Varise ne iyi gelir, Hastalar Ne Yapmalı?

Varise Ne İyi Gelir?

Merhaba değerli arkadaşlar bu sayfada varise iyi gelen uygulamaları ele alacağız. İyi gelen uygulamalar hastalığı  iyileştirme yönünde değilde günlük hayatta yaşanan şikayetleri azaltma yada tamamen ortadan kaldırma ekseninde olacaktır. Çünkü evde bizim yapacağımız uygulamalar ile hastalıktan kurtulma imkanı yoktur. Tek çözüzü kalp damar cerrahisi uzmanı tarafından uygulanan cerrahi müdahale olup, tedavi her zaman mümkün olmayabilir. Özellikle hamile kadınlar doğum sonrasına kadar maalesef varis ile yaşamak zorundadır. Bu süreci daha rahat atlatmaları açısından aşağıda yer alan uzman önerilerine uymalıdır.

Varise ne iyi gelir

Günlük 30-60 Dakika Tempolu Yürüyün (Ağrıları Azaltır)
Damar genişlemesi hastalarında en sık görülen şikayetlerden biri ağrı olup, özellikle günün ilerleyen saatlerinde başlayıp, her geçen dakika şiddeti artmaktadır. Akşam saatlerinde dayanılmaz hale gelen bu ağrıları azaltmak adına Daflon Tablet türü ilaçlar yer almaktadır. Tabii ki ilaçlar yanı sıra bu şikayetten doğal bir şekilde kurtulmak adına yürümeniz önerilir. Yürüyüşünüz biraz tempolu olup, mutlaka 30-60 dakika ve günlük düzenli olmalıdır. Bu şekilde bacak kaslarınız daha sağlıklı bir şekilde çalışarak kan akışını düzenli hale getirmektedir. Kirli kan toplardamarlarda bekleyişi azalması nedeniyle ağrı riski yok denecek kadar azalır. Yürüyüşü dışarıda yada evinizde koşu bandı üzerinde size nasıl kolay geliyorsa o şekilde yapabilirsiniz.

Kabızlık Problemini de Önleyecektir: Başlık her ne kadar konumuzla alakalı olmasa da yürüyüşün önemin vurgulamak adına aktarma gereği hissettim. Günümüzde her 8 insandan biri kabızlık yani konstipasyon problemi ile karşı karşıya kalmaktadır. Önlem alınmadığında ciddi makat hastalıklarına neden olan bu durumu önlemenin en kolay yollarından biride günlük düzenli yürümekle mümkündür. Bağırsak kaslarının çalışmasını sağlayan yürüyüş böylece bağırsak tembelliği problemini de ortadan kaldırmaktadır.

Uzanın Bacaklarınızı Yukarıda Tutun
Ortaya çıkan ağrılardan kurtulmanın bir diğer yolu ise bacakları yukarıda tutmak olup, bunu her an her yerde kolayca yapabilirsiniz. Temiz bir yere, koltuk yada yatağa uzanarak bacaklarınızı 20-30 cm yukarıda tutmak olacaktır. Bunu normal şartlarda uzun süre yapmanız zor olacağı için bacaklarınızın altına yumuşak bir destek koyabilirsiniz. Evde iseniz mesela bir yastık koyabilirsiniz. Hatta bunun için özel ürünler bile geliştirilmiştir. Varis yastığı olarak satılan ortopedik ürün yatarken size kolaylık sağlayacaktır.

Varis Yastığı: Bacaklarınızı yukarıda tutmanızı kolaylaştırmak için geliştirilmiş olan bu ürün özellikle uyurken çok işinize yarayacaktır. Piyasada 50 ile 200 TL arasında satılan modelleri bulunmaktadır. Çok gerekli mi? hayır dediğim gibi normal bir yastığı bacaklarınızın altına koyarak aynı etkiyi görürsünüz.

Fırsat Buldukça Bol Bol Yüzün
Özellikle yaz aylarında damar genişlemesi olan hastaları rahatlatıcı etkisi yüksek olan uygulamalardan biride yüzmek olup, istediğiniz kadar yüzebilirsiniz. Bacak kaslarınızı çok fazla çalıştırdığı için ağrı ve kramp problemini azaltmaktadır. Tabii ki güneşlenmekten kaçınmalı ve güneşin en yoğun olduğu saatlerde kumsal yerine mutlaka denizde olmalısınız. Biliyorsunuz ki varis hastaları sıcak uygulamalardan uzak durması gerekir. Çok sıcak banyo, hamam gibi uygulamalardan uzak durmalısınız. Özellikle ılık ve soğuk banyo damarlarınızı rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Yüzme işlemini sıcak havuzlar ve termal tesisler yerine daha ılık sularda yapmalısınız.

Varis Çorabı Kullanın
Bizler çözüm olarak her zaman tedavi olmanızı öneriyoruz. Fakat bazı durumlarda tedavi olmanız neredeyse imkansız hale gelmektedir. Onlardan biride kadınlarda gebelik süreci olup, hamile kadınlarda sık görülen damar genişlemesi tedavisi yapılmamaktadır. Çocuğa zarar gelmemesi için genelde doğum sonrası beklenmektedir. Bu süreçte anne adayı ağrısız bir hayat sürmesi için onlara özellikle varis çorabı önerilmektedir. Bacakları sıkarak rahatsız etse de damarları toplayarak kan akışını normal düzeye getirmektedir. Böylece bacak ağrılarında azalma görülür. Çünkü gebe kadınlar daha az hareket etme ve yürüme eğilimindedir. Kullanacağınız ürün mutlaka hamile varis çorabı olmalı ve bacak ölçülerinize göre olmalıdır. Tabii ki gebelikte son görülen hareketsiz yaşam yerine doktorunuzun önerisi ile yürüyüş ve egzersizlerden geri kalmamalısınız. Doğum sonrası 2-3 ay içinde tedavi olmanız önerilir.

Bacaklarınıza Masaj Yapın
%90 bacaklarda görülen bu hastalık damar genişlemesi olarak bilinir. Toplardamarlarda kapakçık arızası ile bekleyen kirli kan damarların genişlemesi, cilt dışına taşmasına neden olmaktadır. Sağlıklı bir kan akışı olmadığı için bacaklarda ağrı ve kramp görülür. Kan akışına yardımcı olmak için yapabileceğimiz bir diğer uygulama ise masaj olup, özellikle diz arkasında kalan kısıma hafifçe bastırarak aşağıdan yukarıya doğru masaj uygulaması yapabiliriz. Bu durumda kirli kanın beklemesi ve pıhtılaşmasının bir nebze önüne geçecektir.

Çalışırken Sabit Kalmayın
Özellikle çalışan hastalar uzun süre sabit durmaktan kaçınmalıdır. Ayakta çalışanlar kadar masa başında oturarak çalışanlar mutlaka sabit durmaktan kaçınmalı en geç saate bir bile olsa 1-2 dakika yürüyerek bacaklarda oluşan basıncı dağıtmalıdır. Uzun yol gidenler için bu sıkıntı daha fazla görülmektedir.

Fazla Kilolardan Kurtulun
Hastalığın önemli nedenlerinden biride fazla kilo olup, şikayetlerin artmasını da neden olmaktadır. Fazla kilo ve obezite gibi bir durumunuz varsa mutlaka bu sorundan kurtulmanız gerekmektedir. Bunun en kolay yolu gün içerisinde 1 saat spor yapmak yeterli olacaktır. Tabii ki birde dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz.

Krem, sülük Bitkisel Karışım (Hepsi Gereksizdir)
Varis tedavi edici olarak satılan krem, ilaç, bitkisel karışım gibi ürünlerin asıl amacı ortaya çıkan şikayeti (Ağrı, Kramp) gibi sorunlar kısmen önlemektir. Biz bu şikayetleri ilaçlara gerek duymadan zaten yapabiliyoruz. O nedenle bu tür ürünlere sakın iyileştirici olarak bakmayın, sadece anlık rahatlatıcıdır.

Tedavi Olmayı Unutmayın
Yukarıda belirttiğim uygulamalar sizi varis hastalığından ve şikayetlerinden tamamen kurtarma imkanı yoktur. Verdiğim bilgiler ile tedavi olana kadar azda olsa rahat ve şikayetlerden uzak olmanız için aktardım. Mutlaka geç kalınmadan tedavi olmalısınız. Gebelik durumu olan kadınlar doğum sonunda diğer insanlar ise zaman kaybetmeden tedavi olmalıdır. Gelişen teknoloji ile birlikte varis tedavisi sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede ve ameliyatsız olarak yapılmaktadır.

Tedavide Ameliyatsız Yöntemler Uygulanıyor
Doktordan kaçınan hastaların durumuna baktığınızda büyük bir bölümü ameliyat, narkoz ve hastanede yatma korkusu ile doktordan uzak durmaktadır. Yanlış bir korku olup, varis tedavilerinde ameliyat neredeyse %100 gereksiz hale gelmiştir. Tabii ki hasta yoğunluğu bulunan kamu hastanelerinde maalesef devam etse de IDEA Klinik gibi tek işi varis tedavisi olan merkezlerde ameliyat tamamen son bulmuştur.

Sadece 10 Dakikanızı Ayırmanız Yeterlidir!
Hastanede yatma yada iş gücü kaybı yaşamayacağınız ameliyatsız tedaviler ile sadece 10 dakika zaman ayırmanız yeterlidir. Özel sağlık merkezi olmamız nedeniyle Cumartesi günleri de hizmet alabilirsiniz. Yani hafta sonu tatilinizde bile ameliyatsız yöntemlerle sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?
Tedavilerin nasıl yapıldığına bakacak olursak damar içi ve cilt yüzeyinden uygulanan yöntemle bulunmaktadır. Lazer, Radyo Frekans, Köpük ve Skleroterapi en çok uygulanan tedavi yöntemlerinden biri olup, aşağıda yer alan bağlantıya tıkladığınızda nasıl yapıldığı görsel ve video eşliğinde anlatılmaktadır.

Doktor Önerisi

8 Yorum

 1. her iki bacakta damar capi 6.1 ölçüldü varis var anlamina geliyor mu ?

  • 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderin durumunuzu değerlendirelim. Ameliyatsız yöntemlerle tedavisini yapabiliriz

 2. Merhaba benim 10 11 çapında her iki bacağımda varis var ameliyat olmam gerekir deniliyor ne yapmalı oneriniz acil cevap

  • kliniklerimizde varis muayenesi ücretsiz,gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi ameliyatsız yöntemlerle yapabiliriz

 3. Iyi günler hocam babamın ayağında varis var 7.4mm kadar damar genişlemesi var bunun yanı sıra 1.5 ay önce menisküs ameliyatı oldu nasıl bir tedavi yöntemi uygulanır ameliyat olmadan bilgi verirseniz sevinirim

  • biz kliniklerimizde varis tedavisini ameliyatsız yöntemlerle yapıyoruz.size en yakın kliniğimize gelirseniz tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Eren Ang

 4. Dedmin tam topuğunda ayak yaninda varis var ve baldirlarinin ustube dogru yine varis cikti acil ne yapmam gerekir
  Op.DrçEren ANĞ
  Size en yakın IDEAa müracaat edebilirsiniz.Kliniklerimizde muayene ücretsizdir.

 5. Meraba ben daha 15yasindayim ve ayagimda varis var dogal yollarla cozum var mi ne yapmaliyim
  Op.Dr.Eren ANĞ
  Kliniklerimizde ücretsiz muayene olabilirsiniz.Size gereken ne ise anlatılır.Yapılacak birşey varsada yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir