Köpük Varis Tedavisi (Skleroterapi)

Teknoloji denince insanlar genelde günlük hayatta sık kullandıkları telefon, bilgisayar, tv gibi elektronik araçlardaki gelişmeyi görmektedir. Oysaki yenilik ve gelişmeler sadece bunlarla sınırlı kalmadan hayatın her alanında olumlu gelişmelere neden olmaktadır. Örnek sağlık alanında reform niteliğinde gelişmeler olmakta ve bir zamanlar tek çözüm yöntemi olan ameliyat bu vesile ile ilkel ve gereksiz hale gelmektedir. Aynı örnekle devam edecek olursak varis hastalığı tedavisinde ameliyat gereksiz, ilkel ve hastayı boşuna külfete sokar hale gelmiştir. Ameliyat yerine sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede yapılan ve tüm vakıalarda uygulanabilen yenilikçi bir yöntem olan Köpük & Skleroterapi geliştirilmiştir.

Köpükle varis tedavisi

Köpük Tedavisi Nedir?

Halk arasında iğneli tedavi olarak ta bilinen yöntemi ameliyatsız tedavi yöntemleri arasında yer almakta ve en gelişmiş uygulamadır. Sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede sağlığınıza kavuşmanızı sağlar. Narkoz, ameliyat, iş gücü kaybı gibi sorunlar yaşanmayacağı için hastanın özgürlüğünü kısıtlamaz.

Nasıl Yapılır?
İki aşamalı bir uygulamadır. Öncelikle ilacın hazırlanması gerekir. Varis tedavisi için geliştirilmiş olan özel bir madde (ilaç) 3’lü musluk adı verilen bir alet ile ilaç + hava şeklinde köpük haline getirilmektedir. Bu nedenle Türkiye’de tedavinin ismi ile köpük olarak anılmaktadır. Köpürtülerek çoğaltılan ilaç 1 mm ve üzeri tüm sorunlu damarlara iğne ile enjekte edilmektedir. Etkisini anında göreceğiniz bu uygulamanın her hangi bir yan etkisi yada zararı yoktur.

Kimlere Uygulanabilir?
Tekrar belirtmek gerekirse damar içine uygulanan bir yöntemdir. Çok ince bir iğne ile damar içine girilip, hazırlanan ilaç enjekte edilmektedir. Sizdeki damar genişlemesi bu iğnenin girecek kadar 1 mm ve üzeri olması bu tedaviye uygun olduğunu gösterir. Damar genişlemesi nerede olduğu hiç önemli değil, el, ayak, bacak ve hatta kadınlarda genital bölge varislerinde bile güvenle uygulanmaktadır.

Skleroterapi Nedir?

Damar içinden uygulanan iki tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar köpük ve skleroterapidir. %95 Aynı yöntem diyebiliriz. Her iki uygulamada aynı ilaç kullanılmaktadır. Köpük yönteminde ilaç + hava karışımı köpük elde edilir ve bu şekilde uygulanır. Skleroterapi ise ilaç saf hali ile kullanılır. Çok nadir ve aşırı derece kalın varislerde uygulanmaktadır. İlaç saf haliyle verildiği için hastalığın yoğunluğuna göre 2. 3. seans gerekebilir. Çünkü aynı gün içerisinde belirli dozdan fazla kullanılamaz.

Uygun Olmayanlara Lazer ya da Radyofrekans Yapılır
IDEA Klinik olarak tüm hastalarımıza öncelikle ameliyatsız yöntemleri uyguladığımızı bilmelisiniz. Kısa süreli bir muayene işlemi ile köpük yöntemi uygun olup, olmadığı tespit edilir. Damarlarınız iğne girecek kadar kalın olmaması halinde ise cilt üzerinden uygulanan tedaviler önerilmektedir. Bunun için geliştirilmiş olan Lazer ve Radyofrekans yöntemi geliştirilmiş olup, detaylarını incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız. https://www.damargenislemesi.com/ameliyatsiz-varis-tedavisi.html

Nasıl Yapıldığına Bir Göz Atalım mı?
Evet değerli arkadaşlar şimdi dilerseniz birde köpükle varis tedavi uygulamasının nasıl yapıldığını uyguladığımız hastalardan görelim. Aşağıda yer alan görüntülerde ileri derece kalın varis olan bir hasta görülmektedir.

Skleroterapi Kalın Varislerde mi Uygulanır?

Tabii ki hayır yukarıda yer alan Video size ne derece etkili olduğunu göstermek için eklenmiş olup, tekrar belirtmek gerekirse, video’da gördüğünüz iğne girecek kadar genişlemiş olan tüm damarlarda uygulanabilir. Hatta isterseniz bunu farklı bir video üzerinden görelim. Aşağıda yer alan hasta ise kılcal ve orta kalınlıkta damar genişlemesi olan bir hasta olup, 10 saniye içinde nasıl etki ettiğini göreceksiniz.

Köpükle Varis Tedavi Sonrası Süreç Nasıl İşler?

İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan kliniklerimizde ücretsiz muayene olabilirsiniz. Tedavi olmaya karar verdiğinizde ister o an isterseniz başka bir güne randevu alarak gelebilirsiniz. Geldiğinizde tedaviniz en fazla 10-15 dakika sürecek bir işlem olup, tedavi sonrası 5 dakikalık bir dinlenme sürecinden sonra ister evinize, isterseniz işinize yada gezmeye gidebilirsiniz. Herhangi bir ağrı, şişlik vs olmayıp, iğne yapılan bölgede geçici hafif bir morluk olmaktadır.

Hastanede Yatma / İş Gücü Kaybı Yok
Tedavide narkoz, anestezi vs gibi uyuşturucu etkisi olan uygulamalar gerekmez. O nedenle hastanede yatma yada iş gücü kaybı gibi istenmeyen sonuçlar yaşanmaz. Ameliyat olmanız halinde ise 3-7 gün hastanede 20-45 gün olmak üzere evde istirahat etmeniz gerekir. O nedenle yenilikçi yöntemleri öneriyor ve uyguluyoruz.

Köpük Tedavisi Yan Etkisi ve Zararı Var mı?

Şu ana kadar tespit edilmiş yada tarafımıza bildirilmiş herhangi bir yan etkisi olmadığı gibi zararı yoktur. Tekrar belirtmek gerekirse tedavi sonrası iğne batırılan yerlerde kısa süreli geçici morluk oluşur. Uygulamadan sonra şu tür geçici, beklenen sonuçlar ortaya çıkabilir;
Damarda sertlik, içindeki pıhtılaşmadan kaynaklanır, pıhtı alınabilir, alınmazsa vücut tarafından emilir.
Lekelenme; kahverengi lekeler olabilir, bazen uzun sürebilir ama kendiliğinden geçer
Ağrı; genellikle ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeylerdedir.
Kızarıklık; köpüğe karşı doku reaksiyonudur, kendiliğinden geçer
Yara çıkması; çok seyrek görülen bir durumdur, ilacın damar dışına kaçması durumunda ilacın değdiği deri alanında çürüme ve buna bağlı yara olabilir. Küçük bir yara olduğu için kısa sürede iyileşir.

Köpükle Varis Tedavisi Ücreti Ne Kadar?

Cevabı en çok merak edilen konulardan biride fiyatı olup, daha öncede söylediğimiz gibi varis tedavisinde herkese aynı oranda uygulanan sabit bir ücret yoktur çünkü varisin yaygınlığı hastadan hastaya çok değişir.
İnternette tedavi ücretlerini paylaşan tek site İdea Klinik resmi sitesidir ve ücretle rşu şekildedir. SGK sı olanlarda 400-4000 arası, SGK sı olmayanlara 800-8000 TL arası değişmektedir. Net ücret muayene, idea klinik sanal muayene sayfasından gönderilecek formla veya sayfanın sonundaki telefonlara whatsapp ile gönderilecek fotoğraflara göre verilebilir. Olması zaten hastalar arasında haksızlığa neden olur. Çünkü bazı insanlar çok ince kılcal damar ile gelirken, kimi hastalar ise yıllarca bekleyerek çok kalın damar genişlemesi ile gelmektedir. O nedenle sabit bir ücret verme imkanı yoktur.

Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29687409

https://www.damargenislemesi.com/tedavi-ucretleri.html

Evet arkadaşlar bu konuda aktaracaklarımız bu kadar olup, şimdi dilerseniz sizlerin sorularına yanıt verelim. Bunun için aşağıdaki soru ve yorum formunu kullanarak doktorlarımıza sorularınızı iletebilirsiniz.

Bursa: 0532 152 26 75

Bakırköy: 0542 621 08 88

İzmir: 0542 295 52 54

Ankara: 0532 350 2587

Kadıköy: 0542 231 2823

243 Yorum

 1. Hamilelere bu tedavi oluyor mu lutfen cvp bekliyorum
  Op.Dr.Eren ANĞ
  Hamile iken tedavi yapmıyoruz.

 2. Bu tedavi sonrasında yapilan islem sonucunda ortaya beyaz damarlarin goruntusi vardi.o izler gidip gitmediğini merak ediyorum.
  Op.Dr.Nihat AYDIN
  Tedavi sonrası oluşan izler kaybolur.(ameliyat izi değilse)

 3. merhabalar.bulunduğum ildeki devlet hastanesine bacağımın yüzeyindeki kırmızı kılcal damarlardan rahatsız olduğum için gitmiştim. Muayene ve ultrason sonuçlarında varis tanısı konuldu. sağ bacağımdaki VSM çapının 6 mm, sol bacağımdakinin 3mm olduğunu öğrendim. doktorum daflon 500 mg ilaçla varis çorabı önerdi. 6mm olan damarın genişlemesi halinde ameliyat önerdi. bu süreçte bacağımın yüzeyindeki kılcal damarlara skleroterapi tedavisi yapıldı. tedavi üzerinden 2 ay geçti ancak bacağımın yüzeyinde başka kılcal damarlar belirginleşmeye devam ediyor. durum beni endişelendirmeye başladı. bu süreçte ne yapmam gerekir?
  Op.Dr.Eren ANĞ
  Bunlardan endişe etmeye gerek yoktur.Kliniklerimizde hem içirdeki hemde kılcal damarlarınız garantili bir şekilde yok edilir.

 4. Merhaba,
  Sol diz kapağın arkasında orta boy kılcal varis ve diğer iki baldırlarda küçük kılcal varisler var. Tek seansta tedavi edilebilinir mi?
  Tüm tedavi uygulamalarında cilde alerji yapma durumu söz konusu olur mu ve hangi tedaviyi yöntemini önerirsiniz?
  Teşekkür ederim.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Skleroterapi+radiofrekansla tek seansta tedavi edebiliriz.

 5. Renkli dipler ultrasonografi sonucu: Sağ SFB çapı 6 mm, diz üstü seviyede sağ VSM çapı 5 mm ölçülmüştür. Sol SFB çapı 6 mm, diz üstü seviyede sol VSM çapı 4 mm ölçülmüştür.Valsalva ile : sol CFV ve SFB de sürekli, sağ SFB de 1-2 sn süreli reflü akımı izlenmiştir.
  Ameliyat için geç kalınmış dendi ve doxium 500 kullanmam gerektiği söylendi.Tedavi olma şansım varmı,varsa hangi yöntemler.ilginize teşekkürler.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kliniklerimizde ameliyatsız tedavi edilebilirsiniz.Endişe edeceğiniz bir tablo yoktur.Ayrıca muayene bulgularıda önemlidir.

 6. selamlar benim boynumda hafif belirgin damarlar var boyundaki damarlara bir tedavi şekli varmı acaba ? ve birde ayak bileklerimin yanında bazen şişip düzelen damarlar var bunlar biraz büyük sayılırlar ve yine inceden kırmızı mavi damarlarda ayaklarımın yanlarında oluştu bu saydıklarımın tedavi varmı ve tadavide bir tehlikesi varmı acaba ? iyigünler
  Op.Dr.Serkan AKARSU
  Tedavisi elbette var.Tehlikesi olup olmadığını muayenede (ücretsizdir)söyleyebiliriz.

 7. doktor bey %50 indirimden emekli sandığı da faydalanabilir mi. yani sgk ya giriyor mu emekli sandığı. ve Ankara şubeniz güvenilir mi
  Op.Dr.Seyit Mehmet KÖŞKER
  Elbette emekli sandığıda bir sgk kuruluşu olarak %50 indirimden yararlanmaktadır.Elbette bütün şubelerimiz aynı standartta çalışmaktadır.

 8. goz altlarinda burun kenarlarimda damarlar cikti lazer tedavi olmak istiyorum cildim beyaz ve hassas iz kalir diyede korkuyorum birde goz kapaklarimdaki kilcal damar catlamalaridavar beni cok rahatsiz ediyo lazer tedavisi mumkunmu lutfen cevaplarsaniz sevinirim tesekkurler bagkur gecerlimi ucreti nekadar
  OP.Dr.Serkan AKARSU
  Hiç iz kalmadan tedavi ederiz.SGK geçerli değildir.1000tl ücret ödersiniz.Çok abartılı değilse.

 9. Köpük tedavisine başladım kılcal damar varislerim var fakat tedavi sonrasında bacağımda kahverengi çizgi halinde damar belirginleşti bu lekelenmeler geçermi merak ediyorum.Bir de doxium 1000 mg ilaç kullanıyorum bu ilacın yan etkileri varmı bana kilo aldırdı.Açıkçası tedavi doğrumu tedirginlik yaşıyorum,bilgilendirirseniz mutlu olurum.
  OP.Dr.Serkan AKARSU
  Lekelenmeler geçer.Doxiuma ihtiyaç yoktur.Kılcallar içinse RF uygulanabilir.

 10. Merhaba, benim ilk hamileliğimde 6.aydan sonra sol tarafımda vulva varisi oluşmuştu. Kadın doğum doktorum varis olduğunu doğumdan sonra kalp damar cerrahına görünmemi söyledi. Normal doğum yaptım sonrasında geçti. Şimdi 2. hamileliğimin 4,5 ayında aynı sıkıntıyı yaşıyorum. Hamileyken tedavi yapılabilir mi? Yapılmıyorsa doğuma kadar Bebeğim ve benim için tehlikeli sonuçlar doğurmaması için ne önlem alabilirim.
  Op. Dr. Nihat AYDIN
  Vulva varisleri için maalesef bir önlem yok.Doğumdan sonra gelirsiniz tedavi ederiz.

 11. Hocam ben 21 yasındayım.. Ama nerdeyse tüm bacağımda ve özellikle ayak bileği cevremde kılcal damarlarım cok yogun iki ayak bileğimde öyle 2 sene önce bilek üstü lazer uyguladılar ve sadece varis corabı verip gönderdiler ağrılarım cok fazla oluyo sadece 1 saat yürüsem bile gece ağrılarım cok oluyo.. Yasım itibariyle psikolojik olarakta etkileniyorum.. Doktora gittim ve bana ayak bilegindekilere müdahale edemeyiz çünkü ana damar oradan geciyor yanlıs bir müdahale sonucu ayağını bile kaybedebilirsin dediler.. Siz ayak bilegindeki varislere ana damarı etkilemeden nasıl bir tedavi yöntemi uyguluyorsunuz hocam.. Lütfen yardımcı olun..
  Op.Dr.Serkan AKARSU
  IDEA kliniklerinde ayak parmaklarına hatta ayak tabanına kadar ilerleyen varislere skleroterapi+radiofrekansla müdahele etmekteyiz.Hasta sayımız yüzbine yakındır.Çok şükür kimsede bir sorunla karşılaşmadık.

 12. Merhaba hocam bekarim ve varislerim var simdi tedavi olsam ileride hamilelikte tekrar cikarmi yani tedavi sonuç verirmi bidesaunaya giriyom bunun varise zarari varmi
  Op.Dr.Serkan AKARSU
  Tedavi edilen varisler hiçbir zaman tekrar varis olmaz.Ama yeni varisler oluşabilir.Saunanın bir zararı yoktur.

 13. Merhaba benim genetik varislerim var doğum dan sonra daha fazla oldu lazerle r kılcal damarları yaptırdım ama büyük damarlar yeşil yeşil örümcek ağı gibi ne yapayım yardımcı olur musunuz teşekkür
  Op. Dr. Nihat AYDIN
  Kliniklerimizde tüm varislerinizi yok ettirme imkanınız vardır.

 14. Hocam mrb ben ikiz doğum yaptım varis problemim başladı bacağımda baldır kısmında şişlik var her an damarım çıkacak gibi adanada muayne olabilecegim yada kopuk tedavisi yaptırabileceğim bir nokta varmı acaba tşkler
  Op.Dr.Serkan AKARSU
  Adanada size yardımcı olabilecek bir yer hatırlamıyorum.İstanbul yada Ankaraya gelirseniz gereken yapılır.

