Tedavi Sonrası Morluklar Oluşur mu?

Bacaklarda Morluk

Özellikle ciddi bir operasyona hazırlanan hastaların mutlaka hastalık, tedavi süreci bil hassa operasyon sonrası süreçte yaşanması muhtemel sonuçları araştırma, sorma ve sorgulamaları gerekmektedir. Yoksa belli bir noktada hekim için olağan, fakat kişi için süpriz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Onlardan biride ve sitemizin bilgi kapsamında olan genişlemiş damarlar ile alakalı olmaktadır. Tedavi seçiminde yapılacak hata hastalığın tekrarlaması ve aslında hastanın hayal bile etmediği aylarca sürecek morluklara neden olmaktadır.

Varis ameliyatı sonrasında morluklar oluşur mu?
Doku tahribatı şeklinde yapılan tüm cerrahi müdahaleden sonra morluklar olması olağandır. Her zaman görülmese de olması çok önemsenmez. Uygulama morluklar da yine hasara bağlı küçük kanamalardır. Ameliyat tedavi yöntemleri arasında en agresif ve en çok yan etkisi olan teknik olup, bu sebeple giderek uygulaması azalmakta hatta devlet hastaneleriyle sınırlı hale gelmektedir.

Tedavi Sonrası Morarma

Ameliyat sonrası oluşan morluk ve hasarlar?
Morlukların en önemli sebebi damarların kesilmesi ve yer yer çekerek koparılarak alınmasından kaynaklanan can sıkıcı bir durumdur. Öyleki haftalarca çok dramatik bir görünüme sebep olurlar. Her cerrahi müdahale ile çevresel kılcal damarların da kesilmesine bağlı olarak kan sızıntısı olup, her ne kadar kanamalar kontrol edilse de işlem bitişinde bir miktar daha sızıntı devam eder. Cerrahi müdahalenin türü ve genişliğine göre bu kanamanın miktarı da farklı olur. Çok kanaması beklenen girişimlerin sonunda o bölgedeki kanı emecek dren denilen alet konur. Operasyon esnasında çok sayıda damar kesildiği, stripping yönteminde de çok sayıda yan dal damarların çekerek koparılması sebebiyle cilt altına abartılı düzeylerde kanama olur. Çekme işleminden sonra tampon yapılıp, sıkı bandaj sarılsa da bu durum değişmez yani doku içine bol miktarda kanama olur. Damar boyunca uzun mesafeler olduğu için dren konması da mümkün olmaz ve doku içinde kalır.

Morlukların kaybolması aylar sürebilir

Cildin altına akan bu kan önümüzdeki 2-3 günde ezilmiş gibi morluk şeklinde görülür, 10-15 gün sonra bu morluk sarı ve yeşil hale döner, 2-5 ay gibi bir süreçte ise büyük oranda kaybolur. Kaybolma işi vücut tarafından yapılır, akmış olan bu kan vücut tarafından yeniden kan yapımında kullanılmak üzere taşınır.

Oluşan morluklar ne zaman geçer?
Hastalarımıza buradan sesleniyorum. Operasyon sonrası aylarca süren morluklara katlanmak istemiyorsanız çağdaş tedavi yani kesip dikmek gerektirmeyen yöntemleri araştırın. Ameliyat oldunuz sa da morluklardan tedirgin olmayın 2-5 ayda % 99 ihtimalle kendiliğinden geçecektir. Şunu da bilmekte yarar var operasyon sonrası tekrar ihtimali oldukça yüksektir yani tekrarlarsa bu tür morlukları yaşamamak için ameliyatsız yöntemleri tercih edin. Gelişmiş yöntemlerde morluklar daha az görülür.

Yeni Varis Ameliyatlarında Çok Az Olur
Radyo frekans, lazer, skleroterapi ve köpük uygulamasından sonra da morluk görülebilir ancak ameliyatlardan sonra görülenlerle kıyaslanamayacak kadar azdır ve kısa sürede kaybolur. Buradaki morarmanın sebebi ise damara sokulan iğnenin çıktığı kısımdan birkaç damla sızıntı olmasıdır.

Ameliyatsız Yöntemlere Öncelik Vermelisiniz
Yukarıda aylarca morlukları belirtilen cerrahi varis’in tek çıkış yolu olmayıp, 4 farklı ameliyatsız tedavi çeşidi ile alternatifleri oldukça geniştir. Köpük ve Skleroterapi tüm venlerin yok edilmesinde etkin şekilde kullanılırken tedavide kullanılan iğnenin oluşturduğu hafif morluklarlar bir kaç gün gibi kısa bir sürede kendiliğinden kaybolmakta ve ameliyatta olduğu gibi tekrarlama riski yoktur.

