Ameliyat Sonrası Yapılması Gerekenler

Varis Ameliyatı Sonrası

Konuya geçmeden önce her zaman yaptığım bir uyarıyı tekrarlamak istiyorum. Varis ameliyatı olmak zorunda değilsiniz. Çünkü tüm damar genişlemesi hastalıkları ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilmektedir. IDEA Klinik İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa kliniklerinde sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede ameliyatsız, iş gücü kaybı yaşamadan sağlığınıza kavuşursunuz. Ücretsiz muayene ve SGK mensubu hastalara %50 indirim sağlanmaktadır. İmkanlarımızdan haberdar olmayan yada İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlere gelme imkanı olmayan insanlar mecburen ameliyat olmaktadır. Peki bu arkadaşlarımız hastaneden çıktıklarında ne yapmaları, nelere dikkat etmeleri gerekir, bu konularda önerilerde bulunacağız.

Yapılması Gerekenler

Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Bugüne kadar yaklaşık 10 farklı yöntem geliştirilmiş olup, özellikle 2-3 tanesinin uygulanışı hasta yoğunluğu olan devlet hastanelerinde devam etmektedir. Yaşayacağınız sorunlar uygulanan yönteme göre değişmektedir. Örnek Strippng Venektomi yönteminde kasıklardan yapılan kesi ile sorunlu venler çıkarılmaktadır. Pake Eksizyonu yönteminde ise venleri çıkarılmak yerine uçları kesilerek yada kesilmeden bağlanır. Aynı şekilde Hook Venektomi vs gibi uygulamalar bulunmakta olup, bu konuda detayları aşağıdaki bağlantıya tıklayarak görebilirsiniz. https://www.damargenislemesi.com/varis-ameliyati-olmak-zorunda-degilsiniz.html

İstirahat (Çok Önemli): 3 ile 7 gün arasındaki hastanede geçen süreçten sonra kişi taburcu edilmektedir. Fakat bu kişinin iyileştiği anlamına gelmez. Çünkü bu noktadan sonra 15-20 yatak istirahati gerekmektedir. Kişi evine giderek mümkünse tuvalet ihtiyaçları dışında bir şey yapmamak üzere yatmalıdır. Bu uyarıya dikkat edilmemesi halinde bacaklarda şişlik ve dayanılmaz ağrılara neden olacaktır.

Banyo Yapmıyoruz: Evet değerli arkadaşlar ameliyat olduğunuzda 1 hafta 10 gün kadar banyo yapmamanız gerekir. Tabii ki bu durum kişiyi rahatsız edeceği için vücudunu ıslak mendil ile silebilir. Buradaki yasağın amacı kesi yapılan yerlerde iltihap riskini azaltmak için biraz banyodan uzak duracağız.

Antibiyotik Kullanımı: Yaraların iyileşme sürecinde iltihap riski ve oluşan ağrıyı azaltmak için doktorunuzun önereceği Antibiyotik ve kılcal damar oluşumunu önleyen Aspirin kullanmak gerekir.

İş Değişikliği Gerekebilir: Damar genişlemesi hastalığı genel olarak ele alındığında nedenleri arasında genetik ve doğurganlık ortaya çıksa da önemli bir nedeni ise kişinin meslek seçimi ile alakalıdır. Çünkü ayakta çalışanların büyük bir bölümü damar genişlemesi riski taşımaktadır. Ayakta ve sabit çalışan insanların mutlaka farklı bir iş seçimi yapması gerekir. Aksi halde yine aynı sorunla karşı karşıya kalırsınız.

Varis Çorabı Yada Bandaj Kullanımı: Tedavi sonrasında özellikle 2 ile 6 aylık bir süreçte bandaj yada benzeri işlemi görecek olan varis çorabı kullanmak gerekebilir. Biraz sıkıcı olsa da bu iyileşmeyi hızlandırmaktadır.

Yukarıdaki Sorunları Yaşamak İstemiyorsanız (Ameliyatsız Tedavileri İnceleyin)
Evet değerli arkadaşlar konunun ilk başındaki belirttiğim hususlara tekrardan geldik ve üstüne basarak tekrar belirtmek istiyorum. Varis ameliyatı olmak zorunda değilsiniz. Yani yukarıda belirtilen sorun ve şikayetleri yaşamak, iş gücü kaybı yaşamak zorunda değilsiniz. Bu durum tüm varislerde geçerli olup 1 mm kılcal damarlar dahil baş parmak kadar kalın olabilen tüm varislerde ameliyatsız tedaviler %100 başarı ve tekrarlama riski olmaksızın uygulanır.

Tedavi Sadece 10 Dakika Sürmektedir
Ameliyatsız uygulamalarda tedaviniz sadece 10 dakika sürmekte ve ameliyathane, narkoz gibi uygulamalar gerekmemektedir. Bu durumlar olmadığı için tedavi sonrası hastanede yatma ve iş gücü kaybı gibi durumlarda yaşanmaz. Tedavisi yapılan hastamız aynı gün evine, işine, okuluna yada tatiline devam edebilmektedir.

SGK Kapsamında ve Ücretsiz Muayene İmkanı Sunuyoruz
Idea kliniklerinde size sunulan bir diğer imkan ise ücretsiz muayene desteği olmaktadır. Alanında tecrübeli kalp damar uzmanları görev yapmaktadır. Ücretsiz muayenesi yapılan hastalarımız SGK kapsamında olması halinde tedavi ücreti %50 indirimli olarak belirtilmekte ve hastanın onay vermesi halinde aynı anda tedavisi yapılmaktadır.

56 Yorum

 1. Ameliyatsız varız tedavisi ücreti ne kadar bende SGK güvencem var,birde bu hastahaneniz nerede bende istanbuldayım,saygılarımla

  • 05426210888 nolu tele2fona whatsapptan fotoğraf gönderin yada kliniğimizde muayene ücretsiz gelin değerlendirelim.
   Op.Dr.Orhan Coşkun

 2. Bende polis memuruyum hocam her iki ayağımda da varis var bunu tedavi etmek istiyorum ve bunun sağlık özrü oranı var mı meslek değişimi için şimdiden tşkler

 3. Varis ameliyatı oldun damarları aldılar 15 gün rapor verdiler ağrılarım var halen yine rapor alabilir miyim

 4. Varis ameleti oldum lazer ayakta cok duruyom agrilarim var ne yapmaliyim hocam simdiden yorumlariniz icin allah razi olsun

  • Günümüzde tüm varisler ameliyatsız tedavi edilebilir. Yeterince araştırmamışsınız. Kliniklerimizden size en yakın olana gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirebiliriz.

 5. 1 haftadır varis ameliyatı oldum gece uyurken varis çorabını çıkarıyorum ama ağırlık hissediyorum ne yapmalıyım

 6. Lazerle ameliyat oldum 2 gündür varisden ayagım şişdi ne yapmaliyım

  • istirahate önem vermelisiniz,sadece tuvalet ihtiyacı için ayağa kalkabilirsiniz (2-/gün),extra sorun olabilir doktorunuzla görüşmelisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir