Spor ve Yürüyüş Yapmak Gerekir mi?

Spor Yapmanın Yararları

Sağlıklı bir hayatın olmazsa olmazı haline gelen spor ve egzersizler her zaman tüm insanlar için gereklidir. Hatta sağlık sorunları ve hastalıklarınız sizi spor yapmaktan alıkoymamalıdır. Maalesef bir çok insan hastalıklarına kötü geleceği düşüncesi ile egzersiz ve yürüyüşlerden kaçınmaktadır. Onlardan biride varis hastaları olup, daha çok oturmayı tercih ederler. Çünkü halsizliğe neden olan damar genişlemesi insanları oturmaya yöneltmektedir. Siz bu isteğinize yenik düşmek yerine günde 30-60 dakika yürümeyi tercih etmelisiniz. Çünkü genişlemiş damarlarınıza çok iyi gelecektir.

Yürüyüş Yapın

Günlük Yürüyüşü Alışkanlık Haline Getirin
Evet arkadaşlar her insan sağlıklı bir yaşam için günlük en az 30-60 dakika yürümek yapmalıdır. Varis hastaları buna daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Çünkü damar genişlemesi problemi bacaklarda kan akışını sorunlu hale getirmektedir. O nedenle yürüme esnasında kaslar hareket ederek sanki kalp vazifesi görmektedir. Genişlemiş damarlarda bekleyen kirli kanı sürekli hareket ederek kalbe gitmesini sağlamaktadır.

Koşmayın, Tempolu Yürüyün
En sık yapılan hatalardan birisi koşmak yada yürümek arasında yapılan tercihtir. İnsanlar genelde koşmanın daha sağlıklı olacağını düşünmektedir. Evet kısmen haklılar fakat gözden kaçan bir durum var ki insanlar her gün koşamıyorlar. Haliyle bıkkınlık veriyor ve bir noktada bırakıyorlar. Ama yürümek öyle değil 30 dakikada yürünür bir buçuk saatte sıkılmadan yürünebilir. O nedenle sizlere önerim yürümek ama yavaş değil mümkün oldukça tempolu olmalısınız.

Bacak Ağrılarından Kurtulursunuz
Toplardamarlarda bekleyen kirli kan özellikle akşamları hastalarda ciddi anlamda bacak ağrısı ve kramp problemine neden olmaktadır. Günlük düzenli olarak yapacağınız 30-60 dakika tempolu yürümek başta bacak ağrılarına karşı doğal bir çözüm olacak hiç bir ilaç kullanmadan ağrılardan kurtulursunuz.

Hastalığın İlerlemesi Yavaşlar
Kirli kan damarlarda bekledikçe genişlemeye neden olmaktadır. Bu nedenle hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak adına genelde varis çorabı önerilmektedir. Tedavi edici özelliği olmayan fakat hastalığın kontrolsüz ilerlemesini frenlemektedir. Aynı şekilde günlük düzenli yapacağınız yürüyüş ilerlemeyi yavaşlatacaktır.

Serin Hava ve Gölgede Yürüyüş Yapın
Bilmeyen ziyaretçilerimize tekrar hatırlatalım. Sıcak hava, su, güneş varis hastalarına sakıncalıdır. O nedenle yürüyüşlerimizi serin ve gölge ortamlarda yapmalıyız. Mesela plajda güneşlenmek, sıcak banyo, hamam ve sauna gibi ortamlarda uzak duruyoruz. Banyo ve duş ihtiyaçlarımızı ılık yada mümkünse soğuk su ile yapmalıyız.

Yüzmeyi İhmal Etmeyin
Bacak kaslarını en iyi çalıştıran bir diğer egzersiz ise yüzme olup, sıcak havuzlar ve güneşlemek dışında bol bol yüzebilirsiniz. Çok rahatladığınızı kuş gibi hafiflediğinizi göreceksiniz.

Ayakta Sabit Durmaktan Kaçının
Asıl yapmamamız gereken tek şey sabit bir şekilde ayakta durmak yada sabit bir şekilde uzun süre oturmaktır. Her ikisi de bizim için zararlı olup, bizim harekete ihtiyacımız vardır. O nedenle sabit çalışan olsanız bile 30-45 dakika aralıklarla çalıştığınız yeri terk edip, hiç olmazsa 1-2 dakika yürümelisiniz.

Evet arkadaşlar konuyu özetlemek gerekirse spor ve düzenli yürüyüş varis hastaları için çok önemli olup, hem hastalığın ilerlemesini önlerken, hemde ortaya çıkan ağrı, kramp gibi şikayetleri azaltacaktır. Tabii ki bunun dışında fazla kilo gibi sorunlarında ortadan kalktığını göreceksiniz.

