Kapakçık Onarımı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kapakçık Onarımı Ameliyatı

Daha öncede belirttiğimiz gibi IDEA Klinik doktorları olarak 10 yıldır hiç bir varis ameliyatı uygulamadık, Çünkü insanlara bu yöntemi önermiyoruz. Bunun yerine tüm damar genişlemelerinde ameliyatsız tedavi yöntemleri uyguluyor ve öneriyoruz. Sitemizde sizleri bilgilendirme adına konulara yer veriyoruz. Bundan 10 yıl öncesine kadar tek seçenek olan ameliyatlar teknik olarak yaklaşık 10 farklı uygulama geliştirilmiş olup, onlardan biride Kapakçık Onarımı uygulaması olarak denenmiş ve çok nadir olarak devam etmektedir.

Damar basıncı

Damarda Kapakçık Nedir, Ne İşe Yarar?

Konuya tam anlamı ile giriş yapmadan önce bahsi geçen konunun ve neden ameliyata gerek duyulduğuna değinmek istiyorum. Damar genişlemesi hastalığı (Varis) probleminin ana nedeni olan kapakçık bozulması özellikle bacaklarımız da bulunan toplardamarlar ile alakalıdır. Toplardamarların görevi vücudun kullandığı kirli kanı kalbe geri kalbe taşımakla görevli olup, atardamara göre görevi biraz daha zor olmaktadır. Çünkü kirli kan aşağıdan yukarı yani ayakta duran bir insanı düşünün bacaklarından başlayan akış yukarı doğru çıkmaktadır. Yer çekiminin etkisi ile bu kirli kan sürekli geri kaçma eğilimindedir. Fakat bunu önlemek için toplardamarlarda 5-7 cm aralıklarla  bulunmaktadır. Yukarı doğru açılıp kapanan bu yapılan kirli kanın geri kaçışını önlemektedir. zira bu önleme sağlıklı olmaları halinde mümkündür.

Damarda Kapakçık Bozulması Nasıl Olur?

Aslında tüm insanlarda damarlarda genişleme riski bulunmakta olup, fakat bazıları var ki genetik ve meslek seçimi nedeniyle bu riski daha fazla yaşamaktadır. Özellikle ayakta sürekli ve sabit çalışan insanlar zaten zor olan dolaşım sistemini iyice zorlaştırmakta ve damar içinde basıncın artmasına neden olmaktadır. Bu basınç durumu adım adım dokularda bozulmaya neden olmaktadır. Hasar gören bu dokular kirli kanı geri kaçırdığı için hastalığa neden oluyor.

Nasıl Oluştuğunu Görelim!
Aşağıda yer alan animasyon video’da dokunun çalışma sistemi ve bozulması ve bozulmasına bağlı ortaya çıkan sorun gösterilmektedir. Konuya devam etmeden önce ricamız aşağıdaki video görüntülerini izlemelisiniz.

Ortaya Varis Hastalığı Çıkıyor
Sistemin bozulması ile birlikte kirli kan kalbe gitmek yerine damarlarda beklemeye göllenmeye başlıyor. Bu durum ilk başlarda ciddi bir sıkıntıya neden olmazken her geçen gün damarların genişlemesine bağlı olarak ilk etapta cilt dışına taşan damarlar olarak görülmekte ve bu aşamada bacaklarda ağrı, yorgunluk hissi, kramp, kaşıntı ve ileri zamanlarda kanama problemi ile devam edecektir. Yinede tedavi etmemeniz halinde ise kanamaya bağlı iyileşmesi güç yaralar yani varis ülseri durumu ortaya çıkmaktadır.

Ameliyatsız Tedavi Edilebilir?
Konumuz her ne kadar kapakçık onarımı olsa da sizlerin açısından bilinmesi gerektiğini düşündüğüm konulara değinmek istiyorum. Ortaya çıkan bu damar genişlemesi büyüklüğü ne kadar olursa olsun, tümü ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilmektedir. Yani bu uygulama zorunlu bir uygulama olmayıp, aksine gereksiz ve ilkel bir yöntemdir. Yazının başında da belirttiğim şekilde sadece sizleri bilgilendirme amaçlı ekliyoruz. Ameliyatsız tedavi yöntemleri hakkında detaylara aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.damargenislemesi.com/ameliyatsiz-varis-tedavisi.html

Kapakçık Onarımı Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Konuya kaldığı yerden devam edecek olursak bu işlem için farklı teknikler bulunmaktadır. Öncelikle görüntüleme cihazlarından yararlanılarak sorunlu olan dokular tespit edilir. İşaretlenen yerden yapılan minimum kesi ile işlem yapılacak olan damara ulaşılır. İlk yapılan uygulamalardan birisi bozuk kapağı dışarıdan dikişlerle gerdirme yöntemi olup, bunun dışında sağlam kapakçık nakli yapılabilmektedir. Bu durumda özellikle koltuk altı bölgesinde bulunan sağlıklı dokular kullanılmaktadır. Koltukaltı bölgesinden kol toplardamarlara ulaşılarak sağlam damar alınır ve tekrardan uç uca dikilir. Alınan bu parça ise bacaklar ve diz arkasında soruna neden olan alana eklenir. Artık yapılmayan eski bir uygulamadır.

Ameliyat Ne Kadar Sürer?
Öncelikle uygulanacak yönteme göre 3 ile 5 saat arasında sürmekte ve muhtemelen genel anestezi altında yapılmaktaydı ancak artık yapılmayan bir ameliyat türüdür.. Hasta ameliyat sonrası 1 hafta 10 gün hastanede kalmakta ve durumuna göre 2-3 gün yoğun bakımda kalabilir. Ameliyat sonrası kişiye ciddi anlamda ağrı ve bacaklarda şişkinlik problemi beklemektedir.

Bu Şikayetleri Yaşamak Zorunda Değilsiniz!
Yukarıda belirtilen sıkıntıların hiç birini yaşamak zorunda değilsiniz. Çünkü tüm venlerde ameliyatsız tedaviler uygulanabilmektedir. Hastanede yatma, iş gücü kaybı, ağrı, şişlik vs gibi durumların olmadığı bu yöntemlerde tekrarlama riski de %5 yok denecek kadar azdır. Böylesi gelişmiş imkanlarla sağlığınıza kavuşmak için IDEA kliniklerinde ücretsiz muayene ve SGK anlaşması ile tedavilerde %50 indirim imkanı sağlanmaktadır.

41 Yorum

 1. Keziban Açıkalın

  Hocam Merhaba;annem ayakları şişiyor varismidir nedir bilemedik.Dopler sonucunu yazıyorum lütfen yorum yazarsanız sevinirim……İncelenen tüm venöz sistemde lümenler açık olup kompresyonla kollabe olmaktadır.Trombus formasyonu saptanmadı. Valsalva manevraları ile bilateral safenofemoral bileşke ve safena magna proksimalinde grade 1-2,ana femoral venlerde grade 1 reflü akım izlendi.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  İki bacak birden şişiyorsa bu %98 sistemik bir hastalıktandır.(damarla ilgili değildir)Doppler raporuda şişmeyi izah etmiyor.

 2. hocam ben 29 yaşında 2 çocuk annesiyim sıkıntım her iki femor vende diz seviyesine kadar sagda daha belirgin olmak üzere reflü satmıştır ayrıca sag vsm de tüm segment boyunca tortüoz ve dilate seyirlidir valsalva ve au 4gmentasyon manevraları ile grade 4reflü saptanmıştır çap en geniş yerinde 6 mmolaak ölçülmüştür sonuçta v safena magnada grade 3 4yetmezlik düşük debili reflü akım ana femoral ven yüzeysel femoral vende kapak yetmezligi ve 3 4 saniye sürelidüşükdebili reflü akım izlenmiştir hocam ben bu şekild gebe kalabilirmiyim durumum çokmu çiddi yardım edin agrım çok özellikle kasıklarda artı cevap bekliyorum
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Oldukça ileri bir varisten bahsediyorsunuz.Tedavi olmadan hamile kalırsanız sizin için zor bir hamilelik süreci yaşarsınız.Kliniğimizde ameliyatsız 5-6 günde tüm varislerinizden kurtulabilirsiniz.

 3. Mustafa bey ıyı günler.Ben 28 yasında ıkı çocuk annesı bır bayanım.Sol bacağımda dız kapağımın arka tarafına gelen varısım var.Ben bunun ıcın dr gıttım.Fakat kesın sonuç yok.DR yüzeysel varıs olduğunu soyledı.Agrım sızım yok fakat goruntu olarak sınırlerım bozuluyor.Bana ne onerırsınız.Sımdıden teşekkür ederım.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kliniğimize gelirseniz sizi 5 dakikada sıkıntınızdan kurtarırız.

 4. Iyi gunler,ben bi travma sonucu venoz yetmezlik gecirdim.Doppler sonucumda Valsalva ile yuzeyel femoral ven kaudalinde 4.5 saniyeli yuksek debili geriakim izlenmektedir,yaziyor.doktorum bi cozumu olmadigini soyledi,bacaklarimda agri var ama varis seklinde damarlar yok,1 senedir bu sekildeyim,ne yapmam lazim hocam Saygilarimla
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kliniğimizde muayene ücretsizdir.Tetkiklerinizle gelirseniz birde biz değerlendirmek isteriz.

 5. hayırlı geceler ben 30 yaşındayım.yaklaşık 6,7 yıldır varisim var dizkapağı arkasında.çok ağrım oluyo arara.geçen yıl doktor ameliyat olmam gerektiğini söyledi,damarların tıkandığını.gözle görülür bi şekilde büyüdü ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkürler..
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kliniğimizde sizleri günlük yaşantınızdan koparmadan 3-4 seansta ameliyatsız (köpük+radiofrekansla) tüm varislerinizden kurtarırız.Kliniğimizde muayene ücretsizdir.

 6. iyi günler.ben 16 yaşındayım ve bacağımın sağ altında varis oluşumu var. 4.4 mm. kapak yetmezliği dedi doktor. sizce ameliyat olmalı mıyım. tekrar eder mi ileriki yıllarda ve başka yerlerimde de çıkar mı .
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Ameliyata gerek yok.Köpükle 5 dakikada tedavi olma imkanın var.

 7. Doktor bey merhabalar; sol bacağımda varis oluştu 3 farklı doktora gittim ama tam olarak içime sinmedi. her gün biraz daha artıyor varisli damar. renkli doppler 2 defa yaptırdım birincisinde birşey çıkmadı sonrakinde ise şöyle bir rapor çıktı:
  damar cidarları düzenlidir.incelenen venöz yapılar tüm segmentlerde kompressible olup lümende trombüs izlenmemiştir. renk modunda yapılan incelemede ve spektral analizde renkle dolum tam olarak gerçekleşmiştir. akım normal respiratuar fazisite göstermektedir.
  sol ama ve derin femoral venlerde valsalva ile reflü akımı izlenmiştir(venöz yetmezlik).
  sol venasafena magnada valsalva ile hafif reflü akımı izlenmektedir (venöz yetmezlik)
  sol diz bölgesi ve proksimal krural dözeyde subkutan variköz venöz dilatasyonlar izlenmektedir.

  hocam sol ana derin femoral venlerde bir ameliyat yapılıp düzelme şansım varmı. yaşım 29, işe giderken kilotlu varis çorabı kullanıyorum. sıcaklar başladı diz altı varis çorabı giysem yinede koruyucu olurmu? şimdiden teşekkürler…
  hocam yardımcı olursanız sevinirim
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Raporunda bazı ifadeler net değil Mesala:Sol ana femoral vendeki yetmezliğin derecesi belirtilmemiş (grade-1-2-3-4-5 gibi)2.dereceye kadar tedavi yapabiliyoruz.Üzerinde ise tedavi olamıyorsunuz.Ayrıca muayene bulgusuda çok önemlidir.Kliniğimize tetkiklerinizle müracaat ederseniz size çok daha net bilgi verebiliriz.Muayenemiz ücretsizdir.

 8. doktor bey benim sol ayak dizden aşağıda varis var ,antalyada özel bir hastaneye gittim bana iç varis ve venöz yetmezliyi var dediler ,aslında çok ilgi,lenmediler ameliyat yapmadılar venöz yetmezliyi var dediler ne yapabilirim …teşekkürler…
  Op. Dr. Nihat AYDIN
  Derin ven yetmezliği varsa (3. veya 4. derece) tedavisi yok doppler raporunuda yazabilse idiniz size daha faydalı olabilirdik.

 9. iyi günler doktor bey,ben fethiye/muğladan yazıyorum.
  ben 98 yılından beri varis hastasıyım.ilk skleroterapi uygulandıktan sonra 9 yıl boyunca hiç ağrım olmadı .ancak damarlarım belırgınleştıkçe ben bir kaç yıl aralıklarla skleroterapi tedavisi oldum.ağrılarım bir süre olmasa da tekrarlamaya başladı aralıksız 24 saat ağrım var.bir kaç doktora gittim.ameliyatlık bir durumum olmadığını söylediler.ayrıca bir doktorum da küçük kaçakların olduğunu bunların da çok mühim olmadığını söyledi.her görünen damar varis değil biliyorum ama beni hem ağrı hem de görüntü olarak rahatsız edıyor…benım merak ettiğim bir konu var.ben ilk regl olduğumdan beri bacaklarımda ağrı oluyordu ancak bu ağrı ilk regli gününde oluyordu…şimdiyse her gün ağrım var…varis hastalığının rahim ya da yumurtalıklarla bir ilgisi var mi…bana yardımcı olursanız çok memnun olurum …iyi çalışmalar …saygılarımla…
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Varis ağrısının yumurtalık yada rahimle direk bir ilgisi yok.Ancak kadınlık hormonu Projesteron varis oluşumu ile ilgilidir.Kadınlık hormonunun düzensiz iniş çıkışları varisi artırıcı nedenlerin başında geliyor.

 10. HOCAM; 2009 da sağ ayaktan varis ameliyatı oldum.varisler tekrarladı.
  varis hapı kullandığım halde bile faydasını göremiyorum. varisin tekrar tedavisi olur mu olursa tedavi kaç gün sürer.
  işten kaç gün izin almam gerekir maliyeti ne kadara mal olur.SSKlıyım
  bu konuda kısaca bilgi verebilir misiniz teşekkür ederim.
  Op.Dr.Atilla KAYIHAN
  Elbette tedavi olabilirsiniz.Ameliyattan sonra 3 yıl içinde tekrar varis olma olasılığı %50-60 dır.Varisinizin durumunu görmeden ücret ve süre konusunda söyleyeceğimiz sözler yanıltıcı olur.İşinizden alıkonmazsınız işinize devam eder iken tedavinizide olabilirsiniz.Ücret konusundada size söyleyebileceğimiz en yüksek ödeyeceğiniz rakam 2000TL olabilir.

 11. merhabalar,benim sağ ve sol bacağımdada VSM junction ve proksimal kesimlerinde kapak yetmezliğne bağlı reflü sorunu çıktı .. bununla birlikte ameliyat olmam şartmıdır acaba , ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olunuz , bacaklarımda çok fazla ağrı olmaya başladı
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Ameliyat gereksizdir ama durumunun aydınlatılabilmesi için sizi muayene etmemiz gerekir.Kliniğimizde muayene ücretsizdir.

 12. Hocam 42 yaşındayım renkli RDUS sonucum safen vende grande 2 yetmezlik kominikan yapılarda varikoz genişleme şeklindedir.Ameliyat çare olur mu?Teşekkürler
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Varis tedavisinde ameliyat çok gerilerde kaldı.Ameliyatsız yöntemlerle çok daha iyi sonuçlar alınmaktadır.

 13. iyi günler doktor bey ben 25 yasında bir bayanım 10 yıllık evliığıyim yaksalık 9 yıldır yani ilk dogumumdan beri ayaklarımda varis var gitmediğim doktor kullanmadıgım iiaç kalmadı son gittiğim doktor benden doppler istedi yaptırdım sonucu doktora gösterdiğimde bana tedavisi yok dedi hayatın boyunca bu hastalıkla yasıyacaksın dedi dünyam alt aüst oldu lütfen yardımcı olursanız sevinirim.doppler sonucumu yazıca burayabilateralana femoral derin ve süperficiyalfemoral ven v safena magna popliteal ve tibial venler cidar ve kalibrasyon yonunde dogaldır kompresyon augmentasyonve valsalva teslerindetronbüse ait bulgu tesbit edilmmştir bilateral sefonofemoral bileşke ve sağ v safena magnada valsalva ile reflü akımizlenmiztir (yetmezlik)simdiden teşekkürler.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kliniğimize müracaatınızda sizi muayeneden sonra net birşey söyleyebiliriz.Ama tedavi olabilirsin gibi gözüküyor.Kliniğimizde muayene ücretsizdir.

 14. Iyı gunler doktor bey.Bende yuzeysel venler olmakla berabe perforanven yetmezlıgı teshısıde kondu.Bana amelıyatın rısklı oldugu soylenıldı.Amelıyat olursam kapanmayan venoz yaralar olusabılecegı soylenıldı.Benı bu konuda aydınlatırsanız cok memnun olurum.Ben 27 yasındayım.Yardımınız ıcın sımdıden tesekkur ederım.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kliniğimize müracat ederseniz sizi bu sıkıntıdan kurtarabiliriz.

 15. muayene ücretiniz ? ben sgk lıyım kolaygelsin.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  SGK lı olmasanız bile ücretsizdir.

 16. bundan 3 sene önce varis ameliyatı oldum ameliyat sonrasında varis çorabı kulanmam önerildi ama çok zor olduğundan kullanamadım şimdi tekrar bacaklarımda şişme ve ağrı kramp var tekrar ameliyatmı olmam gerek bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim …
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Tekrar ameliyat olman gerekmez ancak kliniğimizde muayene olman gerekir.Çünkü biz ameliyat olabilecek tüm varisli hastaları ameliyatsız tedavi edebiliyoruz.Ayrıca kliniğimizde varis muayeneleri ücretsizdir.

 17. Iyi günler doktor bey,

  ben almanya dan yaziyorum.
  Iki bacagimda da varis problemim var. Ana kapakciklarim kirilmis (kasik arasindakiler).
  chiva tedavisi gördüm ama hic fayda etmedi. kapakciklarimi onartmak istiyorum. bu mümkün mü. Eylül de Istanbul a geliyorum. Mümkünse sizden randevu almak istiyorum.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  Kapakçıkların tamiri yönünde yapılan çalışmalar başarısızlıkla sonuçlandı.Bizim kliniğimize müracaat ederseniz sizi varislerinizden mutlaka kurtarırız.

 18. İyi günler;
  Ben yaklaşık 12 yıl önce her iki bacagımdan varis ameliyatı oldum Bu ameliyatta bacak iç tarafındaki ana damarlar kasıktan kesilerek çıkarılıdı,Şuan sol ayak bileğim sismekte ve morarmaktadır.ancak ayagımı yukarı kaldırınca sislik gecmektedir.sgk dan yaralanarak tedavimi yaptırabilirmiyim.
  Saygılarımla
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  öncelikle sizi muayene etmemiz ve DOPPLER USG çektirmemiz gerekmektedir.ondan sonra tedaviniz hakkında bir şey söyleyebiliriz.SGK dan yararlanabilirsiniz.

 19. İyi günler doktor bey.Benim sol bacağımda varis şikayetim var.Mersin’de gittiğim doktorlar cerrahi ameliyat olmam gerektiğini söylediler.Yaoptırmış olduğum renkli doppler sonucunda; Alt ekstremite derin venöz sistemine ait venler normal trase ve kalibrasyonda, damar cidarları düzenlidir.İncelenen venözyapılartüm segmentlerde kompressible olup lümende trombüs izlenmemişdir. Renk modundayapılan incelemede ve spektral analizderenkle dolum tam olarak gerçekleşmiştir.Akım normal respiratuar fazisite göstermektedir. Valsalva manevrası sonrası safeno femoral bileşke ve ana femoral vende 5-6 sn süren ters yönlü akım kaydedilmiştir. Cruris medial posterior kesimde yüzeysel yerleşimli variköz ven pakeleri izlenmiştir.Söz konusu pakelerin safena magna ile ilişkili olduğu ve safen venin uyluk orta kesmine kadar ektazik seyrettiği gözlenmiştir.YORUM:Venöz yetmezlik. yazıyor.
  Ayrıca venografi tetkiki de yaptırdık onun raporunda ise :Bacak düzeyinde yaygın variköz venöz oluşumlar ve venöz kaçağın izlendiği perforan venler dikkati çekmiştir.Derin venöz sistem açık olarak izlenmektedir.Popliteal ven, femoral ven ve iliak venler açık olup lümen içi dolma defekti dikkati çekmiştir. SONUÇ:Bacak düzeyinde yaygın variköz venöz oluşumlar. yazıyor. Bu snuclara göre varis tedevimin nasılyapılması gerektiği konusunda beni aydınlatırsanız sevinirim, özellikle lazer tedavisi ve ya radyo frekans yöntemleriyle mümkün olabilir mi? Bir de ben Mersin’de yaşıyorum ve Öğretmenim tedavi giderleri hakkında da kısaca bilgi verebilirmisiniz? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  size köpük+RF+lazer uygulanabilir.tedavi ücreti olarak muayene yapmadan ancak alt ve üst sınırını yazabilirim.200-2000TL.dir.

 20. iyi akşamlar ben sizden bilgi almak istiyorum.ayağımda morarma var,ağrı veya şişlik yok.safenofemoralde 3 sn süren valsalva ile reflü izlenmiştir şeklinde tanı kondu.diğer şeylerin hepsi normal,bu konuda hiç bilgim yok.bu konu hakkında beni bilgilendirirmisiniz.teşekkür ederim.
  Op. Dr. Orhan Coşkun
  bahsettiğiniz bilgi sizi aydınlatmamız için yeterli değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.