Kapakçık Onarımı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kapakçık Onarımı Ameliyatı

Daha öncede belirttiğimiz gibi IDEA Klinik doktorları olarak 10 yıldır hiç bir varis ameliyatı uygulamadık, Çünkü insanlara bu yöntemi önermiyoruz. Bunun yerine tüm damar genişlemelerinde ameliyatsız tedavi yöntemleri uyguluyor ve öneriyoruz. Sitemizde sizleri bilgilendirme adına konulara yer veriyoruz. Bundan 10 yıl öncesine kadar tek seçenek olan ameliyatlar teknik olarak yaklaşık 10 farklı uygulama geliştirilmiş olup, onlardan biride Kapakçık Onarımı uygulaması olarak denenmiş ve çok nadir olarak devam etmektedir.

Damar basıncı

Damarda Kapakçık Nedir, Ne İşe Yarar?

Konuya tam anlamı ile giriş yapmadan önce bahsi geçen konunun ve neden ameliyata gerek duyulduğuna değinmek istiyorum. Damar genişlemesi hastalığı (Varis) probleminin ana nedeni olan kapakçık bozulması özellikle bacaklarımız da bulunan toplardamarlar ile alakalıdır. Toplardamarların görevi vücudun kullandığı kirli kanı kalbe geri kalbe taşımakla görevli olup, atardamara göre görevi biraz daha zor olmaktadır. Çünkü kirli kan aşağıdan yukarı yani ayakta duran bir insanı düşünün bacaklarından başlayan akış yukarı doğru çıkmaktadır. Yer çekiminin etkisi ile bu kirli kan sürekli geri kaçma eğilimindedir. Fakat bunu önlemek için toplardamarlarda 5-7 cm aralıklarla  bulunmaktadır. Yukarı doğru açılıp kapanan bu yapılan kirli kanın geri kaçışını önlemektedir. zira bu önleme sağlıklı olmaları halinde mümkündür.

Damarda Kapakçık Bozulması Nasıl Olur?

Aslında tüm insanlarda damarlarda genişleme riski bulunmakta olup, fakat bazıları var ki genetik ve meslek seçimi nedeniyle bu riski daha fazla yaşamaktadır. Özellikle ayakta sürekli ve sabit çalışan insanlar zaten zor olan dolaşım sistemini iyice zorlaştırmakta ve damar içinde basıncın artmasına neden olmaktadır. Bu basınç durumu adım adım dokularda bozulmaya neden olmaktadır. Hasar gören bu dokular kirli kanı geri kaçırdığı için hastalığa neden oluyor.

Nasıl Oluştuğunu Görelim!
Aşağıda yer alan animasyon video’da dokunun çalışma sistemi ve bozulması ve bozulmasına bağlı ortaya çıkan sorun gösterilmektedir. Konuya devam etmeden önce ricamız aşağıdaki video görüntülerini izlemelisiniz.

Ortaya Varis Hastalığı Çıkıyor
Sistemin bozulması ile birlikte kirli kan kalbe gitmek yerine damarlarda beklemeye göllenmeye başlıyor. Bu durum ilk başlarda ciddi bir sıkıntıya neden olmazken her geçen gün damarların genişlemesine bağlı olarak ilk etapta cilt dışına taşan damarlar olarak görülmekte ve bu aşamada bacaklarda ağrı, yorgunluk hissi, kramp, kaşıntı ve ileri zamanlarda kanama problemi ile devam edecektir. Yinede tedavi etmemeniz halinde ise kanamaya bağlı iyileşmesi güç yaralar yani varis ülseri durumu ortaya çıkmaktadır.

Ameliyatsız Tedavi Edilebilir?
Konumuz her ne kadar kapakçık onarımı olsa da sizlerin açısından bilinmesi gerektiğini düşündüğüm konulara değinmek istiyorum. Ortaya çıkan bu damar genişlemesi büyüklüğü ne kadar olursa olsun, tümü ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilmektedir. Yani bu uygulama zorunlu bir uygulama olmayıp, aksine gereksiz ve ilkel bir yöntemdir. Yazının başında da belirttiğim şekilde sadece sizleri bilgilendirme amaçlı ekliyoruz. Ameliyatsız tedavi yöntemleri hakkında detaylara aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.damargenislemesi.com/ameliyatsiz-varis-tedavisi.html

Kapakçık Onarımı Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Konuya kaldığı yerden devam edecek olursak bu işlem için farklı teknikler bulunmaktadır. Öncelikle görüntüleme cihazlarından yararlanılarak sorunlu olan dokular tespit edilir. İşaretlenen yerden yapılan minimum kesi ile işlem yapılacak olan damara ulaşılır. İlk yapılan uygulamalardan birisi bozuk kapağı dışarıdan dikişlerle gerdirme yöntemi olup, bunun dışında sağlam kapakçık nakli yapılabilmektedir. Bu durumda özellikle koltuk altı bölgesinde bulunan sağlıklı dokular kullanılmaktadır. Koltukaltı bölgesinden kol toplardamarlara ulaşılarak sağlam damar alınır ve tekrardan uç uca dikilir. Alınan bu parça ise bacaklar ve diz arkasında soruna neden olan alana eklenir. Artık yapılmayan eski bir uygulamadır.

Ameliyat Ne Kadar Sürer?
Öncelikle uygulanacak yönteme göre 3 ile 5 saat arasında sürmekte ve muhtemelen genel anestezi altında yapılmaktaydı ancak artık yapılmayan bir ameliyat türüdür.. Hasta ameliyat sonrası 1 hafta 10 gün hastanede kalmakta ve durumuna göre 2-3 gün yoğun bakımda kalabilir. Ameliyat sonrası kişiye ciddi anlamda ağrı ve bacaklarda şişkinlik problemi beklemektedir.

Bu Şikayetleri Yaşamak Zorunda Değilsiniz!
Yukarıda belirtilen sıkıntıların hiç birini yaşamak zorunda değilsiniz. Çünkü tüm venlerde ameliyatsız tedaviler uygulanabilmektedir. Hastanede yatma, iş gücü kaybı, ağrı, şişlik vs gibi durumların olmadığı bu yöntemlerde tekrarlama riski de %5 yok denecek kadar azdır. Böylesi gelişmiş imkanlarla sağlığınıza kavuşmak için IDEA kliniklerinde ücretsiz muayene ve SGK anlaşması ile tedavilerde %50 indirim imkanı sağlanmaktadır.

38 Yorum

 1. Merhaba, benim sol vsm çapı uyluk proksimalde 2.8 mm , uyluk orta kesimde 2.1 mm ölçülmüştür.Sol vsm valsalva ile reflu akimi izlenmiş.sag vsm çapı uyluk proksimalde 2.6 mm, uyluk orta kesimde 1.5 mm ölçülmüştür.Sağ ana femoral vende , yuzeyel femoral vende valsalva ile reflu akim izlenmistir. doppler sonucum bu sekilde. Ne yapmam gerekiyor. Ameliyatlikmi durumum yoksa tamamen iyilrsebilirmi. Bilgi verebilirmisiniz.

  • merhaba
   doppler sonucunuzla birlikte gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedaviniz konusunda bilgilendirebiliriz.kliniklerimizde ameliyatsız tüm varis tedavileri uygulanmaktadır
   Op. Dr. Orhan Coşkun

 2. Hocam merhaba.sol safenofemoral bileskede kapak duzeyinde valsavayla reflu akım izlenmekte olup valsalva boyunca reflu surmekte olarak izlendi.tedavisi varmi acaba

 3. Hocam bacaklarımda varis var özellikle sağ bacağımdaki varis ağrısını hissettiğimde sağ testisimde şiddetli ağrı oluyor bununla birlikte böbreğime doğru bir ağrı oluşuyor. Penisin ucunun sağ bölgesinde de yanma meydana geliyor ağrılar gece uyurken hissedilecek kadar şiddetli olabiliyor özellikle hareketsiz ya da çok hareketli olduğumda ve ağır birşeyler kaldırdığımda meydana geliyor. Son zamanlarda da sağ testis boyutunda değişiklik ve damarlar belirgin olmaya başladı. Bu duruma kimse anlam veremiyor yapmam gerekenide bilmiyorum.
  Op Dr Eren Anğ
  Tesadüf olarak hem bacaklarınızda varis hem yumurtalığınızda varikosel var. varislerinizi ameliyatsız tedavi edebiliriz ama varikoselden ameliyat olmanız gerekir

 4. merhaba hocam, doppler sonucum vena sefana capları sağda 5mm solda 5.5 mm ölçülmüştür.Her iki tarafta büyük safen veni tüm trasesi boyunca açık olarak izlenmektedir. trombozis bulgusu yoktur.spontan ya da valsalva uygulaması ile reflü akım oluşmamaktadır. kücük safen venleri acık olup trombozis ya da yetmezlik bulgusu yoktur. sonuc: hafif geniş büyük safen ven capları rdus ile aşikar reflü akım izlenmemiştir yazıyor. tedavisi varmıdır ya da teşhisiniz nedir hocam şimdiden teşekkür ederim.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Erken dönem varisi andırıyor, tabiki muayene bulguları ve sizin şikayetlerinizin düzeyi daha önemli. Onlara göre tedavi edilebilir

 5. sağ SFB çapı 6 mm, dizüstü seviyede sağ VSM çapı 5 mm ölçülmüştür.Sol SFB çapı 6 mm, dizüstü seviyede sol VSM çapı 4 mm ölçülmüştür.
  Valsalva ile;
  Sol CFV ve SFB de sürekli, Sağ SFB de 1-2 sn süreli reflü akım izlenmiştir.
  Şikayetlerim:Uzun oturuşlarda ve çökmelerde aşırı karıncalanma, bacaklarda ağırlık hissi.
  Doktorum ilerlemiş olduğundan dolayı ameliyat yapılamaz dedi.doxium 500 ilaç yazıp gönderdi.Ameliyatlı veya ameliyatsız çözüm önerileriniz varmıdır.Gerekirse randevu alıp gelebilirim.Kısada olsa açıklamalarınızı rica ediyorum.Teşekkürler.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Bu raporda ileri bir varis anlaşılmıyor.Bunu muayene (kliniğimizde ücretsizdir) bulguları ile beraber değerlendirmemiz gerekir.

 6. merhaba hocam,ben de göğüs hastalıkları doktoruyum,annemin dopplerinde valsalva sırasında sol SFB düzeyinde grade2,sol CFV de grade1,sağ SFB düzeyinde grade 3,sağ safenopopliteal bileşke düzeyinde grade 1,sağ popilteal vende grade2 geriye kaçış var.yüzeyel baldır venlerinde belirginlşme var ve sağ cockett perforan venlerinde valsalva ile reflü bulguları var.inanılmaz ateş oluyor bacak ve ayaklarında.soğuk suya koymadan duramıyor.ağrı,şişlik,renk değişikliği yok,sigara hiç kullanbmadı.ek hastalığı yok,bel fıtıgı op dışında op yok.55 yaşında.tedavisi var mıdıriya da nedir hocam,cok tesekkür ederim
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kliniklerimizde ameliyatsız köpükle tedavi ederiz.

 7. Ben varis ameliyatı olacam fakat tekrarlanır diye korkuyorum
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Ayşe hanım;varisten ameliyat tarihin derinliklerinde kaldı.Siz diğer yöntemlerle tedaviyi düşünün.başarı oranı çok daha yüksektir.

 8. Peki dr.bey tedavimi olmadan 2.çocuğumu yapsam ve sonra tedavi olsam.Gebelikte pıhtı atma riskim olur mu ?
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Hamilelik varisi artıran ve varise bağlı komplikasyonların çok olduğu dönemdir.Tedavinizden sonra ikinci hamileliğinize kalmanız daha uygun olur.

 9. Çok saolun hocam peki neden agrilarim artmis olabilir varis corabi giymeye basladim gündüz biraz yuruyusumde düzenliyor agrimda azaliyor fakat gece olup da corabi cikardigimda agrilarim çok fazla artiyor tavsiyeniz varmi bunun icin yeniden damar tikanma olayi da yok bir de bazen çok yurudugumde veya çok merdiven ciktigimda bacagimin önündekizarikliklar olusuyor
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Siz tetkiklerinizle beraber kliniğimize geliniz sizi birde biz görelim.Kliniğimizde muayene ücretsizdir.

 10. Tesekkur ediyorum hocam içime su serptiniz çünkü raporda tani olarak venöz yetmezlik yazıyordu bir de agrilarim artmaya başladı o yüzden çok korkmustum venöz yetmezlikden dolayı diye.hala bacaklarimda da sis var.peki neden taniya boyle yazmislar o kadar moralim bozulmustu ki sanki iyesemiyecegim sandim.
  Op. Dr. Nihat AYDIN
  Tanıya bazan maalesef meslektaşlarımız abartı yazabiliyorlar.

