Varis Çorabı Kullanmak Gerekir mi?

Bazı hastalıkların çözümü yalnızca cerrahi müdahale ile mümkün olmaktadır. O hastalıklardan biride varis olup, kılcal damarlar da dahil olmak üzere kesinlikle kendi kendine geçme imkanı olmayıp, bu alanda tecrübeli bir hekim tarafından cerrahi müdahale gerekmektedir. Ameliyat ve ameliyatsız yöntemlerle yapılan uygulamalar kesin çözümdür. Fakat bunun dışında kullanılan ilaç, krem, bitkisel karışım, sülük ya da varis çorabı hastalığıniyileşmesine yönelik fayda sağlamaz. Tabii ki bazı aşamalarda kullanmak gerekmektedir.

Varis Çorabı

Varis Çorabı Ne İşe Yarar?

Evet arkadaşlar yukarıda da belirtildiği gibi tedavi edici, sizi hastalıktan kurtarmaya yönelik bir etkisi yoktur. Peki bunun dışında hangi amaçlarla kullanılır, nasıl kullanılır? şimdi bunlara birlikte bakalım.

Bacak Ağrılarını Azaltır / Hafifletir
En önemli etkisi hastalığın neden olduğu ağrıları azaltır yada hafifletir. Fakat bunu diş ağrısı gibi düşünebilirsiniz. Dişiniz ağrıdığında antibiyotik ile ağrınız hafiflet fakat ağrıya neden olan çürük dişe herhangi bir etkisi olmamaktadır. Aynı durum varis hastaları içinde geçerli olup, bacak ağrısı hafiflemesine karşın ağrıya neden olan damara herhangi bir iyileştirici etkisi olmayacaktır. Anlayacağınız geçici bir çözüm sunmaktadır.

Hastalığın İlerlemesini Yavaşlatır
Bir diğer güzel yönü ise ortaya çıkan hastalığın ilerlemesini yavaşlatma yönüdür. Toplardamarlarda kapakçık bozulması ilk etapta herhangi bir belirti ve şikayeti yoktur. Ne zamanki damarlarda genişleme başlar o zaman hastalığı çıplak gözle görmeye başlarız. Önlem almadıkça bu genişleme damarların çatlamasına kadar devam etmektedir. Varis çorabı damarlara baskı yaparak onların daha fazla genişlemesini kısmen yavaşlatmaktadır. Yani son aşamaya gelmek normalde 2 yıl ise bu şekilde 4-5 yıl sürebilmektedir. Özellikle tedavisini belli bir zamana ertelemek isteyenler için ideal diyebilirim.

Bacaklarda Kaşıntıyı Önler
Damar genişlemesi hastalığı sadece ağrıya neden olmayıp, aynı zamanda kirli kanın bulunduğu bölgede ciddi kaşıntı yapmaktadır. Bu tür ürünler damarları toplayarak kirli kanın akışını kolaylaştırır. Böylece kirli kan uzun süre damarlarda beklemediği için kaşıntı yok denecek kadar azalmaktadır.

Varis Çorabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle mutlaka bir doktora müracaat ederek muayene olmalısınız. Bu kpsamda kalp damar cerrahisi bölümünden randevu almalısınız. Ücretsiz muayene imkanı sunan IDEA İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da bulunan 6 kliniği ile hizmet vermektedir. Muayene olmanız ile birlikte ne yapılacağına karar verilmelidir. %95 oranında tedavi önerilir, çok nadir bu ürünü kullanmanız önerilir. Yani bu tür ürünleri almadan önce mutlaka doktor önerisi gerekir.

Ölçüler Kişiye Özel Olmalıdır
Öncelikle hastalık bacaklarda görüldüğü gibi yerleri farklı olabilmektedir. Örnek A hastasında diz altında dileklere doğru ilen B hastasında diz üstü baldırlara doğru olabilmektedir. Bu nedenle alacağınız ürün size, hastalığınıza özel olmalıdır. Kimisi normal kullanırken kimi hastalara özel külotlu, diz altı, diz üstü ve hamile varis çorabı gibi çeşitler önerilmektedir.

Varis Çorabı Kullanmak Gerekir mi?

Tekrar belirtmek gerekirse iyileştirici özelliği yoktur. Yani 1 yıl 5 yılda kullansanız hastalıktan kurtulma imkanı sağlamaz. Bu amaçla kullanmak mantıklı değildir. Bunun dışında özel durumu olan, tedavisi mümkün olmayan hastalar bulunmaktadır. kimler bunlar özellikle hamile hastalar doğum sonrasına kadar tedavi edilmedikleri için hastalık ilerler ve ciddi şikayetler yaşatır. Bizim önerimiz hamile kadınlar doğum sonrasına kadar hamile kadınlara uygun ürünü kullanmaları olacaktır. Doğum sonrası ya da emzirme dönemi sonrası annelerimiz mutlaka doktora müracaat etmesi gerekir.

Varis Çorabı Nasıl Giyilir?
Normal çoraplara göre biraz daha dar ve sıkı yapısı olduğu için ilk başta giyinmesi zor olacaktır. Fakar küçük teknikler ile aslında 10 saniye gibi kısa bir sürede giyip çıkarabilirsiniz. Aşağıda yer alan video’da bunun nasıl yapılacağı anlatılıyor. Şimdi kısa süreli videoyu izleyin konumuza kaldığımız yerden devam edelim.

Ağrı Yapar mı?
Bu tür ürünleri kullanacak insanların en çok sorduğu sorulardan biri ağrı yapar mı? şeklinde olmaktadır. Normalde ağrı yapacak bir yönü olmayıp, fakat sıkı yapısı ile biraz huzursuz edebilir. Yukarıda da belirtildiği gibi bacağınıza uygun ölçü olmaması halinde ağrıya neden olabilir. O nedenle kişiye özel, bacak ölçülerinize özel olmalıdır.

Bacakları İnceltir mi?
Kullandığınız ürün evet biraz sıkı bir yapısı mevcut, fakat bacakları inceltecek kadar değildir. Burada amaç genişlemiş damarı toplamak olup, daha fazla genişlemesinin önüne geçmektir. O nedenle bacakları inceltme gibi istenmeyen bir yönüne şuan için karşılaşılmadı.

Ne Zaman Giyilmeli?
Bir diğer merak edilen husus ise ne zaman ve ne kadar süre giyileceği olup, burada en net bilgi yatağa girerken yani akşam yatarken ile sabah uyandığınızda şeklindedir. Yatarken bacaklarınızı uzattığınız için kullanmaya gerek yoktur. Fakat yatarken bacaklarınıza altına bir yastık koymanız kan akışını kolaylaştırarak olup, önerilmektedir.

Varis Çorabı Fiyatları Ne Kadar?

Öncelikle Türk ve yabancı onlarca üretici olduğu için net bir fiyatı yoktur. Bunun için 40 ile 500 TL arasında değiştiğini belirtmeliyiz. Size önerim 50 ile 100 TL arasında bir ürün almanız olacaktır. Aralarında ciddi anlamda bir kalite farkı yoktur.

Devlet Karşılıyor mu?
Evet arkadaşlar SGK mensuplarına reçete edilen ürünleri Sosyal Güvenlik Kurumu karşılamaktadır. Tabii ki bu nedenle kendimiz almak yerine mutlaka kamu hastaneleri yada SGK anlaşması bulunan özel sağlık merkezlerinden bir doktor reçete etmesi gerekir. Aksi halde tüm masrafı sizin ödemeniz gerekir.

Spor Yapmaya Engel Olur mu?
Cevabı en çok merak edilen hususlardan biride spor yapmak isteyenlerle olup, giydiğiniz ürün normal çoraptan çok fazla bir farkı olmayıp, rahatça spor ve yürüyüş yapabilirsiniz. Hatta spor ve yürüyüş yapmanız şikayetleri dahada azaltır.

Genişlemiş Damarlar Nasıl Geçer?

Kendi kendine yada çorap, ilaç ve krem gibi ürünlerle geçme imkanı olmadığı için mutlaka tedavi olmanız gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bunun nedenle ilk yapılması gereken mutlaka bir kalp damar cerrahi uzmanına muayene olmaktır. Muayene olduğunuzda doktorunuz size %95 oranında tedavi önermelidir. İlaç, krem vermesi halinde bu ürünlerin ne işe yarayacağını, bittikten sonra ne yapmanız gerektiğini mutlaka sormalısınız.

Tek Çözüm Cerrahi Müdahale 
Bu hastalığın tek çözüm yöntemi var oda tedavi olmaktır. Yani kalp damar cerrahi uzmanı tarafından ameliyat yada ameliyatsız olarak tedavi edilmesi gerekir. Tabii ki bizim önerimiz ameliyatsız uygulamalardan yana olacaktır. Çünkü ameliyatsız yöntemlerde hastane yatma, narkoz, iş gücü kaybı ve tekrarlama riski yoktur. Ameliyat ise istenmeyen birçok sonuç içermektedir.

10 Dakikada Ameliyatsız Yöntemlerle Tedavi Olun
İnsanlar genelde ameliyat ve hastanede yatmaktan korktuğu için ilaç, krem ve hatta riskli olan sülük tedavilerine yöneliyorlar. Oysaki ameliyatsız tedavi yöntemleri sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede yapılmaktadır. Ağrısız yapılan bu uygulamaları yakından tanımak, nasıl yapıldıklarını görmek için aşağıda yer alan bağlantıya tıklayınız. https://www.damargenislemesi.com/varis-tedavisi-nasil-yapilir.html

49 Yorum

 1. Renkli doplerimin ilkinde proksimalde solda 2.2 mm, sağda 3.5 ölçülmüştü. Modet ve varis çorabı kullandım 1 ay. Ikinci doplerde ilerleme olmuş. Sağda vsm çapı 4.2 mm, solda vsm çapı 5.8 mm ölçülmustur. Ve modet kullandığımda bir gece şiddetli ağrı hissettim. Normalde benim ağrım yoktur. Doktor yanlış tedavi mi uygulamış. Modet varisi artırır mi?

  • Merhaba,
   Modet, varis haslarındaki şikayetleri azaltmak için kullanılan bir ilaçtır, varisleri azaltmak veya arttırmak gibi etkileri yoktur. Varis şikayetinden kurtulmak istiyorsanız tedavi olmalısınız. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve ücretsiz muayene için randevu alabilirsiniz
   Op. Dr. Orhan Coşkun

 2. Sol vsm bileşke duzeyinde sol vsm ap çapı 3.2mm. Valsalva manevrası ile reflu akım izlenmedi. Sol cvf valsalva manevrası ile 1000 ms reflu akım izlenmiştir. Sol sfv de valsalva manevrası ile 2300 ms reflu akım izlenmiştir. Sol ana derin ve yüzeysel femoral venler popliteal venler açık izlendi. Venöz yetmezlik olduğu söylendi ve varidos diye bir ilaçla kan sulandırıcı verildi. Varis çorabı kullanmam şart mi? Iç varisin var dendi bu çok ciddi bir durum mu ilaç tedavisi yeterli olucak mi?

  • derin venöz yetersizlik mevcut bunun müdahaleyle tedavisi mümkün değil varis çorabı, kabız kalmamak bacak kaslarını çalıştırmak ve ilaç tedavisi almanız gerekir

 3. Kolay gelsin doktor bey bende flebıt ve tromboflebit teşhisi konuldu sol bacak uyluk da yuzeyel korkulacak Bişey mi tedavisi nedir

 4. Doppler ultrason sonucuna göre sağ tarafta yuzeysel ve derin femorall ven normaldir.valsava ile yetmezlik bulgusu yoktur.vena safena magna çapları sağda 5mm ölçülmüştür.sagda ana femorall ven Vena safena magna birleşmesinde valsava ile 1 sn süren yetmezlik ile uyumlu reflü akımı vardır.sag tarafta Vena safena parva popliteal ven krural venler normaldir valsava ile yetmezlik bulgusu yoktur.bu sonuç için ameliyat önerisinde bulundu doktorum alternatif tedavi yöntemi yapılabilir mi
  Op Dr Orhan Coşkun
  Ameliyat olabilir ama bu düzeyden çok daha ileri düzeyde olanları bile artık aeliyatsız tedavi ediyoruz.

 5. Bacağımin farklı yerlerinde kılcal damarlar i görmekteyim.(kırmızı ve mor renklerde)bunun için kalp-damar cerrahisi ne gittim.ultrason çektiler.varis değilsiniz dediler fakat bu durumun ilerlememesi için de tavsiyelerde bulundular.varis çorabı almalı mıyım dedim . çünkü sürekli ayakta duruyorum diye hafif düzeyde olandan kullanabilirsiniz dedi.ve gittim aldım 3 aydır düzenli kullanıyorum ama kılcal damarlar daha da çoğaldı.hizli bir şekilde farklı yerlerde de oluştu.simdi endiseliyim.kullanmali miyim kullanmamalı miyim
  Op Dr Nihat Aydın
  Varis çorabı diş ağrısında ağrı kesici almak gibi şikayeti azaltır iyileştirici etkisi yoktur. daha fazla ilerlemeden tedavi olmanız doğru olur, size yakın kliniğimize gelebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir