Ellerde Damar Genişlemesi (El Varisleri)

Sağlıklı bir hayat için gerekli olan kan ve kanı vücudumuzun her yerine taşımakla görevli olan dolaşım sistemi bazen bizzat sağlık ve estetik kusurlara sebebiyet vermektedir. Özellikle bacaklarda sık görülen damarların genişlemesi daha çok bacaklarda olup, nadiren kadınların genital bölgesinde görülmektedir. Bunun dışında görülen sorunlar hastalık olmayıp, daha çok venlerin belirginleşmesi olarak değerlendirilmelidir. Aynı şekilde ellerde görülen sorun yine varis olmayıp, damar şişmesi yada belirginleşmesi şeklinde ele alınabilir.

Çünkü Varis Yapısal Bozukluktur
Bacaklarda görülen sorunun kaynağı kapakçık bozukluğu olup, kirli kanın geri kaçmasını önleyen (kapakçıklar) doku bozulması sonucu kirli kan damarlarda bekleyerek venlerin genişlemesi, kıvrımlaşması sonucu ağrı, kramp, kaşıntı kanama ve devamında bacak yaralarına yol açmaktadır. Bu şekilde olmayan sorunlar hastalık değerlendirilmez.

Cilt Kalınlığının Azalması Venleri Belirgin Hale Getirir
Ellerdeki damarların genişlemesi ve varis gibi algılanmasındaki asıl etken ilk etapta yaşlılık olup, yaşlanmaya bağlı olarak cilt kalınlığının azalması ve yine aynı şekilde cilt altında bulunan yağ dokusunun bir müddet sonra tamamen yok olması normalde oldukça ince olan venleri daha kolay görülür hale getirmektedir.

Herhangi Bir Şikayet Oluşturmaz
Bacaklarda görülen damar genişlemesi gibi yapısal bir bozukluk olmadığı için günlük hayatta herhangi bir şikayete neden olmaz. Yani ellerinizde ortaya çıkan damar genişlemesi hastalarında olduğu gibi ağrı, şişlik, kaşıntı, kramp gibi sorunlara neden olmazlar.

Estetik Yönden Kötü Görünür
Özellikle genç ve orta yaş bayanların canını sıkmaktadır. Çünkü estetik yönden kötü görünmesi ve daha yaşlı görünüme neden olması nedeniyle tedavi edilmesi önerilmektedir. Estetik yönden herhangi bir sorun yaşamıyorsanız erkeklerde genelde ciddi sorun teşkil etmez bu şekilde yaşarım sorun değil diyorsanız cerrahi müdahaleye gerek yoktur. Fakat estetik yönden kötü görünümü sizin sıkılmanıza neden oluyorsa mutlaka kalp damar cerrahisi uzmanlarından hizmet alabilirsiniz.

El Varislerinin Tedavisi Ameliyatsız Yapılır
Güzelliğine önem veren, bakımlı ve genç görünmeyi isteyen hanımlar ellerindeki damar genişlemesinden sadece 10 dakikalık kısa bir sürede yapılan uygulamalarla kolayca kötü görüntüden kurtulabilir.

Köpük (Skleroterapi) Yöntemi Uygulanmaktadır: Tedavisi ameliyatsız yöntemlerle yapıldığı için kişi 10 dakika ayırması yeterli olacaktır. Bazen tek seans yeterli olmayıp, 2. seans gerekebilir. Ameliyatsız yöntemlerde uygulanan Lazer ve Radyo Frekans (RF) ellerde etkisi olmayıp, geriye sadece köpük (skleroterapi) ve yapıştırma yöntemi kalmaktadır. Sorunlu venlerin içinden çok ince bir enjektör ile yapılan uygulama sonrası herhangi bir iz kalmamaktadır.

Sonrasında Tekrarlama Olmaz
Bir kez tedavi edilen ellerdeki genişleme sonsuza kadar onarılmış olup, bir daha tekrarlama vb sorunla karşı karşıya kalmazsınız. Yani sürekli sıkıntı ile yaşamak yerine tedavi olarak içinizi rahatlatabilirsiniz.

Tedavi Öncesi ve Sonrası Görüntüler
Aşağıda yer alan görselde tedavi edilmiş olan el varislerinin öncesi ve sonrası görüntüleri yer almaktadır.

Ellerde Damar Genişlemesi
Tedavi Edilmiş Hali

Ücretsiz Muayene İmkanından Yararlanın
Sizde ellerinizdeki kötü görüntüden rahatsız oluyorsanız bu konuda detaylı bilgi almak için Kliniklerinden yararlanabilirsiniz. Türkiye’nin en büyük 4 şehri İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da hizmet veren IDEA Klinik tüm hastalarına ücretsiz muayene imkanı sağlamaktadır. Alanında tecrübeli doktorların görev yaptığı kliniklerde 10 dakika kadar kısa bir sürede sağlığınıza kavuşursunuz.

Kollarda Genişlemiş Damarlar

Yukarıda yazılan uygulamaların hepsi kollardaki damar genişlemeleri için de geçerlidir. Ellerdeki kadar olmasa da kollardakiler de kişiyi görsel olarak rahatsız edebilir. Diğerleri gibi bunların da tümü yok edilebilir.

El Varisi Tedavi Ücretleri

Ücret sorunun yaygınlığına göre muayene ile netleştirilir. Hafif düzeylerde ise 1000 TL civarı, yaygınsa 1500 TL civarı tutmaktadır. ileri vakalar muayene ile belirlenir

7 Yorum

 1. İstanbulda varmı bir poliklinik

 2. Eskisehirde varmı onerebilecehiniz bir poliklinik var mı acaba

 3. Gaziantep’te yönlendirebileceğiniz bir hastane ya da doktor var mı acaba?
  Op.Dr.Eren ANĞ
  Maalesf Gaziantep te size önerebileceğimiz bir yer yok.

 4. ellerim kollarimdaki damarlarin tedavi ücreti nedir öğrenebilirmiyim
  Op.Dr.Eren ANĞ
  Eldeki damarların yok edilmesi için 1000tl ücret almaktayız.

 5. ellerimdeki damar ve lekelenmeler ile ilgili bili almak istiyordum…SGK dan faydalanabilirmiyiz..
  Op.Dr.Nihat AYDIN
  Öncelikle bu şikayetleriniz için SGK dan yararlanamazsınız.Kliniklerimizde tedaviniz yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.