 15. Meraba hocam devlet hastanesinde yaptırdığım doppler sonucuna göre doktor bana hiçbir tedavisi olmadığını söyledi morelimi bozdu sonucu sizede yazıyorum lütfen bana yardımcı olun :((
  Her iki alt ekstremite femoropopliteal bölge derin venleri ile krural bölge derin venleri ve vena saphena magna önce B mod ile incelendi.
  Venöz yapılar tüm segmentlerde kompressıbl olup lümende trombüs izlenmemiştir.
  Renk modunda yapılan incelemede lümen renkle tam olarak dolmaktadır. PW Doppler ile akım normal respiratuar fazisite göstermektedir. Augmentasyona yanıt tamdır.
  Bilateral AFV de ve sol DFV de başlangıç kesiminde uzun süreli yetmezlik izlendi.
  Op.DR.Serkan AKARSU
  Naz hanım;doppler raporunuzda önemli bir durum yok.Varis hastalığının teşhisinde doppler den daha önemlisi muayene bulgularıdır.Bu raporun muayene bulguları ile beraber değerlendirmesi gerekir.Ayrıca maalesef bu raporların çoğuda gerçeği yansıtmamasktadır.Kliniklerimizde muayene ücretsizdir.Size en yakın IDEA kliniğine müracaat ederek birde bizim doktorlarımız tarafından değerlendirilmesini uygun bulurum.

 16. hocam ANKARA da yaşıyorum burada köpük tedavisi yapabilecek önereceğiniz bir yer varmı?
  Op.Dr.Seyit Mehmet KÖŞKER
  Ankara-IDEA Kızılay da hizmetinizdedir.0312 434 37 47 nolu telofonu arayarak randevu alabilirsiniz.

 17. Hocam ayak bileklerimde kılcal damarlar belirgin koyu renklerde, işim gereği genelde oturan birisiyim ayaklarım ayakkabı varken yanıyor neden kaynaklanabilir? bu verdiğiniz köpükler sonuç itibari ile bir damara enjekte ediliyor artı pıhtılaşmış kanla karışıyor bu nereye gidiyor nasıl yok oluyor damarımıza enjekte edilen ilaç pıhtılaşmış kanla karışıp sıvı haline gelince damarlarımızda dolaşıp kalbe veya başka organlarımıza zarar verme gibi bir durum söz konusu olabilir mi? teşekkür ederim…
  Op.Dr.Serkan AKARSU
  Varis ayakta yanma yapar.Verilen köpük kısa bir süre sonra idrar yolu ile atılır.Hiçbir organa zarar vermez.

 18. Hocam daha önce skleroterapi yaptırmıştır. Çok uzun süre mor lekeleri kaldı. Kopuktede benzer bir durum yasar miyim diye endiseleniyorum.Morluk oluşur n
  e kadar sürede geçer?
  Op.Dr.Seyit Mehmet KÖŞKER
  Köpük tedavisinde de lekeler oluşabilir ama bunlar geçicidir.Nadiren bir yıldan uzun sürebilir.

 19. annemin bacaginda ve diz arkasinda top seklinde varisler mevcut karin bolgesine kadar ilerledi sizce ameliyat mi olmali kopuk tedavisi mi yaa baska yolu yok mu bende att’yim vr tedavi olmasi konusunda zorluyorum
  Op.Dr.Seyit Mehmet KÖŞKER
  Kliniklerimizde köpük tedavisi yapılan hastaların sonuçları ameliyata göre mukayese edilmeyecek kadar daha iyi.Günlük yaşantısında değişiklik yapmadan 5-6 gün içinde tedavisini yaparız.

 20. hocam merhaba, ben 25 yaşındayım 181 boyum 80 kilom var ve çocukluğumdan başlayarak ilerleyen bir varis hastalığım var, 5 sene önce açık ameliyat oldum ama geçmedi, bacaklarımda kalın damar şeklinde ayaklarımın üstünde de(özellikle sol ayağımın tamamında) küçük hem kılcal hem da baloncuk şeklinde varisler bulunmakta. görüntüsünden dolayı bacaklarımı ve ayağımı kimseye gösteremiyorum, bakarken ben tiksiniyorum bu noktada yardımcı olabilir misiniz bana. bu varislerden ömür boyu kurtulmam mümkün mü acaba.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kliniğimizde mevcut varislerinden %100 kurtulursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.