Bacak Yaraları (Varis Ülseri) Nasıl İyileşir?

Varis Ülseri (Bacak Yarası)

Geçtiğimiz günlerde sizlerle varis hastalığı tedavi edilmezse ne olacağına dair faydalı bir sohbet gerçekleştirdik. Sonuç olarak hastalığın ilk başlarda ciddi bir şikayete neden olmadığı, fakat bu durumun sürekli olmadığı ve  ilerleyen süreçte başta bacak ağrıları olmak üzere geceleri sıkça karşılaşılan kramp, kaşıntı ve kanamaların kaçınılmaz olduğunu anladık. İnsanı bezdiren şikayetlere ek olarak bacaklarda renk değişimi, ciltte sertleşme ve maalesef bacak yaraları dediğimiz varis ülseri problemi ile karşı karşıya kalıyoruz.

Varis Ülseri Nedir?

Halk arasında bacak yaraları olarak bilinen bir hastalık olup, nedeni damar çatlaması diyebiliriz. İyileşmesi zaman ve sabır gerektiren bir hastalıktır. 2 Yıl öncesine kadar sadece oksijen tedavisi ile sadece gelişmiş hastanelerde yapılmaktaydı, son yıllarda ise başta IDEA Klinik tarafından uygulanmaya başlayan ve uygulanışı hızla artan PRP yöntemi ile yapılmaktadır. Sayfanın devamında PLATELET-RICH PLASMA (PRP) ne olduğu ve nasıl yapıldığına dair detayları bulacaksınız.

Bacak Yaraları Neden Olur?

Bu sorunun cevabı tek ve oldukça net olup, tedavi olmamaktan olur. Evet arkadaşlar milyonlarca hasta damar genişlemesini yeteri kadar ciddiye almaması nedeniyle tedavileri sürekli ikinci planda kalmaktadır. Öyle ki bacaklarda ağrı, kramp ve kaşıntı sorunlarına bile aldırış etmeden bir yada bir kaç yıl yaşayabilmektedir. Fakat tek sorun ağrı, kramp olmayıp, aynı zamanda bacaklarda renk değişimi süreci başlamaktadır. Bu noktadan sonrası bacaklarda kanama ve iyileşmesi güç yaralar yani ülser ile karşı karşıya kalacaksınız.

Görüntüsü Bile Ürkütücü
Bir çok insanın ilk defa duyduğu bu hastalık bir çoğumuz nasıl olduğunu eminim merak ediyordur. Aslında görüntüleri yayınlama konusunda sürekli tereddüt içinde kalıyorum. Fakat bu sefer işin ciddiyetini anlamanız için yayınlamaya karar verdim. Aşağıda tedavi edilmeyen damar genişlemesinin neden olduğu durumu görebilirsiniz.

Varis Yarası Varis Ülseri Bacak Yarası Bacaklarda Renk Değişimi

Genişlemiş Damarlar Erken Dönemde Tedavi Edilmelidir
Doktorların en çok kullandığı kelimelerden biri erken teşhis hayat kurtarır vs burada da aynı şekilde erken teşhis size bir çok avantaj sağlamaktadır. Bizde bunu destekleyerek sizlere hastalığınızın teşhisinde kolaylık sağlamak için ücretsiz muayene imkanı sunuyoruz. İstanbul, İzmir ve Ankara’da bulunan kliniklerimize haftanın 6 günü randevu alarak gelebilirsiniz. Teşhis sonucunda damar genişlemesi tespit edilmesi halinde sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede ameliyatsız yöntemlerle sağlığınıza kavuşursunuz.

Varis Ülseri Nasıl Geçer?

Öncelikle kendi kendine geçme imkanı olmayıp, iki aşamalı bir süreç uygulanmaktadır. İlk olarak ortaya çıkan yara (ülser) iyileştirilmeli, sonrasında bu yaraya neden olan damar genişlemesi iyileştirilmelidir. Tabii ki bu süreç biraz sabır gerektirmektedir. Peki nasıl yapıldığına bir bakalım.

PRP Yöntemi İle Çözüm Buluyoruz
IDEA klinik olarak bu hastalığın çözümüne dair tüm imkanları seferber etmiş ve sürekli geliştirme içerisindedir. Bundan 2 yıl öncesine kadar bacaklarda ortaya çıkan yaralar sadece oksijen bölümü olan hastanelerde 6 ay gibi bir sürede yapılırken şimdi ise kısa adı PRP (Platelet-Rich Plasma) yöntemi ile ameliyatsız ve hastanede yatmaya gerek olmadan bir kaç seansta sağlığınıza kavuşuyorsunuz.

Hastanın Kendi Kanı İlacı Oluyor
PRP Teknolojisini biraz daha derinlemesine ele alacak olursak ilk işlem hastadan 10-20 ml kan alımı ile başlamaktadır. Alının bu kan özel bir cihaz yardımı ile kan pulcuklarından zengin bir serum haline getirilmektedir. Aşağıda yer alan video’da hazırlanışı ve uygulanışına dair görüntülerde göreceksiniz. Hazırlanan serum yaraya enjekte edilmektedir. Kişinin kanı ile beslenen cilt iyileşme hızı 5 kat artmakta ve aynı zamanda o bölgede bulunan damarlarda kan akışını hızlandırmaktadır.

FDA Tarafından Onaylandı
Son yıllarda bir çok alanda uygulanmaya başlamış olan PRP uygulaması Amerikan İlaç Dairesi FDA tarafından onaylanmış bir yöntemdir. Bacağınızdaki yara durumuna göre bir kaç seans uygulama gerekebilir. Her seans en fazla 10 dakika gibi bir sürede yapılmaktadır.

Nasıl Yapıldığını İzleyin
Aşağıda yer alan video’da kalp damar cerrahi uzmanlarımız tarafından uygulanan PRP uygulaması görülmektedir.

Tedavi Olmak İçin Ülser Olmayı Beklemeyin
Tekrar belirtmek gerekirse tedavi edilmeyen venler maalesef bacak yaralarına neden olmaktadır. Bu tür sorunları yaşamamak için yapmanız gereken geç kalmadan doktora müracaat etmenizdir. Gelişen teknoloji ile birlikte varis tedavisi oldukça basit hale gelmiş olup, sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede ameliyatsız yöntemlerle sağlığınıza kavuşursunuz.

Varis Kanaması

Konularımızı takip edenler mutlaka dikkat etmiştir. Varis hastalığı kendiliğinden geçen bir hastalık olmayıp, çok fazla zaman kaybetmeden, daha fazla ilerlemeden tedavi olmanızı öneriyoruz. Aksi durumda ise en basit haliyle ağrı, sızlanma, şişlik, ödem ve kramp görülür. Bununla da yetinmeyip kanama sorunu ortaya çıkacaktır.

Varis Kanaması nasıl durdurulur?

Bu sorun toplar damarda olduğu için daha zor durma eğiliminde olup çok basit önlemlerle durdurulabilir. Atar damarlardan olan kanamalar damarın kendini büzebilmesi sayesinde daha çabuk durdururlabilr ama toplar damarların kendini büzme yeteneği yoktur.
Kanamanın durdurulması için yapılması gereken şey tektir kanayan yerin üzerine tampon yapılmalıdır. Kanama fazla değilse aralıksız 3 – 5 dakika basılması yeterli olmaktadır.
Elle ya da parmakla bu şekilde belirli süre tampon yapmak kanamayı durdurmadıysa bu durumda bandajla tampon yaparak sarmak gerekir. Tampon tam kanamanın olduğu noktaya konur dolaşımı bozmayacak sıkılıkta sarılır ve saatler sonra açılıp kontrol edilir, hala devam ediyorsa sağlık merkezi ve doktor gözetiminde yapılması önerilmektedir.

Bacaklarda kanama neden olur?

Yıllar içerisinde cilt altı yağ dokusunu ve cildi incelten damar genişlemesi kişinin çabuk yaralanabilir hale gelmesine neden olur. Hatta öyleki toplardamalar kendiliğinden delinebilir hale getirebilmektedir. Cilt bu kadar inceldiğinde küçük travmalar ve kıyafetin sürtünmesiyle bile damar delinip kanamaya sebep olabilir. Bu basit yaralanma ciddi kan kaybına neden olabilir.

Varis kanaması tedavi

 

Yazan
Op Dr Eren Anğ

Kaynak
http://dergipark.gov.tr/tepd/issue/16562/172982

33 Yorum

 1. turgut şamlioğlu

  selar trfık kazasında kirilan sol ayak bilrğinde yara olüşnaktara bunu nasil ve hangı klinklerde tedavısını yaptirabilirim teşekkurler

  • 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim,tedavi edebiliriz

   • Hocam selamlar ,benim babamin insaat calirsirken binanin altinda kaldi vé insaat demiri bacagina girdi bir Séné boyunca alcida kaldi 20 yada 25sene olacak fotorakta goruldugu gibi ilerliyo acaba size nasil ulasabilirim size fotoraf gondere bilirmiyim ben suan paristeyim babamla ilgilenemiyorum babam tabiki turkiyede sizinle nasil gorusturebilirim lutfen Bana yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekkurler

    • Merhaba,
     05426210888 nolu telefondan size en yakın kliniğimizi öğrenebilir, extra bilgi ve tüm kliniklerimize muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz
     Op.Dr.Nihat Aydın

 2. Sabahnur sahın ve

  Mrb babamın ayagıı 30 yıldır yara yanık gıbı delıkten sureklı ıntıhap akıyor oksıjen tadavısı gordu ve yenı bıttı ama cok sancılanıyor uyuyamıyor sancıdan sureklı hıc kesılmeksızın ıntıhap akıyor kılınıgızde tedavısı mumkunmu lütfen gerı donermısınız

  • 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin değerlendirelim,telefon numaranızı bırakırsanız iletişime geçebiliriz

 3. Bundan yaklaşık 20 yıl önce bir trafik kazası geçirdim ve bileyim parçalandı şimdi bilek Kısımlarında yaralar çıkıyor ve iyileşmesi çok uzun sürüyor bunun tedavisi için ne yapmam gerekiyor

 4. Hocam benim annemde de Venöz yetmezliğine bağlı iğleşmeyen yaralar oluştu çok yere götürdüm sonuç alamadım bir yer kapansa diğer yer açılıyor yani benim ümidim tükendi bir yardımcı olur uyunuz dopler sonucunu göndersem

 5. PRP tedavisi ücreti ne kadar hocam?
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Tedaviye PRP olarak değil de tedaviye tümüyle yaklaşıyoruz, bu durumda varislerin yaygınlığı ve yaranın geniliği ücretlendirmeyi belirliyor.
  Net ücretlendirme için size yakın kliniğimize gelebilirsiniz.

 6. Hocam benim ayağımda vâris var ve yara oluştu kolay kolay geçmiyor nasıl bir tedavi yöntemi yapmalıyız devamlı iltihap oluyor sizce ne yapmalıyım teşekkürler
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Öncelikle yaraya sebebiyet veren varisle beraberyaranın PRP ile tedavi edilmesi gerekir.Kliniğimizde yapabiliriz.

 7. hocam ben yaklasık 20senedır bu hastalıkla ugrasıyorum ayaklarımın bılegınde onde ve arkasında yara acıyo ve zaman kapatıyor tekrar acıyo Adana Hatay G antep gıtım .hıc bır dr bu gecmaz dedı atar damar kanı atıgını toplar damarların kapalı ve busustugunu pıs kanın yukarıya basmadıgını ayaaktakı kapakcıgın kanı sızdırdıgını o yuzdende beslenemııgını ve yara actıgını soyledıler bende sabah daflon500mg coraspırın100mg ıcıyom aksamsa sadece daflan 500gr ılac alıyorum bakım olarakta ıtal ayak bakım ortulerı ve gazlı bez sonrada bantlıyorum aksamları yatarken yastıkayagıma gunduzde kılotlu varıs corabı gıyıyorum ayaklarıma bakmaya calısıyom ne yapmamgerek hocam
  Op.Dr.Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı
  Merhaba,kliniğimizde sizinki gibi ileri varisleri ve buna bağlı venöz ülkser dediğimiz yaraları olan hastalarımızı köpük skleroterapi(ileri varislerin tedavisinde) ve prp dediğimiz kök hücre tedavisi(varis yaraları için)ile başarılı bir şekilde tedavi etmekteyiz.Bacaklarınızdaki toplar damarlara yönelik en son yapılan doppler ultrason tetkikiniz ile birlikte buyrun kliniğimize gelin detaylı muayenenizi yapalım(muayene ücretsizdir),tedavinizi düzenleyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.