Varis Çorabı Kullanmak Gerekir mi?

Bazı hastalıkların çözümü yalnızca cerrahi müdahale ile mümkün olmaktadır. O hastalıklardan biride varis olup, kılcal damarlar da dahil olmak üzere kesinlikle kendi kendine geçme imkanı olmayıp, bu alanda tecrübeli bir hekim tarafından cerrahi müdahale gerekmektedir. Ameliyat ve ameliyatsız yöntemlerle yapılan uygulamalar kesin çözümdür. Fakat bunun dışında kullanılan ilaç, krem, bitkisel karışım, sülük ya da varis çorabı hastalığıniyileşmesine yönelik fayda sağlamaz. Tabii ki bazı aşamalarda kullanmak gerekmektedir.

Varis Çorabı

Varis Çorabı Ne İşe Yarar?

Evet arkadaşlar yukarıda da belirtildiği gibi tedavi edici, sizi hastalıktan kurtarmaya yönelik bir etkisi yoktur. Peki bunun dışında hangi amaçlarla kullanılır, nasıl kullanılır? şimdi bunlara birlikte bakalım.

Bacak Ağrılarını Azaltır / Hafifletir
En önemli etkisi hastalığın neden olduğu ağrıları azaltır yada hafifletir. Fakat bunu diş ağrısı gibi düşünebilirsiniz. Dişiniz ağrıdığında antibiyotik ile ağrınız hafiflet fakat ağrıya neden olan çürük dişe herhangi bir etkisi olmamaktadır. Aynı durum varis hastaları içinde geçerli olup, bacak ağrısı hafiflemesine karşın ağrıya neden olan damara herhangi bir iyileştirici etkisi olmayacaktır. Anlayacağınız geçici bir çözüm sunmaktadır.

Hastalığın İlerlemesini Yavaşlatır
Bir diğer güzel yönü ise ortaya çıkan hastalığın ilerlemesini yavaşlatma yönüdür. Toplardamarlarda kapakçık bozulması ilk etapta herhangi bir belirti ve şikayeti yoktur. Ne zamanki damarlarda genişleme başlar o zaman hastalığı çıplak gözle görmeye başlarız. Önlem almadıkça bu genişleme damarların çatlamasına kadar devam etmektedir. Varis çorabı damarlara baskı yaparak onların daha fazla genişlemesini kısmen yavaşlatmaktadır. Yani son aşamaya gelmek normalde 2 yıl ise bu şekilde 4-5 yıl sürebilmektedir. Özellikle tedavisini belli bir zamana ertelemek isteyenler için ideal diyebilirim.

Bacaklarda Kaşıntıyı Önler
Damar genişlemesi hastalığı sadece ağrıya neden olmayıp, aynı zamanda kirli kanın bulunduğu bölgede ciddi kaşıntı yapmaktadır. Bu tür ürünler damarları toplayarak kirli kanın akışını kolaylaştırır. Böylece kirli kan uzun süre damarlarda beklemediği için kaşıntı yok denecek kadar azalmaktadır.

Varis Çorabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle mutlaka bir doktora müracaat ederek muayene olmalısınız. Bu kpsamda kalp damar cerrahisi bölümünden randevu almalısınız. Ücretsiz muayene imkanı sunan IDEA İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan 6 kliniği ile hizmet vermektedir. Muayene olmanız ile birlikte ne yapılacağına karar verilmelidir. %95 oranında tedavi önerilir, çok nadir bu ürünü kullanmanız önerilir. Yani bu tür ürünleri almadan önce mutlaka doktor önerisi gerekir.

Ölçüler Kişiye Özel Olmalıdır
Öncelikle hastalık bacaklarda görüldüğü gibi yerleri farklı olabilmektedir. Örnek A hastasında diz altında dileklere doğru ilen B hastasında diz üstü baldırlara doğru olabilmektedir. Bu nedenle alacağınız ürün size, hastalığınıza özel olmalıdır. Kimisi normal kullanırken kimi hastalara özel külotlu, diz altı, diz üstü ve hamile varis çorabı gibi çeşitler önerilmektedir.

Varis Çorabı Kullanmak Gerekir mi?

Tekrar belirtmek gerekirse iyileştirici özelliği yoktur. Yani 1 yıl 5 yılda kullansanız hastalıktan kurtulma imkanı sağlamaz. Bu amaçla kullanmak mantıklı değildir. Bunun dışında özel durumu olan, tedavisi mümkün olmayan hastalar bulunmaktadır. kimler bunlar özellikle hamile hastalar doğum sonrasına kadar tedavi edilmedikleri için hastalık ilerler ve ciddi şikayetler yaşatır. Bizim önerimiz hamile kadınlar doğum sonrasına kadar hamile kadınlara uygun ürünü kullanmaları olacaktır. Doğum sonrası ya da emzirme dönemi sonrası annelerimiz mutlaka doktora müracaat etmesi gerekir.

Varis Çorabı Nasıl Giyilir?
Normal çoraplara göre biraz daha dar ve sıkı yapısı olduğu için ilk başta giyinmesi zor olacaktır. Fakar küçük teknikler ile aslında 10 saniye gibi kısa bir sürede giyip çıkarabilirsiniz. Aşağıda yer alan video’da bunun nasıl yapılacağı anlatılıyor. Şimdi kısa süreli videoyu izleyin konumuza kaldığımız yerden devam edelim.

Ağrı Yapar mı?
Bu tür ürünleri kullanacak insanların en çok sorduğu sorulardan biri ağrı yapar mı? şeklinde olmaktadır. Normalde ağrı yapacak bir yönü olmayıp, fakat sıkı yapısı ile biraz huzursuz edebilir. Yukarıda da belirtildiği gibi bacağınıza uygun ölçü olmaması halinde ağrıya neden olabilir. O nedenle kişiye özel, bacak ölçülerinize özel olmalıdır.

Bacakları İnceltir mi?
Kullandığınız ürün evet biraz sıkı bir yapısı mevcut, fakat bacakları inceltecek kadar değildir. Burada amaç genişlemiş damarı toplamak olup, daha fazla genişlemesinin önüne geçmektir. O nedenle bacakları inceltme gibi istenmeyen bir yönüne şuan için karşılaşılmadı.

Ne Zaman Giyilmeli?
Bir diğer merak edilen husus ise ne zaman ve ne kadar süre giyileceği olup, burada en net bilgi yatağa girerken yani akşam yatarken ile sabah uyandığınızda şeklindedir. Yatarken bacaklarınızı uzattığınız için kullanmaya gerek yoktur. Fakat yatarken bacaklarınıza altına bir yastık koymanız kan akışını kolaylaştırarak olup, önerilmektedir.

Varis Çorabı Fiyatları Ne Kadar?

Öncelikle Türk ve yabancı onlarca üretici olduğu için net bir fiyatı yoktur. Bunun için 40 ile 500 TL arasında değiştiğini belirtmeliyiz. Size önerim 50 ile 100 TL arasında bir ürün almanız olacaktır. Aralarında ciddi anlamda bir kalite farkı yoktur.

Devlet Karşılıyor mu?
Evet arkadaşlar SGK mensuplarına reçete edilen ürünleri Sosyal Güvenlik Kurumu karşılamaktadır. Tabii ki bu nedenle kendimiz almak yerine mutlaka kamu hastaneleri yada SGK anlaşması bulunan özel sağlık merkezlerinden bir doktor reçete etmesi gerekir. Aksi halde tüm masrafı sizin ödemeniz gerekir.

Spor Yapmaya Engel Olur mu?
Cevabı en çok merak edilen hususlardan biride spor yapmak isteyenlerle olup, giydiğiniz ürün normal çoraptan çok fazla bir farkı olmayıp, rahatça spor ve yürüyüş yapabilirsiniz. Hatta spor ve yürüyüş yapmanız şikayetleri dahada azaltır.

Genişlemiş Damarlar Nasıl Geçer?

Kendi kendine yada çorap, ilaç ve krem gibi ürünlerle geçme imkanı olmadığı için mutlaka tedavi olmanız gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bunun nedenle ilk yapılması gereken mutlaka bir kalp damar cerrahi uzmanına muayene olmaktır. Muayene olduğunuzda doktorunuz size %95 oranında tedavi önermelidir. İlaç, krem vermesi halinde bu ürünlerin ne işe yarayacağını, bittikten sonra ne yapmanız gerektiğini mutlaka sormalısınız.

Tek Çözüm Cerrahi Müdahale 
Bu hastalığın tek çözüm yöntemi var oda tedavi olmaktır. Yani kalp damar cerrahi uzmanı tarafından ameliyat yada ameliyatsız olarak tedavi edilmesi gerekir. Tabii ki bizim önerimiz ameliyatsız uygulamalardan yana olacaktır. Çünkü ameliyatsız yöntemlerde hastane yatma, narkoz, iş gücü kaybı ve tekrarlama riski yoktur. Ameliyat ise istenmeyen birçok sonuç içermektedir.

10 Dakikada Ameliyatsız Yöntemlerle Tedavi Olun
İnsanlar genelde ameliyat ve hastanede yatmaktan korktuğu için ilaç, krem ve hatta riskli olan sülük tedavilerine yöneliyorlar. Oysaki ameliyatsız tedavi yöntemleri sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede yapılmaktadır. Ağrısız yapılan bu uygulamaları yakından tanımak, nasıl yapıldıklarını görmek için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayınız. https://www.damargenislemesi.com/varis-tedavisi-nasil-yapilir.html

49 Yorum

 1. Sol sfv de trombozis formasyonu izlemiş olup akım saplanmistir. Sol popliteal vende Lumen içerisinde dvt ye sekonder düzensizlikler ve valsalva manevra boyunca devam eden reflü akımı izlemiştir. Her iki ana sağ yüzeysel ve her iki derin femoral saphenöz sağ popliteal ve her iki krural derin lumenler açık izlemiştir.augmentasyon ve kompresör testlerinin sonucu pozitiftir. Trombus formasyon gözlenmiştir. Valsalva manevrasinda sol sfj cfv vsm 6 sında uzun valsalva manevrasi boyunca devam eden düşük debili reflü akımları vardır. Sol inguina femoral ve femoral bölgesinde subcutan yüzeysel 5 mm çapa ulaşan tortiyoze ve nontromboze varıyor vardır. 7 senedir çekiyorum spor olarak tedavi olarak ne yapmalıyım şimdiden tesekkurler
  Op Dr Eren Anğ
  Bu doppler raporuna göre yapılabilecek çok şey yok, dah çok şikayete yöntelik uygulamalar yapabilirsiniz, yürüme iyi gelir.

 2. MEHTAP ERDOĞAN

  vena safena magna çapı femoral 6.5mm, diz eklem seviyesinde 4mm .valsalva manevrası 1-2 sn süren reflü akım izlenmiştir. sağ bacak

  vena safena magna çapı femoral bölgede 5mm diz eklemi seviyesi 4mm . valsalva manevrası 1 sn reflü akım .spl bacak
  sonuç bu ameliyat önerilmiştir. fakat yaşım 24 ve biraz tedirginim .bacaklarımda şişlil ve yanma agrı hissiyle gtmişdim .sizinde önerinizi almak istiorum hocam iyi çalışmalar
  Op.Dr.Eren ANĞ
  Mehtap hanım,orta seviyede bir variniz var (oda doppler sonucunuz doğru ise) Kliniklerimizde en ileri varisleri bile ameliyatsız tedavi edebiliyoruz.Kliniklerimizde ücretsiz muayene olabilir ve tedaviniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

 3. Iyi gunler bacak agrısı sikayetiyle hastaneye gittim ultrason verdiler sonucta VSM çapları uyluk orta kesimde solda 2.2 mm sağda 2 mm olarak ölcülmüştür. Sol SFB de valsalva manevrasi boyunca sürekli reflü akım izlenmiştir.VSP çapları kruris proksimal kesimde sağda 1.2 mm solda 1.1 mm olarak ölçülmüştür deniyor doktor 3 aylık bir ilac tedavisi verdi ve sonrasinda tekrar gitmemi söyledi sizce bu yeterli olur mu hastalıgım ne
  Op.Dr.Eren ANĞ
  Raporunuzda yazan ölçüler tamamen normal ölçülerdir.Asla ağrı sebebi değildir.

  • Ama doktor venoz yetmezlik oldugunu ciddi bir kacak oldugunu soyledi
   Op.Dr.Eren ANĞ
   Raporun aynı şeyi doğrulamıyor.

 4. Merhabalar ,
  Bacaklarimda arka ve son zamanda ön kisminda olusan varisler var , beyaz tenli biriyim,ağrıdan ziyade görüntü olarakta beni oldukca rahatsiz ediyorlar,varistler yesilvl ve orta derecede. Varis tedavisinin sonunda goruntu olarak tamamen eski goruntuye kavusmak mumkunmu yoksa izler kaliyormu ?
  OP.Dr.Eren ANĞ
  Kliniklerimizde tüm varisleriniz garantili bir şekilde tedavi edilir.Kalıcı hiçbir iz kalmaz.

 5. Hocam benim önce sağ ayak bilegimde küçük nokta nokta kahverengiler oluşmaya başladı ve çoğalmaya başladı.. cilt doktoruna gittim pigment sıkışması önemli değil geçer dedi. 7 ay sonra sol ayak bilegimde de aynı şekilde oluşmaya başladı. KVC uzmanına göründüm doppler sonucu hafif düzeyde varis var dedi, çorap kullanmami önerdi.. Ben öğretmenim, bu çorabı hergün mu giymeliyim? Ve bu ayağımdaki kahverengilenmeler nasıl geçecek.? Varis çorabı kullanirsam geçer mi.?
  Cilt doktoru ise ısrarla kortizonlu bir krem verdi ve bunu kullan geçecek diyor.. sizce ne yapmalıyım Hocam.? Teşekkürler.
  Op.Dr.Nihat AYDIN
  Cildiye doktorunun dediğini yapınız.

 6. İyi günler ben hamileyim varis oluşmaya başladı koruma amaçlı varis çorabı giymemi söyledi doktorom, orta basınçta hamile varis çorabı aldım, ilk kullanışım fakat aşırı rahatsız ediyor beni bacaklarımı çok sıktı özellikle diz arkası yürürken acıtıyor diz üstünde çorap boğum boğum oldu o da çok rahatsız ediyor, böyle olması normal mi yoksa çorabın ölçülerinde sorun mu var acaba? Bu şekilde kullanmak faydalı olur mu?
  Teşekkür ederim
  İyi çalışmalar
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Varis çorabı bacak yapınıza uygun olmayabilir.Yürüyüş yapınız.Ayakta dikili vaziyette kalmamaya çalışınız.Doğumdan sonra geliniz varislerinizi tedavi edelim.

 7. Derin venöz yapılar normal kalibrasyonda olup lümen iç yüzeyleri düzenlidir. Trombozis bulgusu saptanmamıştır. Sol sfv de valsava boyunca devamlı grade 2-3 reflü akımı izlenmiştir. Sağ vsm çapı safhenofemoral bileşke düzeyinde 5,1 mm sol vsm çapı safhenofemoral bileşke düzeyinde 5,5 mm olarak ölçülmüştür.sağ sfb valsava boyunca devamlı grade 1-2 reflü akım izlenmiştir. Doktorumuz çok detaylı bilgi vermedi varis çorabını kullan takip edelim dedi mümkünse sizden de bilgi alabilirmiyiz
  Op.Dr.Eren ANĞ
  Orta derecede bir varisiniz var gözüküyor.Kliniğimizde tedavinizi yaparız.

 8. Hocam fiziktedaviyede muayene oldum oda hava değişimine bağladı ilaç yazdı sonra geçmedi kalp damar cerrahina gitim 4 mm damar genişlemesi var dedi varis çorabı ve ilaç yazdı ağrı halan var ne yapmamlazim
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Hızlı adımlarla hergün 5km yürümelisiniz.Yada 1 km koşmalısınız.

 9. Ben 19 gün önce varis ameliyatı oldum dikişler alındı gayet iyiyim şu an bandaja devam varis çorabı giyme zamanı geldi acaba bandaja devam etsem varis çorabı giymesem babandan aynı iş görürmüş şimdiden teşekkürler
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kliniklerimizde varis tedavisi 22 yıldan beri ameliyatsız yöntemlerle yapılmaktadır.Ayrıca bandaj yada varis çorabıda giydirmiyoruz.Aynı gün işine gücüne dönebilmektedir.Yapılan tedavinin başarı oranı ameliyata göre 10 kat daha iyidir.Neden kendinize eziyet ettirdiniz?

 10. Merhaba hocam ben ayağımda huzursuz bacak sendromu var sürekli hareket ettirmek zorunda kalıyorum bir çok dr gittim ama sonuç alamadım side tedavisi mümkün mü
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Fatma hanım;huzursuz bacak için bacağı hareket ettiren bir spor yapmalısınız.Yani yorulana kadar yürümeli yada koşmalısınız.İsterseniz kliniğimizde sizi ücretsiz mueyenede ederiz.Buyrun gelin.

 11. 2 yil once lazer ameliyati oldum yine tekrarladi simdi doktorum cerrahi ameliyat diyor bacaklarimda agrim cok fazla yasim 38 sizce ameliyat olmalimiyim ne oneririsiniz
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kliniğimizde %100 garantili bir şekilde varislerinizden kurtulabilirsiniz

 12. 46 yasındayım 3yıl önce ameliyat oldum,1 yıl dolmadan varislerim tekrar cıktı.hiç çorap kullanmadım şimdi köpük tedavisi olacağım ve çorap kullanacagım.acaba bu tedavinin başarı oranı nedır?ayrıca 2 yıldır varıs ilaçlarıyla birlikte( coumadin 5)kullanıyorum.teşekkürler.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Keşke üç yıl öncede köpük tedavisi olsa idin çok daha iyi sonuç alırdınız.Çektiğiniz eziyette fazla olmuştur.Köpük tedavisinin başarı oranı ameliyattan çok çok daha iyi.Kliniklerimizde köpük tedavisinden sonra çorap yada bandaj uygulanmamaktadır.

 13. Hocam merhaba
  Ben altı ay önce sol bacağımdan varis ameliyatı oldum.Dizden yukarısı lazer ,dizden aşağısı normal ameliyat oldu.Bugüne kadar varis çorabı giyindim.Havalar çok sıcak olduğu için varis çorabını artık giynemiyorum. Beni bunaltıyor.Doktorum ameliyattan sonra varis çorabı giyinmemi söylemişti.Fakat süresini söylemedi
  Acaba bundan sonra varis çorabını giyinmesem olur mu.?
  Teşekkür ederim.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kliniklerimizde varis tedavisi ameliyatsız yapılmaktadır.Ne tedavi sürecinde nede tedaviden sonra varis çorabı giydirmiyoruz.Bu konuyu doktorunuza sormanız daha uygun olur.

 14. Mrb Hocam,
  Ben 32 yaşındayım ve hamileyim.Dün doktora gittim sol bacağımdaki varisler için.Ultrason çekildi ve orta şiddette diz arkasında varis ve şiddetli yetmezlik olduğu söylendi.Tehlikeli bir yerde okduğunu pıhtı yapabileceğini söyledi.Doktorum varis çorabı verdi ve 1 ay kullanmamı söyledi.daha sonra iğne vereceğini söyledi.Bu iğneler gebelik döneminde sakıncalı mıdır acaba?
  Teşekkür ederim.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Tedaviyi öneren doktor.Size neden tehlikeli olacak bir tedavi versin.

 15. Hocam ben 32 yaşındayım ayak işinde çalışıyorum 11 saat boyunca ayaklarım ağrıdığı için medikalciden ayak ölçülerime göre varis çorabı aldım doktara gitmedim.kışın iyiydi ama şimdi birax canım yanıyo gün içinde ne yapmam gerek.hipotroitim var acaba bu ona bir sebepmidir tşk
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kliniklerimizde muayene icretsizdir.

 16. Hocam bende kilcal varis var ufak agrim da yok sadece görüntüsü bana varis çorabı verdiler ilaçta kullaniyorum bu corab ve ilac varisi yok etmeye yetermi
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Hayır hiçbir etkisi olmaz.

 17. Merhaba Hocam benimde 7 çatlagim var doktor ameliyat dedi ama ben ancak kışın ameliyat olacağım o zamana kadar varis çorabı giysem biraz rahatlarmiyim
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Giyebilirseniz faydası olur.

 18. 1 gün oldu köpük tedavisi oldum ama varis çorabını ne sıklıkta nasıl kullanıcamı bilemedim bilgi verebilirmisiniz 24 sattir krem sürmek için çıkardım ve tekrar giydim
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Biz klinik olarak köpük tedavisinden sonra çorap yada bandaj uygulamıyoruz.Tedaviyi yapan doktora sorunuz.

 19. Varis Çorabını Yatarken Çıkarmasak 1-2 hafta hiç çıkarmadan giysek bir zararı olurmu diz altı açık ağızlı
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Böyle bir soru ile bu zamana kadar hiç karşılaşmadığımı (34 yıllık hekimim) size yazacağım. Ancak teorik olarak bir zararı olmaz siz kirlenmekten korkmuyorsanız.

 20. dr bey ben 21 yaşında bir kızım benim doğuştan varislerim var bizim ailede genetiktir.bu yıl kayseride skleroterapi yaptırdım fakat istediğim sonucu pek alamadım kalın mor ve dışarda damarlarım var 4 seans uygulandığı halde geçmedi skleroterapi doğuştan gelen varislerde etkili değilmidir diye düşğnmeye başladım.ayrıca biraz kilom fazla ve varis çorabı giyemiyorum yoksa bnm kilomdan dolayı yeternce düzelmedimi.doktorum venöz yetersizliğim olduğunu söyledi.simdiden tesekkürler.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Tedaviye devam etmelisiniz.Bazan daha fazla seans gerekebilir.Gelebilirseniz İstanbulda tedavinizi köpükle yapabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir