Hangi Bölüme / Doktora Gitmek Gerekir?

Bacaklarda damar genişlemesi (varis hastalığının) teşhis ve tedavisi için herhangi bir doktora muayene olmak yerine mutlaka bu alanda ihtisas yapmış kalp damar cerrahisi uzmanı tercih etmelisiniz. Çünkü varis hastalığı ilaçla ya da kremle geçmeyeceği için cerrahi müdahale (tedavi) gerekmektedir. Yazının devamında tercih edebileceğiniz bazı doktor isimlerine yer vereceğiz.

Girişimsel Radyoloji Uzmanları da Varis Tedavisi Yapıyor! Tercih edebileceğiniz uzmanlık alanı tabii ki sadece kalp damar cerrahisi değildir. Aynı şekilde girişimsel radyoloji uzmanları da varis tedavisi yapmaktadır. 2000’li yılların başından itibaren uygulanmaya başlanan lazerle varis tedavisi EVLA (Endovenöz Lazer Ablasyon) yöntemi ile girişimsel radyoloji uzmanları da ameliyatsız varis tedavisi yapmaktadır.

Kalp Damar Cerrahisi mi, Girişimsel Radyoloji Uzmanı mı? Hangisini Tercih Etmeliyim?

Yukarıda yer alan bilgiler ışığında kafanız biraz karışmış olabilir. Peki, hangi uzmanlık alanını tercih etmeliyim? Diye sorabilirsiniz. Girişimsel radyoloji uzmanlarının varis tedavisinde uyguladıkları yöntemler sınırlıdır. Kalp damar cerrahisi ise ameliyat dahil mümkün olan tüm yöntemleri uygulayabilir. Bu nedenle önceliği kalp damar cerrahisi uzmanlarından yana kullanmalısınız.

Varis için hangi doktora gidilir

Varis Tedavisi Yapan Doktorlar

Evet, arkadaşlar yazının giriş kısmında da belirtildiği gibi Türkiye’nin birçok yerinden sizlere doktor isimleri vereceğiz. İlk olarak İstanbul’da tercih edebileceğiniz doktorlarla başlamak istiyorum.

Doktor Orhan Coşkun

Op. Dr. Orhan Coşkun

Zeytinlik Mahallesi Yakut Sokak No:24/3 Bakırköy İstanbul

Doktor Nihat Aydın

Op. Dr. Nihat Aydın

Atatürk Bulvarı No:81 Kat:5 D:16 Kızılay Ankara

Doktor Serkan Akarsu

Op. Dr. Serkan Akarsu

Atatürk Caddesi No:174/1 Kat 4 Konak  İzmir

Doktor Eren Anğ

Op. Dr. Eren Anğ

Cumhuriyet Mahallesi Yağmur Sokak Cadde 224 Sitesi B Blok D5 Nilüfer Bursa

Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?

Evet, arkadaşlar yazının geri kalan kısmında bazı kalp damar cerrahisi uzmanlarının isimlerine yer verdik, şimdi ise doktora gittiğinizde sizi nasıl bir sürecin beklediğini ele almak istiyorum. Varis muayenesi için ilk defa doktora gidecek olanlar haliyle biraz heyecanlı, birazda endişeli olabilir. Aslında hiç bir şeyden korkmanıza gerek yok, çünkü muayene en fazla 10-15 dakika sürmektedir. Muayene işlemi genelde 3 aşamalı olarak yapılmaktadır. Dilerseniz bu aşamalara bakalım.

1 Hastanın Şikayetlerinin Dinlenmesi: Doktorunuz ilk olarak sizin şikayetlerinizi ve yakınmalarınızı dinleyecektir. Bu esnada günlük hayatta karşılaştığınız ağrı, ödem, kaşıntı gibi varis belirtisi olabilecek tüm şikayetlerinizi dile getirmelisiniz.

2 Gözle Kontrol: Şikayetlerin dinlenmesinin ardından doktorunuz gözle kontrol işlemi yapacaktır. Bunun için sedye üzeri ya da basamak türü yüksek bir yere çıkmanız ve ayakta durmanız istenir. Varis muayenesi ayakta yapılmaktadır.

3 Doppler Çekimi: Son olarak doppler çekimi yapabilir ya da daha gelişmiş merkezlerden doppler çekimi isteyebilir. Doppler çekiminde amaç varisli damarların tam anlamıyla tespiti, genişlemenin boyutu ve derin toplardamarlarda sorun olup, olmadığına bakılır.

Varis Muayenesi Yapılışı İzle

Varis Muayenesi İçin Ücret Ödemeyin

Sayfada isimlerini gördüğünüz kalp damar cerrahisi uzmanları muayene işlemlerinden herhangi bir ücret almamaktadır. Yaşadığınız sağlık sorunlarının teşhisi, uygulanacak tedavi dahil merak ettiğiniz tüm detaylara herhangi bir ücret ödemeden ulaşabilirsiniz.

Evet, arkadaşlar muayene ile hastalığın kesin teşhisi ve uygulanması muhtemel tedavi yöntemi belirlenir. Bu noktadan sonra geriye kalan sadece doktorunuzun önerdiği yöntemle tedavi olmaktır.

Değerli arkadaşlar yazımız burada son bulmuştur. Dilerseniz sorularınızı aşağıdaki soru ve yorum formunu kullanarak doktorlarımıza sorabilirsiniz.

40 Yorum

 1. Merhaba bacaklarimda varislerim var kalin damarlarim icin ameliyat olsam genel cerrwhi de küçük kilcallar icin size gelsem olurmu

  • varislere kalp ve damar cerrahi bakar.tüm varisler ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.

 2. Merhaba benim eşimin sol bacağı aniden şişti ve konya Farabi hastanesi kalp damar cerrahisi uzmanına gittik bize kan pıhtılaşma oluşmuşve varis dedi verdiği ilaçlar COUMADİN 5tanede kansulandırıcı iğne verdi 12gün oldu hala hiç bir değişiklik yok bize yardımcı olabilirmisiniz teşekkür ederim

 3. Merhabalar 30 yaşındayım yüzünde kılcal damar çatlaması var kesin tedavisi var mı? Elazığ da oturuyorum ama tedavi için İstanbul’a gelebilirim tek doktora sadece bir kaç günümü ayırarak kurtulabilir miyim? Teşekkürler

 4. Merhabalar size bir sorum olacakta
  Benim sag ayağımın iç kısmında bi kac tane mercimekden biraz büyük gizli varis var tedavi olmadım ne gibi bir zararı olur vücuduma cevaplarsanız sevinirim.

 5. Mustafa Karadas

  Meslegim geregi uzun sure ayakta kalmaktan özellikle ayak kismimda 3. Derece varislerim var Ankarada nerede tedavi olabilirim

 6. Orta dereceli varis denildi ama görüntüsünden kurtulmak istiyorum yaşım 24 yaklaşık 4 sene gibi bı zamandan beridir var ilerliyor şuan varis çorabı ve metod diye bir ilaç kullanıyorum sadece ağrısını kesti ama görünen damarlarda değişen birşey olmadı

  • tedavi edilmesi gerekir,varis çorabı tedavi edici değildir sadece hastalığın ilerlemesini durdurur
   Op. Dr. Orhan Coşkun

 7. Slm 2007 yılında askerde varis ameliyatı oldum sanırsam doktor damarımı iptal etmiş işten eve gelince ayağım davul gibi şişiyor şimdi ise yara çıktı ve bir türlü iyleşmiyor etrafı morluklarla doldu ne yapmam lazım tşk

  • tedavi olmanız gerekir.sizde tekrar varis oluşmuş görünüyor.gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabilirz
   Op.Dr.Serkan Akarsu

 8. selma gültekin

  merhaba sol ayak bileğimde oluşan ağrı ile medical park Ankara kalp damar doktoruna gittim venöz olarak düşünmüştüm ama bana venöz yada varis olmadığını söyledi ve bir iğne tavsiye etti..görüntüyü yakıp kaybolacağını belirtti benim görüntüsüyle ilgili problemim yok ağrıyor ve sızlıyor ki…galiba varis :(bana hangi hangi hastaneyi önerebilirsiniz..

 9. merhaba. suan 25 yasındayım ama 13 yasımdan beri sol bacagımda cok hafif fındık kadar bir varis vardı suan nerdeyse tüm bacagımı sardı ve korkunc bi görüntü ayrıca cok ayakta kalınca agrı yapıyor simdi diger bacagımda da aynı sorun var yasım daha cok genc denize gidince utanıyorum acıkcası sanki bacagımı tükenmez kalemle cizmişler gibi özell saglık sigortalıyım tzh nasıl kurtulabilrim. ayrıca 2015 de elimde damar catlagı cıktı ondan korkuyorum bacagımdada olurmu diye

  • kliniğimizde ameliyatsız yöntemlerle varis tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Prof.Dr.H.Berat Cihan

 10. Dehb tanısı nedeniyle concerta, ritalin ve cymbalta kullanan, 34 yaşında bir kadınım. bu ilaçları kullanmadan önce de (çocukluğumdan, tanı konuşmasına değin geçen 25 sene boyunca da), kalp ritmi ve kan basıncı yüksek biriydim.
  20’li yaşlarımda, varis olduğunu düşündüğüm, sağ bacağımın baldır kısmında fındık büyüklüğündeki bir bölgede kılcal damar çatlaması şeklinde bir görüntü oluştu (hala mevcut). açıkçası beni rahatsız eden bir yanı yok o bölgenin. ancak, kendimi bildim bileli (çarpma vs gibi sebeplerden olduğunu tahmin/zan ettiğim), morluklar bacak bölgemden hiç eksik olmaz (morarıp iyileşir, başka bir yer morarır gibi). şu sıralar uzun süre ayakta kaldığım bir işte çalışıyorum ve ayaklarım aşırı derecede şişip, ağrıyor. akşam eve geldiğimde, ayaktan kasığa kadar gezinen kaşıntı krizleri yaşıyorum. kaşındıkça, cildimde bölge bölge kabartılar oluşup 2-3 dk sonra kayboluyor. kullandığım ilaçların yan etkilerinde çok sık olmasa da “ürtiker” yan etkisi okuduğumdan bundan kaynaklandığını düşündüm. dolaşım sistemimle ilgili bir problem olduğu hissiyatına da kapılıyorum. doğru teşhis/tanı için önerebileceğiniz devlet hastanesi ve/ve ya doktoru var mıdır? şimdiden teşekkürler.
  Op dr Eren Anğ
  Ciddi bir sorun gibi görünmüyor, yakınınızdaki devlet hastanesine gidebilirsiniz.

 11. Sağ ve sol bacağımın ikisindede varis bulunmakta sağ vsm çapı safenofemoral bileşkede 5,1 mm, diz seviyesinde 4.6 mm,
  Sol vsm çapı safenofemoral bileşkede 4,4 mm, diz seviyesinde 4,1 mm, buna nasıl bir tedavi uyguluya bilirsiniz ve ne kadar olun teşekkür ederim
  Op Dr Orhan Coşkun
  En uygun tedavi yöntemini muayene ve doppler iler belirliyoruz, ve genellikle bu düzeydekileri ameliyatsız yöntemlerle yapıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.