Varis Tedavisi Sonrası Morluk Nasıl Geçer

Ciddi bir sorun olmadığı için genellikle ek bir uygulama yapılmaz veya önerilmez, kendiliğinden geçmesi beklenir. Deri altına sızan kan vücut tarafından emilerek yeniden kan yapımında kullanılır. Morluğun daha az olduğu ameliyatsız yöntemler tercih edilirse bu sorun daha az yaşanır.
İlaç olarak Lasonil Merhem veya Hirudoid Jel kullanmak morluğun geçme süresini kısaltır.

27 Yorum

 1. Genetik varislerim var ameliyat olup aldırmak için hastaneye gittim fakat ultrason sonucum Venüs yetmezliği çıktı 3 gündür varis çorabı kullanıyorum bacaklarım da morluklar oluştu çorap mi yaptı ? Ve venöz yetmezlikten çok korkuyorum ilerleyip varislerim renk değiştirecek çürümüş gibi olacak diye hiç tedavisi çözümü yok mu

  • Merhaba,
   Size en yakın kliniğimize gelirseniz ücretsiz muayene ve doppler ultrasonografi ile durumunuzu değerlendirip tedavisini yapabiliriz. Tüm vakitleri ameliyatsız tedavi edebiliyoruz.05426210888 nolu telefondan extra bilgi ve randevu alabilirsiniz.
   Öp. Dr. Rüştü Kalaç

 2. Hocam 3 sene once amaliyat oldum morluklar gecmedi ve varisler yeniledi ince damar damar morluklar var

 3. Merhaba 23 yaşındayım skleroterapi yöntemiyle 2 seans varis tedavisi gördüm. Bakıldığında belli olmayan ancak çok yakından ve doktorların anlayabileceği derecede bir varisim vardı ilerlememesi için yaptırdım. Son seansta doktor iğne yaparken bir an hazırlıksızdım ve istemsizce bacağımı aniden oynattım ve iğne yeri morardı. 3 ay oldu o bölgede morarma halen mevcut. Yeşil kahverengi arası bir tonda çok koyu değil. 2-5 ay içinde geçeceği yazıyor ama geçecek gibi durmuyor. Geçmezse orada bir sorun mu var demektir?

 4. Serkan karadere

  Sol bacak diz altından Lazerli varis ameliyatı oldum ameliyat sonrası ayak topuğundaki morarma ve uyuşukluk meydana geldi 15 gün geçmesine rağmen iyileşme olmadı topuktaki morarma neden olur normalmidir

 5. Hocam merhaba, sol bacagima igneyle ilac verikerek varis tedavisi oldum. Ilac fazla gelmis doktorumun dedigine gore . Bu sebeple morluklar ve damar daha da belirgin korkunc bir goruntuye sahip oldum ve 3 ay olmasina ragmen hicbir iyilesme belirtisi yok. Bunun caresi var midir acaba yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler.

  • Morlukların geçiş süreci bünyesinize göre değişir. 6 ay 1 yıla kadar sürebilir.

   • Benim 2 yılı geçti hala geçmedi . Artık geçmez diye düşünüyorum. Bunun başka bir tedavisi yok mu? Bu sebeple tedaviyi bıraktım.

   • İki defa varis ameliyatı oldum sol bacağımdan ayak bileğimin alt kısmından iki yerde yara acıldı ve bacağım diğerinden gözle görülür şekilde şiş ve adeta çil benzeri lekelenme ver kızarıklık oluştu bir yıldan fazladır yarlar üç ayı geçti kapanmadı

    • Merhaba,
     Varis tedavi edilmezse var olan varisler giderek genişler, yeni varisler çıkar, tedavi daha da geciktirirse varis yarası gibi çok daha ciddi sorunlar eklenebilir.
     Erken dönemde çok daha kolay pratik ve ekonomik bir şekilde tedavi edilebilecekken varis ilerlediğinde ek uygulamalar gerektiği için daha zahmetli ve daha pahalı olur.
     Bu ve benzeri sorunlar yaşamamak için varisler ilerlemeden tedavi ettirilmelidir.
     05325745536 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz
     Op.Dr.Orhan Coşkun

 6. Merhaba iki gün oldu ameliyat oldum sonra bu morluklar geçermi tekrar yenilermi

 7. Merhaba 7 gün önce varış ameliyatı oldum bacağımda morarma var normalmi

 8. doktor bey ben bu gün ameliyat olacagim.köpük tedavisi olacağım. bana nasıl bir tedavi onerirsiniz.saygilar

  • merhaba Şenel
   bu soruyu sormak için biraz geç kalmışsın.ameliyat olmadıysanız kliniklerimizde varis muayenesi ücretsiz gelin durumunuzu değerlendirelim,en uygun yöntemle de tedavinizi yapabiliriz
   Prof.Dr.H.Berat Cihan

 9. Merhaba hocam. Sol bacaktan kaçırmadan dolayı varis ameliyatı oldum 8 gün oluyor. Kaval kemiği bölgesi yatar pozisyondan ayağa kalktığımda aşağı doğru basınç ve şiddetli bir ağrı oluyor. 8, 10 adım attıktan sonra şiddetli ağrı geçiyor. Bu durum bacak sarılı değilken şiddetli. Bacak bandajla sarılı iken hafif oluyor. Ve buu durum son 2 gündür var. Kesiler 1 adet ayak bileği üstü ve kasıkta dikişlerde herhangi bir açılma, kanama, sulanma gibi bir duruum yok. Teşekkür ederim.
  Op.Dr.Serkan Akarsu
  Ameliyat sonrası bunların olması normal düzelecektir, keşke ameliyatsız yöntemleri araştırsaydınız bu tür sorunlar yaşamazdınız

 10. Merhaba lar hocam 3 gün önce lazer ile operasyon geçirdim sağ bacıgimda varislerim daha yoğundu sağ tarafimda operasyon daha fazla bu gün kasıgımda elim le dokunduğumda şiş bir damar geliyor elime ve çok şiddetli agri yapıyor bu durum normal mi?
  Op.Dr.Eren ANĞ
  3 gün içinde bu tür şikayetlerinizin olması gayet normal.

 11. Hocam gece yatiyonken variz corabiyla yatıyorz bi sakıncası varmi
  Op.Dr.Eren ANĞ
  Bir sakıncası yok.Ancak gerekte yok.

 12. Doktor bey 10 gün önce varis ameliyatı oldum bacağımda fazlaca varis vardı fakat bugün dikişler çıkınca bir damarımın hala varisli kaldığını gördüm. sizce bunu doktor unutmuş müdür yoksa ameliyat sonrası oluşan bir durum mudur. hani özel hastanede en iyi doktora da yaptırdım ameliyatı bi bilgi verir misiniz
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Varis ameliyatında doktor ne kadar özen gösterirse göstersin varisli damarların bir kısmının çıkartılamaması normaldir.Normal olmayan 2015 te sizin varis tedavisi için ameliyatı seçmenizdir.Biz klinik olarak 1998 den bu yana varis hangi boyutta olursa olsun ameliyatsız tedavi ediyoruz.Başarı oranımız ameliyata göre 10 kat daha iyidir.Size geçmiş olsun dileklerimizi iletir varis sorunlarınız için IDEA kliniklerine uğramadan tedaviye karar vermemenizi salık veririz.

 13. İyi günler bundan yaklaşık 10 gün önce lazer ile sol bacağımdan varis ameliyatı oldum. Ameliyat sonrası morluklar meydana geldi doktorlar ödem oluşabilceğini söylediler. Morluklar vücudumda yanma hissi yaratıyor bazen de birden ağrı olup geçiyor 10 gün geçmesine rağmen rahatça yürüyemiyorum bu durum normal midir? Bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler
  Op.Dr.Seyit Mehmet KÖŞKER
  Ağrıların geçmesi için 10 uzun bir zaman değildir.

 14. Benim sağ diz altı ayak bilegine kadar varis var daha önce çok az dı ameliyat oldum çoğaldı tedavisi var mı acaba hocam
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  IDEA kliniklerinde ameliyatsız %100 garantili bir şekilde tedavi olabilirsiniz.

 15. yasin taşdemir

  hocam 1 hafta önce varis ameliyatı oldum 2 bacaktanda sol bacakta ameliyattan 1 gün sonra başlayan ve halen devam eden varis ağrısı devam etmekte 24 saat süren bir ağrı bu
  ameliyattan önce ayakta uzun süre durunca varis ağrısı oluyordu ama şu 1 haftadır sürekli sol bacakta ağrı var sağ ayağımda sorun yok acaba yanlış operasyonmu yapıldı sol bacağa teşekkürler
  Op.Dr.Serkan AKARSU
  Ameliyattan sonra ilk bir ay içinde bazı ağrıların olması beklenir.Ancak siz bu konuda doktorunuzla görüşebilirsiniz.

 16. Bayanlar da doğum sonrası oluşan ve geçmeyen genital bölgedeki varislerin de tedavisi mümkün mü? ITP hastalarına da varis tedavisi uyguluyor musunuz ? Belden aşağı çok yaygın ve çeşitli olan varislerin tedavi süreci çok uzun mu ve şehir dışından gelenler için bir farklılık uyguluyor musunuz ? tedaviler sırasın da acı çok oluyor mu yada bunun içinde herhangi bir uygulamanız var mı? ITP den dolayı varislerim konusun da kendimi çok çaresiz hissediyorum bana biraz yardımcı olursanız çok mutlu olacağım Teşekkür ederim
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Öncelikle ITP hastalığınızla ilgili;trombosit sayınız nedir?Belli seviyede ise uygulayabiliriz.
  Genital bölge varislerinide tedavi ediyoruz.
  Şehir dışından gelen hastalarımıza daha yoğun çalışarak en geç 4-5 güne yetiştirmeye çalışıyoruz.
  Acı hissi kişiye göre değişmektedir.Ama uyguladığımız tedaviler en az acılı yöntemlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.