Varis Hastalığı Cinselliği Etkiler mi?

Varis Hastalığı ve Cinsellik

Hastalıklar genelde insanlarda estetik yönden kötü bir görünüme neden olduğu kadar ruhsal ve yapısal bozukluklara da neden olmaktadır. Özellikle ani bir şekilde öğrendiğiniz sağlık sorunları kişiye kısa sürelide olsa hayattan soğutmaktadır. Bu durum insan hayatı ve ilişkilerini olumsuz etkilemektedir. Peki asıl konumuz olan ve en çok sorulan sorular arasında yer alan varis hastalığı cinselliği etkiler mi? sorusuna yanıt vermek istiyorum.

Cinsel İsteksizlik

El ve Bacak Varisleri Cinselliği Etkilemez
Öncelikle hastalığın bulunduğu bölge önemlidir. Çünkü varis hastalığı bacaklar, eller ve hatta kadınlarda genital bölgede görülmektedir. En sık görüleni bacaklar olup, bu şekilde hastalığı olan insanlarda cinselliği etkileyen bir yönü yoktur. Fakat baştan da belirttiğim gibi hastalığın verdiği ruhsal bozukluk haliyle cinsel isteksizliğe neden olabilir. Tabii ki bir müddet sonra bu kendiliğinden normale dönecektir.

Vajinal Varisler Kısmi Anlamda Etkiler
Hanımları ilgilendiren hususa tekrar dönmek gerekirse özellikle hamile kadınlarda daha sık görülen vulvar varisler maalesef cinselliği kısa anlamda da olsa etkileyebilir. Çünkü iç kısımda yer alan toplardamar genişlemesi cinsel ilişki esnasında ağrıya sebebiyet verdiği için kadınlar biraz daha isteksiz olabilmektedir. Aynı şekilde sürekli genişleyen damarların duvarı inceldiği için cinsel ilişki esnasında kanama yapabilir. Bu tür durumlarda kadınlarda haliyle, korku, endişe ve isteksizliği beraberinde getirmektedir.

Erkeklerde Varikosel Sperm Sayısını Azaltıyor
Asıl can sıkıcı sorun erkeklerin sperm kanalları etrafında bulunan toplardamarların genişlemesi ile ortaya çıkmaktadır. Varikosel dediğimiz bu durum maalesef sperm sayısında azalmaya görülmektedir. Bu durum ilerleyen süreçte kişide kısırlık gibi durumlara yol açmaktadır. O nedenle tespit edildiği anda zaman kaybetmeden tedavi olmanız önerilir. Açıklama yapan uzmanlar genelde varisin cinsel performansa etki etmeyeceğini belirtse de sperm azalmasını bazen görmezden gelmektedir.

Panik Yapmayın (Varis Tedavisi Mümkün Bir Hastalıktır)
Evet arkadaşlar damarlarda genişleme doğrudan yada dolaylı olarak aslında huzurumuzu kaçırdığı söylenebilir. Bunun için öncelikle panik yapmadan çözüm yollarını araştırmak gerekir. Başlıkta’da belirtildiği gibi iyileşmesi mümkün bir hastalık olup, bunun için kişi acaba tedaviye uygun mu ona bakmak gerekir.

Hamile Değilseniz Hemen Tedavi Olabilirsiniz
Cinselliği en sık etkileyen etkenlerden biri kadınlarda vulvar varisler olup, yukarıda da belirtildiği gibi kana ve ağrıya sebep olabilir. Kişi bu süreçte hamile değilse çok fazla zaman kaybetmeden sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Kesinlikle olmasını da öneriyoruz. Çünkü bu tür hastalıklar sürekli ilerleme eğilimi olan sorunlardır.

Ameliyat Korkusu Yaşamayın (Ameliyatsız Yöntemler Bulunuyor)
Öncelikle yaşadığınız sorun gerek vajinal gerekse bacak varisleri herhangi biri önemli olmayıp, tümü ameliyatsız yöntemlerle yapılmaktadır. Bunun için ameliyat korkusu ile doktordan uzak kalmamalısınız.

Tedaviniz 10 Dakikada Yapılır?
Gebelik durumu olmayan tüm hastalarda uygulanan Lazer, Radyo Frekans, Köpük ve Skleroterapi yöntemi ile hastalığınızdan 10 dakika gibi kısa bir sürede kurtulursunuz. Güzel bir yönü ise narkoz vs uygulanmadığı için hastanede yatma gereği olmaz. Hastamız gelir, tedavi olur ve sağlığına kavuşarak geri dönmektedir.

Ücretsiz Muayene Fırsatı
Yaşadığınız en küçük sorunda bile mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Özellikle damarsal problemlerde daha dikkatli olmak gerekir. Damarlarda genişleme olabileceğinden şüpheleniyorsanız IDEA Klinikten ücretsiz yararlanabilirsiniz. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da yer alan kliniklerimizde SGK olsun yada olmasın tüm hastalar ücretsiz muayene imkanından yararlanın. Yaşadığı sorunun teşhisi ve tedavisine dair detaylı bilgi sahibi olur.

Evet arkadaşlar bu konuda aktaracaklarım bu kadar olup, bu hastalık sizi psikolojik olarak etkilemesine ve hayattan soğumasına izin vermeyin. Yapmanız gereken tek şey sadece 10 dakikanızı ayırarak ameliyatsız yöntemlerle tedavi olmaktır.

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/9781118904398.ch72

9 Yorum

 1. Sayın hocam bir kaç kez iliski esnasında bosalmakta zorluk cektim ve başaramadım kaşıklarımda varis bar bunun sebebi bumudur

 2. vajina bolgemde varısim var gunduz yururken bıle rahatsız oluyorum ve gebeyim 5aylık

 3. Hocam ayaklarında aşırı şekilde varis var. Yani varis ayak parmaklarına kadar inmiş. Ayrıca şeker hastasıyım. Dizden aşağı ve ayak parmaklarım uyuşuyor ve şiddetli ağrıyor. Yalnız ayağı kalkıp gezdiğimde ağrı kesiliyor oturduğunda ağrı başlıyor. Acaba varistenmi yani yaşamak bana haram olmuş çok acı çekiyorum. En kısa zamanda cevabınızı bekliyorum.

  • kliniklerimizde muayene ücretsiz,gelirseniz varis yönünden değerlendirip tedavinizi planlayabiliriz
   Op. Dr. Orhan Coşkun

 4. 20 Haftalik gebeyim vajina bolgemde ve sag ayagimda asiri varis var. Dogumdan sonra istanbula gelip insaAllah size ugrayacagim
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Buyrun doğum sonrası tüm varislerinizi tedavi ederiz.

 5. Sağ ayakta düz altında yoğun varış var solda daha az nasıl bır tedavi uygulanmalı ve kalp damarlarına zarar verırmi iyi günler
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Merhaba, bacağınızdaki varisler ve uygulanan tedaviler kalp damarlarına zarar vermez, kliniğimizde ameliyatsız yöntemlerle( köpük skleroterapi+radyofrekans+laser yöntemleri ile) varislerinizi tedavi ederiz.

 6. Pake eksizyonu amelıyatı oldum 2 hafta oldu. Cinsellik Ameliyattan ne kadar süre sonra gerçekleşiyor ?
  Op.Dr.Eren ANĞ
  Pake exizyonu ile cinselliğin bir ilgisi yoktur.Aynı gün bile sorun olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.