Hangi Bölüme / Doktora Gitmek Gerekir?

Bacaklarda damar genişlemesi (varis hastalığının) teşhis ve tedavisi için herhangi bir doktora muayene olmak yerine mutlaka bu alanda ihtisas yapmış kalp damar cerrahisi uzmanı tercih etmelisiniz. Çünkü varis hastalığı ilaçla ya da kremle geçmeyeceği için cerrahi müdahale (tedavi) gerekmektedir. Yazının devamında tercih edebileceğiniz bazı doktor isimlerine yer vereceğiz.

Girişimsel Radyoloji Uzmanları da Varis Tedavisi Yapıyor! Tercih edebileceğiniz uzmanlık alanı tabii ki sadece kalp damar cerrahisi değildir. Aynı şekilde girişimsel radyoloji uzmanları da varis tedavisi yapmaktadır. 2000’li yılların başından itibaren uygulanmaya başlanan lazerle varis tedavisi EVLA (Endovenöz Lazer Ablasyon) yöntemi ile girişimsel radyoloji uzmanları da ameliyatsız varis tedavisi yapmaktadır.

Kalp Damar Cerrahisi mi, Girişimsel Radyoloji Uzmanı mı? Hangisini Tercih Etmeliyim?

Yukarıda yer alan bilgiler ışığında kafanız biraz karışmış olabilir. Peki, hangi uzmanlık alanını tercih etmeliyim? Diye sorabilirsiniz. Girişimsel radyoloji uzmanlarının varis tedavisinde uyguladıkları yöntemler sınırlıdır. Kalp damar cerrahisi ise ameliyat dahil mümkün olan tüm yöntemleri uygulayabilir. Bu nedenle önceliği kalp damar cerrahisi uzmanlarından yana kullanmalısınız.

Varis için hangi doktora gidilir

Varis Tedavisi Yapan Doktorlar

Evet, arkadaşlar yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi Türkiye’nin birçok yerinden sizlere doktor isimleri vereceğiz. İlk olarak İstanbul’da tercih edebileceğiniz doktorlarla başlamak istiyorum.

Doktor Orhan Coşkun

Op. Dr. Orhan Coşkun

Zeytinlik Mahallesi Yakut Sokak No:24/3 Bakırköy İstanbul

Doktor Nihat Aydın

Op. Dr. Nihat Aydın

Atatürk Bulvarı No:81 Kat:5 D:16 Kızılay Ankara

Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?

Evet, arkadaşlar yazının geri kalan kısmında bazı kalp damar cerrahisi uzmanlarının isimlerine yer verdik, şimdi ise doktora gittiğinizde sizi nasıl bir sürecin beklediğini ele almak istiyorum. Varis muayenesi için ilk defa doktora gidecek olanlar haliyle biraz heyecanlı, birazda endişeli olabilir. Aslında hiç bir şeyden korkmanıza gerek yok, çünkü muayene en fazla 10-15 dakika sürmektedir. Muayene işlemi genelde 3 aşamalı olarak yapılmaktadır. Dilerseniz bu aşamalara bakalım.

1 Hastanın Şikayetlerinin Dinlenmesi: Doktorunuz ilk olarak sizin şikayetlerinizi ve yakınmalarınızı dinleyecektir. Bu esnada günlük hayatta karşılaştığınız ağrı, ödem, kaşıntı gibi varis belirtisi olabilecek tüm şikayetlerinizi dile getirmelisiniz.

2 Gözle Kontrol: Şikayetlerin dinlenmesinin ardından doktorunuz gözle kontrol işlemi yapacaktır. Bunun için sedye üzeri ya da basamak türü yüksek bir yere çıkmanız ve ayakta durmanız istenir. Varis muayenesi ayakta yapılmaktadır.

3 Doppler Çekimi: Son olarak doppler çekimi yapabilir ya da daha gelişmiş merkezlerden doppler çekimi isteyebilir. Doppler çekiminde amaç varisli damarların tam anlamıyla tespiti, genişlemenin boyutu ve derin toplardamarlarda sorun olup, olmadığına bakılır.

Varis Muayenesi Yapılışı İzle

Varis Muayenesi İçin Ücret Ödemeyin

Sayfada isimlerini gördüğünüz kalp damar cerrahisi uzmanları muayene işlemlerinden herhangi bir ücret almamaktadır. Yaşadığınız sağlık sorunlarının teşhisi, uygulanacak tedavi dahil merak ettiğiniz tüm detaylara herhangi bir ücret ödemeden ulaşabilirsiniz.

Evet, arkadaşlar muayene ile hastalığın kesin teşhisi ve uygulanması muhtemel tedavi yöntemi belirlenir. Bu noktadan sonra geriye kalan sadece doktorunuzun önerdiği yöntemle tedavi olmaktır.

Değerli arkadaşlar yazımız burada son bulmuştur. Dilerseniz sorularınızı aşağıdaki soru ve yorum formunu kullanarak doktorlarımıza sorabilirsiniz.

36 Yorum

 1. merhaba. suan 25 yasındayım ama 13 yasımdan beri sol bacagımda cok hafif fındık kadar bir varis vardı suan nerdeyse tüm bacagımı sardı ve korkunc bi görüntü ayrıca cok ayakta kalınca agrı yapıyor simdi diger bacagımda da aynı sorun var yasım daha cok genc denize gidince utanıyorum acıkcası sanki bacagımı tükenmez kalemle cizmişler gibi özell saglık sigortalıyım tzh nasıl kurtulabilrim. ayrıca 2015 de elimde damar catlagı cıktı ondan korkuyorum bacagımdada olurmu diye

  • kliniğimizde ameliyatsız yöntemlerle varis tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Prof.Dr.H.Berat Cihan

 2. Dehb tanısı nedeniyle concerta, ritalin ve cymbalta kullanan, 34 yaşında bir kadınım. bu ilaçları kullanmadan önce de (çocukluğumdan, tanı konuşmasına değin geçen 25 sene boyunca da), kalp ritmi ve kan basıncı yüksek biriydim.
  20’li yaşlarımda, varis olduğunu düşündüğüm, sağ bacağımın baldır kısmında fındık büyüklüğündeki bir bölgede kılcal damar çatlaması şeklinde bir görüntü oluştu (hala mevcut). açıkçası beni rahatsız eden bir yanı yok o bölgenin. ancak, kendimi bildim bileli (çarpma vs gibi sebeplerden olduğunu tahmin/zan ettiğim), morluklar bacak bölgemden hiç eksik olmaz (morarıp iyileşir, başka bir yer morarır gibi). şu sıralar uzun süre ayakta kaldığım bir işte çalışıyorum ve ayaklarım aşırı derecede şişip, ağrıyor. akşam eve geldiğimde, ayaktan kasığa kadar gezinen kaşıntı krizleri yaşıyorum. kaşındıkça, cildimde bölge bölge kabartılar oluşup 2-3 dk sonra kayboluyor. kullandığım ilaçların yan etkilerinde çok sık olmasa da “ürtiker” yan etkisi okuduğumdan bundan kaynaklandığını düşündüm. dolaşım sistemimle ilgili bir problem olduğu hissiyatına da kapılıyorum. doğru teşhis/tanı için önerebileceğiniz devlet hastanesi ve/ve ya doktoru var mıdır? şimdiden teşekkürler.
  Op dr Eren Anğ
  Ciddi bir sorun gibi görünmüyor, yakınınızdaki devlet hastanesine gidebilirsiniz.

 3. Sağ ve sol bacağımın ikisindede varis bulunmakta sağ vsm çapı safenofemoral bileşkede 5,1 mm, diz seviyesinde 4.6 mm,
  Sol vsm çapı safenofemoral bileşkede 4,4 mm, diz seviyesinde 4,1 mm, buna nasıl bir tedavi uyguluya bilirsiniz ve ne kadar olun teşekkür ederim
  Op Dr Orhan Coşkun
  En uygun tedavi yöntemini muayene ve doppler iler belirliyoruz, ve genellikle bu düzeydekileri ameliyatsız yöntemlerle yapıyoruz.

 4. merhabalar ben 25 yasındayım bacağımda damarların geçtiği yerde morarmalar var.çalıştığım için sürekli sandalyede oturuyorum ve bir süre sonra dizlerimden aşşası ağrımaya aşlıyor.gece uyurken sızladığını hissediyorum.yardımcı olabilirmisiniz.tşkler.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Yazdıklarınız varis kaynaklı gibi görünüyor, size yakın şubemize gelirseniz gerekeni yaparız

 5. Merhabalar annem 55 yaşında atardamar tıkanıklığı var . Kan sulandırıcı kullanıyor. İnce kılcal damarları çok belirgin ve çok sancı yapıyor. İki gündür de sol ayağını üzerine basamiyor
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Bulgularda uyumsuzluk var, buradan yorum yapmak yanıltıcı olabilir, muayene olmalı.

 6. Merhaba Mersin ‘de yasiyorum sol bacagimin arkasinda belirginlesen be ayakta durdugumda cok agri yapan yesil damarlar cikti. Hangi doktora gitmeliyim kesin cozum hangisi? Tedavi sonarsi normal hayata devam etmek, ise gitmek zor oluyor mu?
  Cevabiniz icin simdiden tskler.
  Op.Dr.Nihat Aydın
  Doktordan çok yöntemleri araştırın, kalp damar cerrahına gidin ama işinize ara vermeden yaptırabileceğiniz ameliyatsız tekniklerle ilgilenin

 7. Merhaba ben 29 yasindayim 6 yil once futbol oynuyorken bilegimden bi sakatlik yasadim cok kotu sisti bilegim 2-3 ay inmedi belki ondan 1-2 yil once tekrar ayni bilegimde kucuk bi kirik olmustu, o gunden bugune bikere daha bi spor yapamadim 24 saat ayagim birseyler hissediyorum beni yiyip bitiriyo son zamanlarda uykumda parmaklarima kramp giriyo gitmedigim doktor kalmadi kimse bi yardim edemedi hatta bi teshis bile koymadi lutfen bi yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden tesekkurler
  Op Dr Nihat Aydın
  Varisten kaynaklanmadığı için bizim branşımıza girmiyor

 8. Merhaba 28yasndym bacaklarimda uyusma var uzun yol yürüyüşünde ağrı olur yerden kalkamıyor bacaklardaki bütün tamarlar bir parmak kalınlığında şişiyor
  Op.Dr.Eren ANĞ
  Kliniklerimizde ücretsiz muayene olabilirsiniz.Şikayetiniz net değil.Sizi görmemiz gerekir.

 9. Köpük tedavisinin yan etkileri var mi..yapanlardan okudugum kadariyla köpük tedavisinsen memnun kalinmamis ve şisme agri morluklarin artmasi birkac ay gecmesine ragmen iyilesmediklrini yazmislar.köpuk tedavisi yaptirmaktan korktum
  Acikcasi.abartiliyomu acaba olumsuzluklar
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Merhaba, köpük skleroterapi yöntemi tüm dünyada uygulanan ve sonuçları çok başarılı bir yöntemdir.Uygulanan damarın çapı,kişinin ten rengi,eşlik eden diğer hastalıklarının varlığı(Yüksek tansiyon,şeker hastalığı vs.)morluk iyileşme süresini değiştirmekle beraber çoğu hasta için pratik ve estetik bir tedavi yöntemidir.Tecrübeli kalp ve damar cerrahları tarafından uygulandığında hasta açısından ameliyatsız ve estetik olarak kalıcı bir çözüm olmaktadır.

 10. Konya’dan Merhaba
  26 yaşındayım. Bacaklarımın arka taraflarında yeşilimsi morumsu damarlar belirgin. Ön taraflarda ve bileklerde kılcal damarlar çıkmaya başladı. Çok fazla ayakta duramıyorum. Aksi durumda gece bacak sıkıntısından uyuyamıyorum. Normalde kansızlık var bende soğukta bacaklarım buz kesiliyor. Yıllar önce varikosel ameliyatı oldum bi ilgisi var mı bilmiyorum. Tekrardan varis teşhisi konuldu. İş yaparken kollarım çok uyuşuyor. Bazen kalbime bi acı saplanıyor ve uzunca devam eden bir iğne saplantısı gibi. Kalpten şüphelenip kalp ve damara gidecektim randevu bulamayınca kardiyoloji gittim bi sorun olmadığını söyledi. Varis çorabı kullanılmasında bi sakınca olur mu. Varis ile varikoselin bi bağlantısı var mı
  Op.Dr.Eren ANĞ
  Önce varikosel sperm kanallarının etrafındaki toplar damarların genişlemesi olayıdır.Varisle direkt ilgili değildir.Şikayetleriniz psikosomatik görülüyor.Tarif ettiğiniz kadar varis bu şikayetleri yapmaz.