 11. Hocam lazer yadakopuk tedavisi benim içın uygun bir seçimmıdır.amaliyatsız tedavi olabilirmiyım.olur ise istanbula gelicem bayram sonu.ben ankaradan yazıyorum.raporumda yazmış olduğum bulgular ve sonuç çokmu kotu.teşekkür ediyorum.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Ameliyatsız tedavi ederiz.Raporunda çok kötü değil.

 12. Hocam raporumu yazdım.cevap için teşekkürederım.bana hangi tedevinin uygun Olacağını yazmamıssınız.raporuma göre bana hangı tedavi uygun olur.lutfen hacam sıze çok teşekkür ediyorum.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kliniğimizde yazılan tedavilerin hepsi mevcuttur.Varisinize ne uygun ise onu yada onları uyguluyoruz.

 13. Hocam bende varis var.kontrol sonucum ana femoral ve safen venlerde hafif süreçte yetmezlik yazıyo.tedavisi mumkunmu.tesekkuredeım
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Sadece doppler raporu yeterli değildir.Muayene bulgusuda önemlidir.Kliniğimizde ücretsiz muayene olursunuz.Size durumunuz hakkında net bilgi verilir.Gelir iken tetkiklerinide getiriniz.

 14. Augmentasyonla akımlar belirgin şekilde artmakta olup derin ven trombozu İZLENMEMEKTEDİR. ☺ OLACAKTI PARDON

 15. Merhaba dr.bey ben 32 yaşında 1 çocuk annesi bir bayanım Venöz yetersizlik hastasıyım. AFV, FV, DFV, ve popliteal ven çapları normal olup kompresyonla tam olarak kollabe olmaktadırlar. Renkli dopler incelemede söz konusu damarlarda damar dolumlari tam , akımlar açıktır. Augmentasyonla akımlar belirgin sekilde artmakta olup derin ven trombozu izlrnmektedir.Valsalva manevrası ile derin Venöz sistemde geri akım saptanmadı.
  Bilateral vena safena magna akımı açık olup CFV bileşkesinde valsalva manevrası ile geri akım saptanmadı.Bilateral VSM’de uyluk trasesi boyunca segmentler valsalva manevrası ile Grade 4@kontinü geri skım izlendi.Solda daha belirgin uyluk distal ve kruris medial kesim boyunca yer yer plake yapmiş yüzeyel variköx venler izlendi.Bilateral vena safena parva akımı açik olup popliteal ven bileşkesinde valsm manev geri akım saptanmadı.Ana femoral (AFV)
  Femoral ven FV
  Derin femoral ven DFV
  Politeal ven
  Yüzeyel sistemde
  -vena sefena magna VSM
  Parva VSP Değerlerindedir. Yaziyor ve bana doktorum ameliyat öneriyor. Çokkk korkuyorum ve erteliyorum. Ve gebelik planlarımı da erteliyorum ne yapmalıyım cevap yazarsanız çok memnun olurum teşekkür ederim.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Korkmana gerek yok.Kliniğimizde ameliyatsız sizi tedavi ederiz.Başarı oranımız ameliyattan daha yüksektir.

 16. benimde sol bacağımda venüs yetmezliği varis var.ayağım ve baldırım şişiyor.yaklaşık 10 yıl olmuştur bu olay olalı.şimdi kliniğinize gelip tedavi olsam şişlik iner, ayağım ve baldırım eski haline gelir mi?
  sonra tekrarlar mı?
  bilgilendirirseniz sevinirim
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Venöz yetmezlikten kastınız derin ven yetmezliği ise bunun radikal bir tedavisi yoktur.Şayet yüzeyel damarlara ait bir yetmezlik kastediliyorsa (doppler raporun önemli) tedavi ederiz.

 17. doktora gittim ltrasonda biteral yüzeyel femoral vende yüksek amplitüdlü grade 4reflü akım izlenmiştir sonucu çıktı.doktor bir ilaç ve varis çorabı verdi.ama ayaklarımda kılcal damar çatlamaları ve yeşil görünümlü damarlar var ne yapmalıyım lütfen cvp tşk.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kliniğimizde ameliyatsız (köpük+RF ile) tedavi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir