Köpük Varis Tedavisi (Skleroterapi)

Teknoloji denince insanlar genelde günlük hayatta sık kullandıkları telefon, bilgisayar, tv gibi elektronik araçlardaki gelişmeyi görmektedir. Oysaki yenilik ve gelişmeler sadece bunlarla sınırlı kalmadan hayatın her alanında olumlu gelişmelere neden olmaktadır. Örnek sağlık alanında reform niteliğinde gelişmeler olmakta ve bir zamanlar tek çözüm yöntemi olan ameliyat bu vesile ile ilkel ve gereksiz hale gelmektedir. Aynı örnekle devam edecek olursak varis hastalığı tedavisinde ameliyat gereksiz, ilkel ve hastayı boşuna külfete sokar hale gelmiştir. Ameliyat yerine sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede yapılan ve tüm vakıalarda uygulanabilen yenilikçi bir yöntem olan Köpük & Skleroterapi geliştirilmiştir.

Köpükle varis tedavisi

Köpük Tedavisi Nedir?

Halk arasında iğneli tedavi olarak ta bilinen yöntemi ameliyatsız tedavi yöntemleri arasında yer almakta ve en gelişmiş uygulamadır. Sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede sağlığınıza kavuşmanızı sağlar. Narkoz, ameliyat, iş gücü kaybı gibi sorunlar yaşanmayacağı için hastanın özgürlüğünü kısıtlamaz.

Nasıl Yapılır?
İki aşamalı bir uygulamadır. Öncelikle ilacın hazırlanması gerekir. Varis tedavisi için geliştirilmiş olan özel bir madde (ilaç) 3’lü musluk adı verilen bir alet ile ilaç + hava şeklinde köpük haline getirilmektedir. Bu nedenle Türkiye’de tedavinin ismi ile köpük olarak anılmaktadır. Köpürtülerek çoğaltılan ilaç 1 mm ve üzeri tüm sorunlu damarlara iğne ile enjekte edilmektedir. Etkisini anında göreceğiniz bu uygulamanın her hangi bir yan etkisi yada zararı yoktur.

Kimlere Uygulanabilir?
Tekrar belirtmek gerekirse damar içine uygulanan bir yöntemdir. Çok ince bir iğne ile damar içine girilip, hazırlanan ilaç enjekte edilmektedir. Sizdeki damar genişlemesi bu iğnenin girecek kadar 1 mm ve üzeri olması bu tedaviye uygun olduğunu gösterir. Damar genişlemesi nerede olduğu hiç önemli değil, el, ayak, bacak ve hatta kadınlarda genital bölge varislerinde bile güvenle uygulanmaktadır.

Skleroterapi Nedir?

Damar içinden uygulanan iki tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar köpük ve skleroterapidir. %95 Aynı yöntem diyebiliriz. Her iki uygulamada aynı ilaç kullanılmaktadır. Köpük yönteminde ilaç + hava karışımı köpük elde edilir ve bu şekilde uygulanır. Skleroterapi ise ilaç saf hali ile kullanılır. Çok nadir ve aşırı derece kalın varislerde uygulanmaktadır. İlaç saf haliyle verildiği için hastalığın yoğunluğuna göre 2. 3. seans gerekebilir. Çünkü aynı gün içerisinde belirli dozdan fazla kullanılamaz.

Uygun Olmayanlara Lazer ya da Radyofrekans Yapılır
IDEA Klinik olarak tüm hastalarımıza öncelikle ameliyatsız yöntemleri uyguladığımızı bilmelisiniz. Kısa süreli bir muayene işlemi ile köpük yöntemi uygun olup, olmadığı tespit edilir. Damarlarınız iğne girecek kadar kalın olmaması halinde ise cilt üzerinden uygulanan tedaviler önerilmektedir. Bunun için geliştirilmiş olan Lazer ve Radyofrekans yöntemi geliştirilmiş olup, detaylarını incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız. https://www.damargenislemesi.com/ameliyatsiz-varis-tedavisi.html

Nasıl Yapıldığına Bir Göz Atalım mı?
Evet değerli arkadaşlar şimdi dilerseniz birde köpükle varis tedavi uygulamasının nasıl yapıldığını uyguladığımız hastalardan görelim. Aşağıda yer alan görüntülerde ileri derece kalın varis olan bir hasta görülmektedir.

Skleroterapi Kalın Varislerde mi Uygulanır?

Tabii ki hayır yukarıda yer alan Video size ne derece etkili olduğunu göstermek için eklenmiş olup, tekrar belirtmek gerekirse, video’da gördüğünüz iğne girecek kadar genişlemiş olan tüm damarlarda uygulanabilir. Hatta isterseniz bunu farklı bir video üzerinden görelim. Aşağıda yer alan hasta ise kılcal ve orta kalınlıkta damar genişlemesi olan bir hasta olup, 10 saniye içinde nasıl etki ettiğini göreceksiniz.

Köpükle Varis Tedavi Sonrası Süreç Nasıl İşler?

İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan kliniklerimizde ücretsiz muayene olabilirsiniz. Tedavi olmaya karar verdiğinizde ister o an isterseniz başka bir güne randevu alarak gelebilirsiniz. Geldiğinizde tedaviniz en fazla 10-15 dakika sürecek bir işlem olup, tedavi sonrası 5 dakikalık bir dinlenme sürecinden sonra ister evinize, isterseniz işinize yada gezmeye gidebilirsiniz. Herhangi bir ağrı, şişlik vs olmayıp, iğne yapılan bölgede geçici hafif bir morluk olmaktadır.

Hastanede Yatma / İş Gücü Kaybı Yok
Tedavide narkoz, anestezi vs gibi uyuşturucu etkisi olan uygulamalar gerekmez. O nedenle hastanede yatma yada iş gücü kaybı gibi istenmeyen sonuçlar yaşanmaz. Ameliyat olmanız halinde ise 3-7 gün hastanede 20-45 gün olmak üzere evde istirahat etmeniz gerekir. O nedenle yenilikçi yöntemleri öneriyor ve uyguluyoruz.

Köpük Tedavisi Yan Etkisi ve Zararı Var mı?

Şu ana kadar tespit edilmiş yada tarafımıza bildirilmiş herhangi bir yan etkisi olmadığı gibi zararı yoktur. Tekrar belirtmek gerekirse tedavi sonrası iğne batırılan yerlerde kısa süreli geçici morluk oluşur. Uygulamadan sonra şu tür geçici, beklenen sonuçlar ortaya çıkabilir;
Damarda sertlik, içindeki pıhtılaşmadan kaynaklanır, pıhtı alınabilir, alınmazsa vücut tarafından emilir.
Lekelenme; kahverengi lekeler olabilir, bazen uzun sürebilir ama kendiliğinden geçer
Ağrı; genellikle ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeylerdedir.
Kızarıklık; köpüğe karşı doku reaksiyonudur, kendiliğinden geçer
Yara çıkması; çok seyrek görülen bir durumdur, ilacın damar dışına kaçması durumunda ilacın değdiği deri alanında çürüme ve buna bağlı yara olabilir. Küçük bir yara olduğu için kısa sürede iyileşir.

Köpükle Varis Tedavisi Ücreti Ne Kadar?

Cevabı en çok merak edilen konulardan biride fiyatı olup, daha öncede söylediğimiz gibi varis tedavisinde herkese aynı oranda uygulanan sabit bir ücret yoktur çünkü varisin yaygınlığı hastadan hastaya çok değişir.
İnternette tedavi ücretlerini paylaşan tek site İdea Klinik resmi sitesidir ve ücretle rşu şekildedir. SGK sı olanlarda 400-4000 arası, SGK sı olmayanlara 800-8000 TL arası değişmektedir. Net ücret muayene, idea klinik sanal muayene sayfasından gönderilecek formla veya sayfanın sonundaki telefonlara whatsapp ile gönderilecek fotoğraflara göre verilebilir. Olması zaten hastalar arasında haksızlığa neden olur. Çünkü bazı insanlar çok ince kılcal damar ile gelirken, kimi hastalar ise yıllarca bekleyerek çok kalın damar genişlemesi ile gelmektedir. O nedenle sabit bir ücret verme imkanı yoktur.

Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29687409

https://www.damargenislemesi.com/tedavi-ucretleri.html

Evet arkadaşlar bu konuda aktaracaklarımız bu kadar olup, şimdi dilerseniz sizlerin sorularına yanıt verelim. Bunun için aşağıdaki soru ve yorum formunu kullanarak doktorlarımıza sorularınızı iletebilirsiniz.

Bursa: 0532 152 26 75

Bakırköy: 0542 621 08 88

İzmir: 0542 295 52 54

Ankara: 0532 350 2587

Kadıköy: 0542 231 2823

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir