Bitkisel Tedavi İşe Yarar mı?

Varis Bitkisel Tedavisi

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki Türkiye antibiyotik kullanımında dünya genelinde ilk sırada yer almaktadır. Maalesef bu iyi bir gelişme değildir. İnsanlar bu durumdan uzaklaşmak adına ilk çözüm yolu olarak bitkisel çözümlere yönelmektedir. Bir çok sağlık problemine iyi gelen bitkisel maddeler maalesef ki  tüm sağlık sorunlarında etkili olmayacağını bilmelisiniz. Yoksa bunu fırsata çeviren paragöz insanların tuzağına düşmeniz kaçınılmaz hale gelecektir.

Bitkisel Varis Tedavisi

Varis Hastalığının Bitkisel Ürünlerle Tedavisi Mümkün Değildir!
Konuyu hiç evirip, çevirmeden asıl aktarmak istediğim hususa size vermek istediğim mesaja geçmek istiyorum. Değerli arkadaşlar adı, rengi, kokusu, özelliği ne olursa olsun. Günümüzde hiç bir bitkisel karışım kılcal damarlarda dahil olmak üzere hiç bir damar genişlemesini hastalığını tedavi edici özelliği yoktur. O nedenle bitkisel ürünler kullanarak damar genişlemesi hastalığından kurtulmayı hiç boşuna hayal etmeyin.

Çünkü Varis Damarlarda Yapısal Bozukluk Olan Bir Hastalıktır
İnsan vücudunda 2 ana damar bulunmaktadır. Bunlardan biri temiz kanı vücuda dağıtan atardamar diğeri ise vücudun kullanıp kirlettiği kirli kanı kalbe akciğerlere taşıyan toplardamardır. Bu iki damar ile bağlantıyı sağlayan çok ince yapıda olan kılcal damarlar bulunmaktadır. Hastalığın en önemli nedeni toplardamarda genişleme olup, bunun nedeni ise damar iç kısımlarında 5-10 cm aralıklarla bulunan kapakçıkların bozularak görevini yerine getirememesidir.

Toplardamarlarda Bulunan Kapakçıklar Çeşitli Nedenlerle Bozulabilir!
Hastalığı ve yapısını yakından tanımak gerekirse ilk olarak toplardamarları yakından tanımak gerekir.  Aşağıdan yukarı doğru gerçekleşen kirli kanı geri taşıma oldukça zor olup, yer çekimininde etkisi ile kirli kan kalbe yada akciğere gitmek yerine ayak uçlarına geri kaçma eğilimindedir. Fakat bunu önlemek için toplardamarlarda her 5-10 cm aralıklarla kapakçık dediğimiz dokular bulunmaktadır. Bu dokuların amacı kirli kanı geri kaçırmamaktır. Fakat kapakçıklardan bir yada bir kaçı bozulması halinde artık o toplardamar sağlıklı bir yapısı olamaz. Çünkü kirli kan kalbe gitmek yerine damarlarda beklemektedir. Bu durum damarların genişlemesi yanı sıra pıhtı haline gelip, oluşan pıhtıların akciğerlere giderek ölümcül sorunlara neden olabilmektedir.

Toplardamar Kapakçıklarının Tedavisi Yalnızca Ameliyat İle Mümkündür
Bozulan kapakçıkların onarımı için ameliyat geliştirilmiş olup, ismine kapakçık onarımı ameliyatı verilmiştir. Yapılışına bakacak olursak özellikle koltuk altı bölgesinde yer alan toplardamarlardan sağlam kapakçık alınarak bacaklarda bozulan kapakçıkların yerine nakil edilmektedir. Dikkat ederseniz burada bir onarım yapmak yerine sağlam doku nakli yapılmaktadır. Fakat çokta başarılı olmadığı için uygulanması yaygın değildir. O nedenle çözüm yöntemi olarak sorunlu toplardamardan kurtulmak daha mantıklı gelmiştir.

Sorunlu Olan Toplardamardan Tedavi İle Kurtulmak Gerekir
Günümüzde tedaviler sorunlu toplardamarın yok olması üzerine kurgulanmış olup, bunu ameliyat ve ameliyatsız yöntemlerle yapılmaktadır. Kamu hastanelerinde ameliyat ile toplardamar çıkarılırken IDEA Klinik gibi gelişmiş merkezlerde ameliyatsız yöntemlerle sadece 10 dakika gibi kısa sürede yapılmaktadır. Narkoz ve hastanede yatma durumu yaşanmaz.

IDEA Klinik Olarak Ameliyatsız Varis Tedavisi Öneriyoruz
Varis tedavisinin bilimsel yöntemleri arasında ameliyat ve ameliyatsız yöntemler bulunmaktadır. Bitkisel, ilaç, krem, sülük vs bulunmamaktadır. Idea Klinik olarak tüm hastalarda ameliyatsız yöntemlerı uyguluyor ve öneriyoruz. Sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede yapılan tedavileri aşağıda bir video üzerinden izleyelim.

Bitkisel Varis Tedavi Önerenlere (İnsanları Yanıltanlara) Bakalım
Bizim açımızdan herhangi bir bilimsel yönü olmayan bitkisel tedavi önerenlere baktığınızda ise inanın bazen çok komik duruma düştüklerini görürsünüz. Dilerseniz sayfanın devamında piyasada en çok önerilen yöntemlere bakalım.

Lahana Yaprağı: En çok önerilenlerden biri sanırım lahana olmaktadır. Diyor ki lahana yaprağını bir bardak suda kaynatın ve sonrasında cildi yakmayacak düzeyde soğumasını bekleyin. Sonrasında kaynattığınız yaprağı damar genişlemesi olan alana yapıştırın. Eeee peki ne faydası olacak bunun? bu konuda açıklaması yok, çünkü açıklama yaparsa çok mantıksız ve saçma cümleler ortaya çıkacaktır. Bacağınıza lahana yaprağı koymanız toplardamara ne yapabilir ki? hiç bir faydası olmayacaktır. Bir diğer öneriye geçelim.

Fındık ve Asma Yaprakları: Şimdi gelelim ağızdan alınan önerilere diyor ki fındık yada üzüm asmasının yapraklarını 1 litre su içinde kaynatın ve elde ettiğiniz suyu için. Güzel peki bu ne işe yarayacak? içtiğimiz bu su yada çay artık neyse midemizden toplardamara ulaşarak bozuk olan kapakçıkları mı düzeltecek? tabii ki hayır öyle bir şey mümkün değildir. Olacağı 1-2 saat içinde ince bağırsaklar tarafından emilerek idrar ile dışarı atılacaktır.

Elma Sirkesi: Bir başka öneride ise varis hastalığını şişen damarlar şeklinde şeklinde tarif etmektedir. Elma sirkesinin şişliklere iyi geldiğini belirten öneride sirkeye temiz bir havluyu batırın ve sıkın sonrasında sirke ile ıslattığınız havluyu bacaklarınıza sarın 30-45 dakika bekletin. Düzenli olarak uygulamak gerekiyormuş. Öncelikle varis hastalığı şişlik değil, damarlarda normalin üzerinde kan beklediği için genişlemeye neden olmaktadır. Sirekli bezi  koyduğumuzda ne olacak? söyleyim cildinize zarar verecek fakat yinede varise bir etkisi olmayacaktır.

Kivi Tüketin: Bir başka öneride ise kivi tüketmenin varis tedavisine etkili olduğu belirtilmekte ve günde 3 defa kivi tüketilmesi önerilmektedir. İyide yediğimiz kivi yada diğer meyveler benim bacağımda yer alan bozuk damarı nasıl onarabilir? açıklama her zaman olduğu gibi yok, çünkü soran sorgulayan da maalesef yok.

Hiç Bir Bitki Varisi Tedavi Edemez, Yok Edemez!
Yukarıda ki saçmalıkları aktarmaya devam etsek inanın sayfa uzak gider. Çünkü aklına gelen bir çok bitki yada bitkisel karışımı tarif diye ekleyebilirsin. Oysaki hiç bir bitki yapısal bozukluğu onarmaya, ortadan kaldırmaya imkanı yoktur. Örnek sizin kolunuz kırıldı. Bunu hangi bitki yada ilaç tedavi edebilir? çünkü bu hastalıktan öte yapısal bozukluğu olan bir sorundur. O nedenle mutlaka işin uzmanı tarafından muayene cerrahi müdahale gerekmektedir. Aynı durum varis içinde geçerli olup, bu alanda uzman doktor tarafından önce muayene sonrasında cerrahi müdahale gerekmektedir.

Mutlaka Kalp Damar Cerrahi Uzmanına Muayene Olmalısınız
Bacaklarda ağrı, damarlarda belirgin şişlik, kaşıntı, ödem ve kanama gibi sorunları olan insanlar bitkisel tedavi vs ile zaman kaybetmek yerine mutlaka yaşadığı yerde bir hastane yada varis tedavi merkezine giderek kalp damar cerrahi uzmanına muayene olması gerekir. Bunun için IDEA Klinik ücretsiz muayene imkanı sağlamaktadır. Alanında tecrübeli kalp  damar cerrahi uzmanlarının görev yapığı IDEA Klinik İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da hizmet vermektedir.

10 Dakikada Ameliyatsız Yöntemlerle Tedavi Ediliyor
Bitkisel karışımlar vs ile sağlığınızı ve paranızı kaybetmek yerine bilimsel yöntemlerle sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede tedavi olarak sağlığınıza kavuşursunuz. Tedaviler ameliyatsız olması nedeniyle narkoz, hastanede yatma ve iş gücü kaybı gibi sorunlar yaşanmaz. Ücretsiz muayene ile öncelikle hastalığınız ve derecesi tespit edilmektedir. Aynı zamanda hastalığınıza uygun tedavi yöntemi belirlenmektedir. Kliniklerimizde uygulanan en yaygın yöntemler Lazer, Radyo Frekans, Köpük ve Skleroterapi olup, tüm varisler 10 dakika gibi kısa sürede tedavi edilmektedir. Estetik tedavi olup, herhangi bir iz kalmayacaktır. Sadece ilk 10-15 gün geçici hafif bir morluk olabilir.

Tedaviye Geç Kalmanız Halinde Varis Ülseri Olursunuz
İnsanların tedavide geç kalması maalesef şikayetlerin artması yanı sıra hastalığın sürekli olarak ilerlemesine neden olmaktadır. Bunun sonucunda dayanılmaz ağrılar, gece krampları ve sonunda bacaklarda iyileşmesi zor yaralar ile karşı karşıya kalırsınız. Varis ülseri dediğimiz bu durum genelde bilimsel olmayan yöntemlerle zaman kaybeden insanlarda sık görülür. IDEA Klinikte bunun içinde PRP yöntemi uygulanmaktadır.

Doktorlarımızla Görüşün, Bilgi Alın
Evet arkadaşlar yazının sonunda sizlere bir önerim olacaktır. IDEA klinik sizlere ücretsiz muayene imkanı sunmaktadır. Kafanıza takılan hususlarda doktorlarımızla görüşerek bilgi alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey size en yakın IDEA Klinik şubesini arayarak hafta içi yada Cumartesi gününe randevu almaktır. Yaşadığınız sorunla ilgili sizlere detaylı öneriler verilecektir.

12 Yorum

 1. varis tedavisinin maliyeti ne kadar oluyor

  • varislerinizin yaygınlığına bağlı olarak değişir.kliniklerimizde varis muayenesi ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Prof.Dr.h.Berat Cihan.

 2. Benim bacaklarimda varis var agri falan yok damarlarimda gorunmuyo ama cok kotu sekilde bacaklarim şişik ne yapmaliyim
  Op.Dr.Nihat AYDIN
  Size en yakın IDEA Klinik şubesinden randevu alarak muayene (ücretsizdir) olabilirsiniz.