 11. MonaLisa (HATİCE)

  MERHABA
  Tekirdağ’dan yazıyorum. sorunum varis sanırım. bacaklarımın alt, üst, ön ve arka yüzeylerinde yer yer ince ince morluklar belirmeye başladı. çok oturduğum zamanlarda, ayaklarım salınırken, ayaktayken falan yani hemen hemen her anımda özellikle akşam üzerinden itibaren ağrı başlıyor. bazen de iğne batıyormuş gibi hissediyorum. yaklaşık 6 aydan beri var. en kısa zaman da Kalp damar cerrahisine gitmek istiyorum. anlattığım kadarıyla durumum ne aşamaya gelmiş sizce? iğneyle mi tedavi olacağım? Epilepsi rahatsızlığım var, 6-7 sene önce açık beyin ameliyatı olmuştum. sonuçta o da damar hastalığı…birbirleriyle bağlantılı olabilir mi?
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Şikayetleriniz varis hastalığını tutuyor.Ancak muayene olmanız gerekir.Sorularınıza muayene ve doppler sonucu net cevap verilebilir.

 12. merhabalar ,
  28 yaşında genç kızım. beyaz tenli oldugum için mi bilmiyorum bacaklarımda kılcal damarlar görülüyor. herhangi bir agrı sızı yok. araa sıra spor yapıyorum ondan mı bu durum? herhangi bir iştede çalışmıyorum. ama bu görüntü hiç hoş değil etek, şort giyemiyorum. ne yapmam lazı? teşekkür ederim
  Op.Dr.Eren ANĞ
  Kliniklerimizde ücretsiz muayene olup son derece uygun ücretlede garantili bir şekilde tedavi olursunuz.

 13. Merhaba benim bacağından ilerlemiş varis var ama ben ameliyat olmak istemiyorum ameliyatsız çözümü var mı
  Op.Dr.Eren ANĞ
  IDEA kliniklerinde tüm varislerin ameliyatsız (köpük+skleroterapi+radiofrekansla) %100 garantili bir şekilde tedavi edilir.

 14. Dizlerimde ağrıyor varis var ne yapmam lazım
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Merhaba, varis açısından kalp ve damar cerrahına görünmenizde fayda var.Kliniğimize buyrun gelin varis muayenenizi yapalım(muayene ücretsizdir),tedavinizi düzenleyelim.

 15. MerhabalarVarise iğne tedavisi ne derece doğru ve hastalığa kalıcı bir çözüm getiriri mi saygilar
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  İğne tedavisinden kastınız köpük ve skleroterapi ise;şu anda varis tedavisinde uygulanan en başarılı tedavi tekniğidir.Kalıcı ve radikal çözüm üretmektedir.

 16. Merhaba bende sag bacakta varis var ve krem ve corap tedavisi uygulandi ama uyusma ve kramp gibi sikayetlerim var ameliyat istiyorum bu mumkun mu …
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Merhaba, varislerinizi ameliyatsız yöntemlerle( köpük skleroterapi+radyofrekans+laser yöntemleri ile) tedavi ederiz.Kliniğimize buyrun gelin detaylı muayenenizi yapalım(muayene ücretsizdir),tedavinizi düzenleyelim.

 17. Selam ben 35 yaşındayım ve tek bacagimin arkasinda hafif derece sanırım varis olusmaya başladı istanbul avrupa yakasında oturuyorum ama sosyal guvencem yok muayene ücreti nedir
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kliniğimizde varis muayenesi ücretsiz yapılmaktadır.

 18. Merhabalar,
  Bende kılcal varisler mevcut olup ara ara bacak kaşıntısı şikayetlerim olmaktadır.Nasıl bir tedavi yöntemi izliyorsunuz acaba?
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kılcal varisleri radiofrekans ve skleroterapi ile tedavi ediyoruz.

 19. Merhabalar benim sorunum bacaklarimda ,bacak bileklerinde şişme ve varis var bununla ilgili yardımcı olmanızı istiyorum
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Merhaba,kliniğimize gelin sizi detaylı muayene edelim(muayene ücretsizdir),tedavinizi düzenleyelim.

 20. Ne yapmak lazım

  21 yaşındayım bacaklarım da varis belirtileri var en sağlıklı tedavi yöntemi nasıl olur. Hangi bölüme gitmeliyim?

  Op. Dr. Eren ANĞ

  Merhaba öncelikle İstanbul Ankara ve İzmir’de bulunan kliniklerimizden ücretsiz muayene olabilir. Uygulanacak tedavi yöntemi muayene esnasında tespit edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir