orhan Coşkun

 3. Bu ilaç ömür boyu kullanılması gereken bir ilacmidir

 4. Hocam 2 sene önce laxerle varis tedavisi gordum bazi damarkarda cikarildi 11 saatlik bir ucak yolculugu yapicam ne yapmaliyim pihti riski var mi

 5. Hocam geçen Cuma açık varis ameliyatı oldum Adana da askerliğimi yapıyordum memleketime izne geldim ve dikiş yerlerimde ağrılar mevcut bunun için ne yapmam gerek doktorum fito krem yazmış bunu dikişin üstüne mi sürücez acaba

  • merhaba Onur bey
   keşke ameliyat olmadan önce yeterince araştırsaydınız.varis hastalığında ameliyat tam bir çözüm değil,bunu ilerleyen dönemde de göreceksiniz.ameliyatsız yöntemleri araştırıp o yöntemlerle tedavi olmalıydınız.evet fito kremi dikişin üzerine uygulayabilirsiniz

   • İstanbul tıp fakültesinde prf dr fatih bey varis ameliyatımı yaptı ama hala geceleri ayaklarıma kramplar giriyor ve ayaklarımdaki lekeler hala duruyor bunların tedavisi varmıdır.emekliyim varsa tedavi çok pahalımıdır..teşekkürler

    • Klinikleeimizde varis muayenesi ücretsiz, gelin durumunuzu değerlendirelim. 05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.
     Öp. Dr. Orhan Coşkun

 6. neden 1 yıl diyosunuz onu anlamadım 1 yıl sonrası tekrarladığı içinmi ? tedavide sonuç yoksa ücreti geri ödüyomusunuz ?
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Tedavi edilen varisler birdaha asla varis olamaz.Ancak yeni varisler oluşabilir.Bunu engelleyici bir tedavi yada yöntem henüz yok.Bizim garantimiz mevcut varisler içindir.Şayet bir yıl içinde yeni bir varis oluşursa onuda ücretsiz tedavi ediyoruz.Mevcut varislerinizi tedavi edemez isek(ki böyle bir hastamız olmadı) sizden alınan ücretin 5 katını verebiliriz.

 7. ben varisten lazer oldum doktorum 3 ay yatmak gerektiğini söyledi bacağım için bandaj kullanıyorum venoruton ve daflon 500 mg kullnıyorum neden 3 ay yatmam gerektiğini sormak aklıma gelmedi yatmazsam ne olur risk nedir cevap yazarsanız sevinirim
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Bizim kliniğimizde varis tedavisi olan hastalarımıza tedaviyi takip eden andan itibaren her türlü aktivite serbesttir.Bandaj yapmıyoruz.Varis çorabıda giydirmiyoruz.Doğrusunu isterseniz 3 ay yatmayı anlayamadım.Bunu ancak operasyonu yapan doktorunuz cevaplayabilir.

 8. 17 yıldır sol ayağımdaki vençöz yetmezliğimidir veya kan kapakçıklarının iyi çalışmamasımıdır nedir adam gibi bir hekimle karşılaşmadım hepsi yaz ilacı başından sav allah için yardımcı olu bıktım artık sol ayağım şiş biraz yıllardr şiş diz altı adale yani şiş olan yer biraz yürüyüş yapim daha çok şiş ve kas katı oluyor yürütmüyor adanada varmı merkeziniz beni bir görseniz hocam
  Op.Dr.Seyit Mehmet KÖŞKER
  Öncelikle Adanada merkezimiz yoktur.Tetkiklerinle beraber kliniklerimizden birine müracaat ederseniz size yardımcı olunacaktır.

 9. Doğum kontrol ilacının varise bi zararı olurmu?
  Op.Dr.Seyit Mehmet KÖŞKER
  Varisi artırıcı özelliği vardır.

 10. Hocam 22 yasında sağlık memuruyum.yaklaşık 5 yıldır günde bir paket sigara kullanıyorum. 1 yıldan fazla süredir sol bacağımda ağrı var.ultrasonografik dopler sonucum şöyle;
  Sol ana femoral ven,derin ve yüzeysel femoral venler,popliteal ben,peroneal ben,arterior ben ve posterior tibial venler açıktır.
  Valsalva manevrası esnasinda ana femoral ben de kontinu reflu akim izlenmiştir.
  Yuzeyel venler açık olarak izlenmiş olup VSM çapı uyluk orta kısımda 6 mm ve krural bölge proksimalinde 7mm ölçülmüştür.Krural bölge proksimalinde vena sefana magnaya açılan cilt altı varikoz dilatasyonlar izlendi.
  Tedavi olarak class2 orta basınçlı diz üstü varis çorabı ,venotrex 2*1 uç ay kullan 1 ay ara verilip ilacın ayni sekil tekrarlanması ve ecopirin 100 mg günde tek doz önerildi.ameliyattan kaçınılması soylendi.
  İlginizden dolayı şimdiden çok teşekkür ederim.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kliniklerimizde ameliyatsız tedavi olabilirsiniz.

 11. mrb 27 haftalık hamileyim doktorum varis için daflom 500 mğ verdi kullanmamda bir sıkıntı olurmu bilgilendirirseniz sevinirim varisim cok az ama bazı geceler agri yapıyor
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kullanmasanız daha isabetli olur.

 12. Yaklaşık 10 ay önce varış ameliyatı oldum ve venoruton kullandım.. ama şimdi bacağın bazı yerlerinde kılcal damar varisi çıkmaya başladı bu ilacı düzenli olarak kullanmam gerekiyormu teşekkür ederim
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kılcal damar oluşumu ile artı yada eksi yönden kullandığın ilacın bir etkisi yoktur.Sizi çok rahatsız ediyorsa kliniklerimizde tedavi olabilirsiniz.

  • Merhaba, benim varis başlangıcı var ama daha çok kılcal damar şeklinde yoğunlaştı ve görüntü olarak çok rahatsız ediyor. Doktor venotrex isimli ilacı verdi üç ay kullan dedi ama bir kutuyu bitirdim ve o sırada ben dogum kontrol hapı da kullanıyordum sonradan ikisinin birlikte kullanılmaması gerektiğini öğrendim. Hocam sanki bacağımdaki damar oluşumları arttı böyle değildi ve ben doğum kontrol hapını hemen kestim ve venotrex i de tekrar alıp kullanmak istemiyorum . Doğru bir karar mıdır?

   • Ilaç kullanınca çürük diş ne kadar iyileşirse variste o kadar iyileşir. Muayene olup tedavi olmanızı öneririm. Kliniklerimizde varis tedavisini ameliyatsız yöntemlerle yapıyoruz. Randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
    Öp. Dr. Orhan Coşkun

 13. Iyi günler ben 1 hafta önce varış ameliyatı oldum ağrım uzanirken yok ama üstüne bastigimda acayip ağrıyor ve cok hafif şişkinlik var ameliyatı yapan doktor ilaç vermedi bu durumda namaz gerek ?
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Ağrı kesici kullanabilirsiniz.Ama doğrusu ameliyatı yapan doktora kontrol olmanız daha uygun olur.

 14. Merhabalar 34 haftalık gebeyim ve bu hafta hemoroid sıkıntım başladı Daflonu doktorum bu rahatsızlığım olmadan yazmıştı ve günde 2 kere kullanmamı söyledi ama rahatlığım başlayınca kullanmaya başladım 4 gündür iyileşme söz konusu değil günlük alımı arttırmaktan Endişe ettim arttırmalı mıyım? Ve normal doğumda daha kötü olur mu ? Ameliyat olmak istemiyorum ne yapmalıyım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  Doğum çok yaklaşmış.Ama dayanılmaz durumda ise kliniğimize geliniz durumunuzu değerlendirelim.İlacı artırman bir yarar sağlamaz.

 15. 22 yaşında bir kızım. Geçirdiğim bir kaza sonrası sol bacağımda emboli attı ve ana toplar damarımı tamamen tıkadı. Kan sulandırıcı ilaçlarla tedavim devam ederken faydasız olması sonucunda bursada özel bir hastanede operasyon geçirdim ve dizimin arkasından açılan bir delikle bacağımdaki pıhtıları krater ilaçla eriterek bir kısmı temizlenmeye çalışıldı. Yüzde 70ine kadar bir açıklık sağlandı en fazla çünkü bacağım tamamen tıkalıydı. Şuanda hala ilaç tedavisiyle kalan pıhtıların tedavisine devam ediyorum. Coraspirin ve coumadin kullanıyorum günde. Ameliyatımı yapan prof bana kan sulandırıcılarımın yanında birde daflon vermişti. Çünkü bana kısmen içsel varizlerin oluşuyor dendi… Fakat inr testim yaşadığım ildeki devlet hastanesinde yaparak ilaçdozlarım ayarlanıyor ve ayağımda gazlaca şişlik oluştugu için bu doktorum daflonu doxium olarak değiştirdi. Sanki biraz daha ayağımda uyuşukluk hissediyorum eklem yerlerimde. Sizce hangi ilaç daha yararlı bu konuda ? Ve eğer pıhtıları. Tamemen geçerse veya bir kısmı kalıtsa variz tedavisi görecekmiyim? En ufak yürümemde farkedilir derecede fazlaca şişme oluyor bu ömür boyu gidecekmi napmam gerekiyor nelere dikkat etmeliyim kütfen bana bir bilgi verirmisiniz şuanda napmam gerektiğini bilmiyorum. Okulumu dondurmak zorunda kaldım ikinci dönem devam etmelimiyim bu ağrılar ve şişlikler bana engel olurmu? Şimdiden teşekkür ederim
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Varis çorabı ile verilen ilaçları kullanınız.

 16. Hamileyim altı aylık bunun için şu anda nasıl tedavi olabilirim
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Şu anda varis çorabı giyerek şikayetlerini azaltmaya ve varisin ilerlemesini yavaşlatmaya çalış.Doğumdan sonra gel tedavini yapalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.