 3. Ben ayaklarımdaki arı ve şişlikten dolayı doktora gittim bana ultrason çekildi varislerin 6.2 büyüklüğünde olduğu ve ameliyat olmam gerektiği söylendi açıkçası önce çok korktum sonra aynada kendime bakınca doktorun abarttığı kadar bişey yok tu bacaklarımda ama bir kaç yerde variz var tabi bunlar çok belirgin deyil şimdi size geldim diyelim ve tedavi oldum birdaha variz tekrarlarmı bana kesin bir cevap verebilirmisiniz şunu unutmada maliyeti nedir bana bir fiyat verebilirmisiniz lütfen.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kliniğimizde ameliyatsız tedavi edebiliriz.Tedavi edilen varisler bir daha asla varis olamaz.Ancak bir başka damar varisleşebilir.

 4. Beyaz gelincik

  27 yasındayım diz kapaklarımda oturup kalkarken kıtırdama seslerı geliyor ve diz kapagı arkasında morarma olusuyor
  Ayak bıleklerımde aynı sekılde yururken bile kıtırdıyor bu kotu bişeymi
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Konuyu bir ortopedi uzmanına sormanız uygun olur.Kliniklerimizde Ortopedi uzmanı yoktur.

 5. VARİKOSEL YUMURTANDA ŞİŞLİK YAPTI YOLDA YÜRÜRKEN ZORLANIYORUM…YUMURTA GİBİ ŞİŞMİŞ..BANA TEDABİ SÖLERMİSİNİZ VARSA BANA MAİLDEN YOLLARMISINIZ..ÇÜNKÜ AMELİYAT OLDUM BİR İŞE YARAMADI
  Op.Dr.Serkan AKARSU
  Kliniklerimizde ürolog doktor yoktur.Konu üroloji ile ilgilidir.

 6. Bacaklarima pihti atti ondan kaynaklanan şişmeve varisleri tedavi ediyormusunuz
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Durumunuzu eski ve yeni raporlarınızla beraber değerlendirmemiz gerekir.

 7. İ v c trombozu na bağlı kasıklarim da ve bacaklarim da kalın varis ler var ne yapabilirim

 8. ankara gatada köpük tedavisi oldum bir işe yaramadı şu anda kramplarım var belirgin ve yoğun kılcal damarlar çıkmış durumda ne ypmalıyım
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Yapacağınız tek iş İstanbula kliniklerimizden birine gelmeniz.Sizi tüm varis ve kılcal damarlardan kurtarırız.

 9. Bende malesef varis problemi var bacaklarimda çok siddetli agrilarim oluyor doktora gittim ilaç tedavisi verdi araştırdım bunlarda sadece sikayetlerimi azaltiyor ama bi çözüm olmuyor bu bahsettiğiniz tedavinin ücreti ne kadar ogrenebilirmiyim
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kliniğimizde muayene ücretsiz olup tedavi ücreti muayenede belirlenmektedir.Genel olarak 400-8000tl aralığındadır.SGK lılara %50 indirim yapılmaktadır.

 10. slm mustafa bey varis sağ diz kapağın altında dör yıl önce vardı ve bunun için doktora gittim cok küçük ilac verdi hamile kalınca bırtakmak zorunda kaldım varis durduğu yerde dururmu durmuyo şimdide sağ ayak bileğimin üstünde damar cıktı şiş deyil ama belirgin bu beni rahatsız ediyo yaban mersini kapsülü kulan dedi bi arkadaş doktorada gittim utrasyon cekilcek doktor damarıma bakmadı bile direk utrasyon dedi
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kliniğimizde ameliyatsız tedavi olabilirsiniz (köpük+radiofrekans) yöntemleri ile.

 11. varikosel rahatsızlığğına tedaviniz varmı bende hem varis hemde varikosel var bu konudada bitkisel olarak ne yapabilirim n 05438124036
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kliniğimizde varislerinizi tedavi ederiz.Ancak varikosel için üroloji uzmanına müracaat etmen gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.