38 Yorum

 1. İLDENİZ TURAN

  BOYUM: 176 CM; KİLOM: 84

  Günde: 1) En az ON BİN ADIM, en az YİRMİ BİN GÖBEĞİ İÇE ÇEKİP BIRAKMA, GÜNDE EN AZ EL – KOL SALLAMA;
  2) GÜNDE EN AZ İKİ LİTRE SU İÇİYORUM.
  3) GÜNDE EN ÇOK 100 GRAM UNLU ÜRÜN YİYORUM.
  4) GÜNDE EN AZ YÜZ GRAM “TUZSUZ, KAVRULMAMIŞ” DOĞAL KABAK ÇEKİRDEĞİ YERİM. 5) SİGARA GÜNDE ON – 15;
  6) İÇKİ YOK.
  7) ŞEKERSİZ TÜRK KAHVESİ: KAHVE GÜNDE ON BEŞ FİNCAN İDİ, SEKİZE DÜŞÜRDÜM.
  VARİS OLDUĞUMU SANIYORUM. “SAĞ AYAK BİLEĞİMİN ALTINDA MAVİ DAMAR OLUŞTU, ÇOK KÜÇÜK.”
  ON DAKİKADAN ÇOK AYAKTA DURMAM, DURMADIM. GECELERİ ANSIZIN AYAĞIMA, AYAK BİLEĞİME DAYANILMAZ SANCILAR GİRİYOR. BU YÜZDEN UYKU DÜZENİM BOZULDU.

  • 0542621088 nolu telefona whatsapptan ayak bileğinizin fotoğrafını gönderin değerlendirelim, ağrının nedeni olabilşr

 2. Selam hocam 30 yaşındayım sol bacağımda örümcek ağı gibi oldu dış varis var.sağ bacağımda iç varis 4 cm birde venöz yetmezlik var şuan 1 sene düzenli her gün 1 adet modet 1000 mg ilaç kullanmam gerekmiş ameliyat asla yapmam dedi ne yapmam lazım hangi şehirde kliniğiniz
  SAYGıLARIMLA …teşekkür

  • Size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuz muayene ile değerlendirip en uygun ameliyatsız yöntem ile tedavinin yapılır. Etraf bilgi verandevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilir ve randevu da alabilirsiniz. yada bu linke tıklayarak size en yakın kliniğimizin bilgilerine ulaşabilirsiniz.https: //www.ideaklinik.com/iletisim

 3. Hocam bacağında varis var uzun süredir spor yapmıyorum 1 ay sonra koşudan sınava girecem şimdiden hazirlanmam gerekiyor ne yapmaliyim

 4. İki bacağımda çok net damarlar var. Çok üzülüyorum. Varis ameliyatı geçirdim yıllar önce. Ama iki ayağımda da hala damar var. Ne yapmalıyım ?
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Ameliyatta ince ve orta kalınlıkta olanlar alınamadığı için sonrası tekrarlama ihtimali var, tekrarladığında ameliyatsız yöntemleri kullanıyoruz ve insan gözünün görebildiği kadar kılcallar dahil hepsini tedavi edebiliyoruz.

 5. Hocam merhaba

  Doppler sonucumda derin Venöz ve safenefemoral yermezlik çıktı doktorum ameliyat yapamam diyor ve kimseye de yaptırma diyor.

  Sizin görüşünuz nedir hocam
  Op.Dr.Nihat AYDIN
  Şayet teşhis derin ven yetmezliği ise doktorunuzun söylediği doğrudur.Ancak doppler tetkikleri çoğu zaman maalesef doğru olmayabiliyor.

 6. Merabalar hocam.Benim annemde aşırı derecede varis var bendede basladı şu an 29 yaşındayım.sağ baldırimın iç kısmında şişkin degilde hafiften mor bi çizgi seklinde.platese başladım 1 aydır yapiyorum .spor varisi geçirirmi yoksa sadece önlermi?
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Spor oluşan varisi geçirmez.Yeni varis oluşumunu yavaşlatır.Kliniğimizde hem annenizin hemde sizin varislerinizi yok ederiz.

 7. Hocam Merhaba,
  bir süredir varis şikayetim var her iki bacağımdada, cilt altındada olduğunu söylediler, doppler testide yaptırdım, doktor birkez daha test istedi, çünkü cilt altındakiler ilerlemiş ve ameliyatın riskli olabilceğini, bacağımın büyüyeceğini söyledi,ömür boyu varis çorabı giymek zorunda kalıcağımı söyledi. Hocam ben kickboks yapmayı düşünüyorum, bacağıma darbe alırsam, bide orda sürekli koşu, falan bunlar varise engel olur mu sağlık açısından merak ediyorum?
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Doppler sonucunla beraber kliniğimize geliniz.Size yardımcı olabiliriz.

 8. Hocam bacaklarimda varis var.Aletsiz spor yapiyorum.cok siddetli varislerde agri var.sanki damarlarım çatlatacak gibi
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Neden ağrı çekiyorsunuz iki üç günde tedavinizi yapar normal yaşantınıza aynı gün dönebilirsiniz.

 9. Merhaba hocam…ben 19 yaşındayım ve kuaförüm sürekli ayakta durmaktan damarlarim belirginleşti özellikle diz kapağımin altında ve arkasında hem belirgin damar hemde ağrilar başladi acaba varis midir ? Bu konu beni cok tedirgin ediyor…
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kliniklerimizde muayene ücretsizdir.Buyrun gelin size yardımcı olalım.

 10. çok hızlı bacağı yoracak şekilde yürümekten varis oluşurmu
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Yürümek varisi oluşumunu azaltan bir fiildir.

 11. Merhaba,ben 19 yaşındayım 3 ay önce ayağımın üzrinden bileğime doğru damarlanmalar biden arttı, yaklaşık iki hafta önce öğrencisi olduğum hastanede renkli dopler çektirdim sağ bacağımda 2 tane perforanımda kaçak çıktı hocam da onları bağlarsak ilerisi için damarların yapısını bozmayacağını,yararlı olacağını söyledi ve ben küçük bir lokal anestezi ile operasyonu oldum.fakat ayak bileğimdeki damarlanmalar iyice arttı hocama gittiğimde bunların olağan olduğunu zamanla geçeceğini söyledi.fakat günden güne daha da belirginleşiyorlar varis çorabı kullanıyorum spor yapıyorum(yürüyüş,koşu)daha çok ilerler diye korkuyorum.çok mu erken davrandım diyorum uyku uyuyamaz oldum ömür boyu varis çorabı kullanmak istemiyorum,bu ayak bileğimdeki damarlanmaların gerçekten geçme ihtimali var mı,köpük yapıp onları kapatmak istemiyorum daha yaşım çok küçük sürekli damar kapattır nereye kadar
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Varis tedavisinin esası varisli damarı yok etmektir.Bunun dışında yapılan işler hiç bir sonuç vermeyen beyhude işlerdir.Sizde olduğu gibi.

 12. slm hocam annem 76 yilinda kalb amelyati (metallkapak) oldu. sonra ömürboyu kaninceltici aliyor (marcumar) onun yüzünden ayaklarinda ve bacaklarda pek cok varis var.bu köpük tedavisi anneye uygunmudur ve köpük tedavisinden sonra gine geri gelmesi olurmu?
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Hayır uygun değildir.

 13. merhaba, yürüyüş yaptıktan sonra hatta yürüyüşe başladıktan 10 dakka sonra bacaklarım şişiyor ve davul gibi geriliyor neden? kılcal damarlarım çok senelerdir tedavi ettiremedim ama şimdi yöntemler bayağı etkili gibi tedavi olmak istiyorum. fakat dolaşım bozukluğu nedeni ile selülitlerimde son derece kötü kılcalvarislerimi tedavi ettirirsem bu sorunlar bitermi bacaklarım iyi bir forma girermi yardım ederseniz sevinirim yaşım45 teşekkürler
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Durumunuzu net olarak değerlendirebilmek için sizi muayene etmemiz gerekir.Muayeneden sonra sizi daha fazla bilgilendirebiliriz.Kliniğimizde muayene ücretsizdir.

 14. döndü sarikaya

  merhaba hocamben onbir yilsolbacagimdan amaliyat oldum simdi ayniyerden tekrarciktilar birde ayakbilegimde morluk olusdu kirmizimsi kan toplan masi gibiagriyapiyo sagbacamdada ciktilar almanyada klinige gittim sol bacak tekrarameliyat dediler sag bacak icin de kasikdan girilip dizkapakdan biyerin acilacani soylediler dokuzuncu ayda ameliyat olacam ama yinede emin degilim tekrar cikarsa sol bacagi kucuk kesik ler yapip cekeceklermis siz nedersiniz saygilarimla
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Varis tedavisinde ameliyat artık tarihte kaldı.Biz klinik olarak 14 yıldan beri varis ne kadar kötü olursa olsun ameliyatsız yöntemlerle tedavi ediyoruz.Köpük,laser,radiofrekansla,..bunların ikili yada üçlü kombinasyonu ile halledemediğimiz varis yoktur.Başarı oranımızda %100 dür.

 15. iyi günler hocam ben tenis oynarken varis çorabını kullandım ve sonrasında varisli yerlerde ağrı oluştu acaba tenis oynarken çıkartmak mı gerekiyor çorabı?Bir de dizüstü varis çorabı kullanıyorum,tenis oynarken çok fazla hareket etmekten çorap kırışık kalıyor bu zarar verir mi şimdiden teşekkürler cevabınız için.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Neden varisli ve varis çorabı ile yaşamaya çalışıyorsunuz kliniğimize geliniz sizi bu rahatsızlıktan ilanihaye kurtaralım.çorap giymek zorundada kalmazsınız.Sorunuzun cevabına gelince:Tenis oynar iken varis çorabını çıkarınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.